Filmy o futbolu amerykańskim
Filmy o sporcie i sportowcach to jeden z nieśmiertelnych tematów w kinie. To doskonałe tło do pokazania ludzkich słabości i umiejętności ich pokonywania. Sportem, który zajmuje szczególne miejsce w Hollywood, jest futbol amerykański. Oto filmy, które o nim opowiadają.
Filmy o sporcie i sportowcach to jeden z nieśmiertelnych tematów w kinie. To doskonałe tło do pokazania ludzkich słabości i umiejętności ich pokonywania. Sportem, który zajmuje szczególne miejsce w Hollywood, jest futbol amerykański. Oto filmy, które o nim opowiadają.
Futbol amerykański jest dla Amerykanów czymś więcej niż tylko sportem, któremu mogą kibicować, czy formą rekreacji. Mecze stanowią okazję do wspólnych spotkań, poczucia jedności i braterstwa. Futbol amerykański wyzwala w ludziach wiele uczuć, zarówno bardzo pozytywnych, dających motywację do działania oraz zdobywania swoich celów, jak i tych negatywnych, jak zazdrość i nienawiść. Poza USA sport ten jest zdecydowanie mniej popularny, ale dzięki Hollywood jego świadomość w umysłach ludzi wciąż wzrasta, filmowcy potrafią bowiem doskonale eksploatować ten pełen emocji temat i bardzo często wykorzystują go jako tło do pokazania czegoś więcej niż sama fizyczność. Co ciekawe, Polakom temat futbolu amerykańskiego nie jest obcy. W naszym kraju prężnie działa Polska Liga Futbolu Amerykańskiego, do której należy aż 85 drużyn.
Oto najważniejsze i najlepsze filmy o futbolu amerykańskim, w których znajdziecie sceny pełne tej sportowej rywalizacji:
Remember the Titans (2000)
Film został osadzony w latach 70. Opowiada nie tylko o sporcie, współpracy i dążeniu do zwycięstwa, ale także o pokonywaniu barier społecznych i uprzedzeń oraz o poznawaniu siebie. Dotyka także kwestii braterstwa i szacunku do odmienności. Klimat filmu doskonale podkreśla muzyka z tamtego okresu, a w szczególności sztandarowa piosenka Marvina Gaye'a i Tammi Terrel pt. Ain't No Mountain High. Denzel Washington rewelacyjnie sprawdza się w roli trenera drużyny, który uparcie walczy z podziałami i inspiruje zawodników do stawania się lepszą wersją siebie. Wszystko to złożyło się na bardzo dobry obraz, który nie tylko bawi, ale także wzrusza. Tytani na długo zapadają w pamięć i za każdym razem dostarczają wielu emocji.
The Blind Side (2009)
Wielki Mike opowiada o czymś więcej niż tylko sport. To wzruszająca historia bogatej kobiety z południa Stanów i dużego czarnoskórego chłopaka z problemami oraz niespotkanej więzi, jaka połączyła tę dwójkę. Film opowiada o empatii i przełamywaniu barier. Jest pełen dobrych, pozytywnych uczuć oraz emocji i w wyjątkowy sposób potrafi przekazać je widzom. Został oparty na prawdziwej historii zawodnika futbolu amerykańskiego Michaela Ohera i jego przybranej rodziny. Zjawiskowa kreacja Sandry Bullock została doceniona przez publiczność i krytyków. Rola przyniosła aktorce Złoty Glob, nagrodę Critics' Choice oraz Oscara. Sam film także był nominowany do Oscara, jednak nie zdobył statuetki.
Jerry Maguire (1996)
Film opowiada o futbolu amerykańskim od strony agenta sportowego, w którego wciela się Tom Cruise. Jerry Maguire przedstawia wyjątkowe spojrzenie na sens życia. Oglądając go, mamy okazję wraz z bohaterem spojrzeć na różne wartości, którymi kierują się ludzie, i jeszcze raz je zrewidować. Ten obyczajowy obraz skłania do refleksji i zadaje pytanie o to, co tak naprawdę jest ważne w życiu - kariera, pieniądze, pogoń za sukcesem czy może jednak rodzina, miłość i wierność sobie? Film zyskał uznanie zarówno publiczności, jak i krytyków filmowych. Cuba Gooding Jr. zdobył Oscara za rolę drugoplanową, a Tom Cruise Złoty Glob dla najlepszego aktora i nominację do Oscara.
Światła stadionów (2004)
Film Światła stadionów pokazuje, jak wygląda życie w niewielkich miasteczkach w Stanach, gdy rozpoczyna się sezon futbolowy. Wszyscy mieszkańcy żyją meczami szkolnej drużyny i przywiązują ogromną wagę do jej sukcesów. Emocje związane z grą są bardzo silne. Wygrane często prowadzą do jeszcze większych sukcesów i spełniania swoich marzeń, a przegrane mogą być przyczyną tragedii. Film jest dobrą i ciekawą produkcją, ale nieco napompowaną amerykańskim patosem. Billy Bob Thornton, który grał trenera, dobrze sprawdził się w tej roli, ponieważ dzięki jego aktorskiemu spokojowi i powściągliwości patetycznie monologi trenera nie były przerysowane i nie raziły w oczy.
The Express (2008)
Ekspres - bohater futbolu jest kolejnym filmem, który wykorzystuje temat sportu jako tło do pokazania segregacji rasowej, mentalności ludzi i zmian, jakie zachodziły w Stanach w latach 50. Cała historia jest bardzo przewidywalna i schematyczna, ale z uwagi na to, że film został bardzo dobrze wyprodukowany i zagrany, potrafi wciągnąć i wzbudzić silne emocje. Rob Brown w roli futbolisty Erniego Davisa sprawia, że widz nieustannie mu kibicuje i przejmuje się jego losem. Dennis Quaid, z uwagi na swoją charyzmę, doskonale sprawdza się w rolach moralizatorskich, zatem i tym razem nie zawiódł i przekonująco odegrał rolę postępowego, otwartego trenera drużyny. Film jest wspaniałą historią o pokonywaniu przeszkód i harcie ducha, dlatego też zyskał sympatię wielu widzów.
Invincible (2006)
Mark Wahlberg wciela się w rolę Vince'a Papale, który rozpoczął swoją karierę futbolową w bardzo późnym wieku - gdy miał 30 lat. Mimo wszystko osiągnął on ogromny sukces i zrobił świetną karierę. Jest to typowa historia "od zera do bohatera", która daje motywacyjnego kopa wszystkim, którzy chcą podążać za swoimi marzeniami. Dawka pozytywnych emocji i kawał ciekawego scenariusza na pewno sprawdzą się w spokojne jesienne wieczory.
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat