To zupełnie inne doświadczenie. To nie jest kino, tylko coś zupełnie innego. I bez względu na to, czy wam się podoba czy nie, to nie powinniśmy być przez takie produkcje najeżdżani. Mamy do czynienia z ważną sprawą. Musimy wymagać od kiniarzy, że staną na wysokości i dopuszczą do kin filmy narracyjne.
Jego ostatni film Irlandczyk jest przecież przykładem kina łączącego artyzm i komercję, bo budżet i rozmach w stosowaniu efektów odmładzających aktorów, sposób promocji przez Netflixa - są to reprezentatywne argumenty za tym, że to produkcja komercyjna, choć ambitna w swoich fabularnych założeniach. Potem wycofywał się ze swoich słów, ale i tak dziwne było dowiedzieć się o takim podejściu filmowca, którego przyjaciele Spielberg i Lucas zapoczątkowali w kinie nowy poziom rozrywki. Widzowie do dziś spragnieni są nowych Piratów z Karaibów, szukania zaginionych przedmiotów i widowiskowych starć. Tego oczywiście nie brakuje, ale w ostatnich latach widzowie mogli też doświadczyć fascynującej synergii pomiędzy artyzmem i komercją.
Widzowie preferują w większej liczbie kino widowiskowe, bo jest to dla nich przyjemniejsze i nie ma sensu się na to obrażać. Zmęczeni codziennością chcą uciekać w niezwykłe światy, ale są też twórcy wychodzący naprzeciw oczekiwaniom, naginając wszelkie podziały. W kinie możemy doświadczać coraz więcej dzieł ambitnych, traktujących poważnie historię, ale oblanych komercyjnym sosem. Nie jest to zadanie łatwe i bardzo często można się na tym wyłożyć (wspomniany już Tenet w reżyserii Christophera Nolana), oferując widzom tandetę i operowanie schematami kina widowiskowego i arthaosowego. Nie można jednak zgodzić się ze słowami, które wygłosił Alejandro Jodorowsky, komentując zwiastun Diuny:
I to jest problem: nie ma żadnych niespodzianek. Od strony formalnej jest to film identyczny do wszystkich innych, które teraz powstają. Oświetlenie, gra aktorska, wszystko jest przewidywalne. Kino komercyjne jest nie do pogodzenia z kinem autorskim. Dla tego pierwszego najważniejsze są pieniądze.
Nie jestem przekonany, czy można stwierdzić jakość filmowego artyzmu tylko na podstawie zwiastuna skrojonego właśnie tak, aby przypodobał się szerszej widowni. Zgadzam się, że dla kina komercyjnego najważniejsze są pieniądze, ale za sterami filmowej Diuny stanął Denis Villeneuve, który przecież udowodnił już w swojej karierze, że świetnie łączy obie te gałęzie kina. Przypomnę tylko Nowy początek i Blade Runnera 2049. W tym pierwszym przypadku stylistycznie film rzeczywiście przypominał wszystko to, co widzieliśmy już wiele razy w rozbuchanych widowiskach, ale udało się utkać przede wszystkim poruszającą i refleksyjną historię, dotykając też tematów egzystencjalnych. To samo zadziało się w przypadku drugiego Blade Runnera, choć tutaj komercyjny sukces nie był tak okazały i doszła do tego wyjątkowa oprawa wizualna.
Wspomniałem też na początku najnowszy film Nolana, który może jest przykładem nieudanego połączenia artyzmu i komercji, ale byłoby to niesprawiedliwe sądzić, że ten reżyser nie jest mistrzem w tworzeniu tego typu kina. Prestiż, Incepcja i Dunkierka wybitnie łączą ze sobą komercję i artyzm. Być może Jodorovsky'ego trochę poniosło i przemawia za nim sentyment i tęsknota za minionymi czasami. Nie rozumiem innego powodu, bo w ten sposób obraził tylko szereg reżyserów, którzy na przestrzeni lat udowadniali, że artyzm może sprzedać się komercyjnie. A są to: Nolan, Villeneuve, Steven Soderbergh, Alejandro González Iñárritu, Alfonso Cuarón, Ridley Scott, Francis Ford Coppola, Darren Aronofsky, Joon-ho Bong, Jordan Peele, Rian Johnson, a nawet Richard Donner. Filmy także można wyliczać, ale weźmy chociażby Titanica i Amadeusza - produkcje z natłokiem symboliki, zwierające wszystkie elementy ambitnej historii, ale też stanowiące o komercyjnym potencjale, czego efektem były wysokie wyniki w Box Office.
Przykłady te udowadniają, że choć istnieje podział na kino widowiskowe i elitarne, to jednak jest on umowny i nie ogranicza twórców w łączeniu ze sobą dobrze zarobionych pieniędzy i zaspokojenia artystycznej duszy. Docenia to także Akademia Filmowa, nagradzając w ostatnich latach Kształt wody w reżyserii Guilermo Del Toro lub Parasite, w którym reżyser wybitnie połączył kinematograficzny artyzm ze społecznym zacięciem, co przełożyło się na finansowy sukces. Są to zatem dwie gałęzie wyrastające z jednego drzewa i nie ma sensu ścinać jednej z nich. Za to umiejętne połączenie jednego i drugiego jest zwyczajnie fascynujące.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj