Proza fantastyczna dostarcza świetnego materiału do produkcji serialowych - wystarczy wspomnieć chociażby twórczość George’a R.R. Martina i serial Game of Thrones. Chociaż scenarzyści oraz stacje telewizyjne od lat sięgają po literaturę i tworzą adaptacje science fiction, fantasy czy horroru, to prawdziwa fala dopiero przed nami. Ostatnio swoją premierę miało kilka serialowych adaptacji – na przykład The Man in the High Castle, Childhood's End, The Expanse czy nieco wcześniej Jonathan Strange & Mr Norrell. Jest to więc dobry moment, by się przyjrzeć, co też jeszcze zostanie przeniesione z literatury na mały ekran. W niniejszym zestawieniu przedstawiamy książki fantastyczne, na bazie których najprawdopodobniej powstaną seriale. Niektóre produkcje będzie można oglądać lada dzień, inne dopiero co zostały ogłoszone i ich twórców czeka jeszcze długa droga, zanim doprowadzą projektu do końca. Oczywiście plotek dotyczących serialowych ekranizacji czy wykupionych praw jest znacznie więcej, ale o wielu z nich słuch zaginął i można założyć, że nie zostaną one zrealizowane.

Philip Pullman, seria His Dark Materials

Źródło: Albatros
Mroczne materie to jedna z najsłynniejszych serii fantastycznych XX wieku. Erudycyjna opowieść nawiązuje do licznych klasyków, ale jednocześnie jest przeznaczona dla młodzieży. Akcja trzech tomów rozgrywa się w kilku światach równoległych. Nie ma tu Boga ani Stwórcy, jest tylko Autorytet - pierwszy anioł skondensowany z tajemniczego, wirującego w powietrzu Pyłu, czyli uświadomionej materii. Stacja BBC One ogłosiła na początku listopada tego roku chęć zrealizowania serialu. Nie podano na razie daty premiery.

Dan Simmons, Hyperion

Źródło: MAG
Słynna powieść science fiction Dana Simmonsa, która aż się prosi o ekranizację… chociaż wydaje się, że serial może nie udźwignąć koniecznego w tej produkcji rozmachu. W powieści (i jej kontynuacjach) jest wszystko: ciekawe historie bohaterów, kosmiczny konflikt, przemieszczanie się w czasie czy budzący grozę stwór. Akcja miesza się z metafizyką, a technologia z nawiązaniami do literatury. Nad projektem, który być może przyjmie formę miniserialu, pracuje Bradley Cooper i stacja Syfy.

Whitley Strieber, seria Alien Hunter

Źródło: Materiały wydawcy
Nieznana w Polsce seria autora, którego nad Wisłą kojarzyć można przede wszystkim z nowelizacji filmu Pojutrze Rolanda Emmericha (nota bene sam film powstał zainspirowany inną powieścią Striebera). Seria Alien Hunter (do tej pory ukazały się dwa tomy, premiera trzeciego w przyszłym roku) opowiada o świetnym policyjnym detektywie, który jest opętany zagadką zniknięcia swojej żony. Odkrywa szereg podobnych zdarzeń na całym świecie, co doprowadza go do tajnej jednostki polującej na zabójców z innego świata. Nad serialem pt. Hunters pracuje stacja Syfy. Planowana data premiery to kwiecień 2016 r.

Terry Brooks, Kroniki Shannary

Źródło: Replika
Cykl rozpoczęty powieścią Miecz Shannary to dość klasyczna, posttolkienowska seria fantasy: jest rywalizacja z wielkim Złem, są różne rasy, jest niczego niespodziewający się zwykły człowiek (de facto półelf), który ma wypełnić przepowiednię. Całość jest dość przeciętna literacko i koncepcyjnie, ale uzyskała dużą popularność, czego efektem jest kilkanaście powieści osadzonych w tych realiach. W Polsce pod koniec lat 90. ubiegłego wieku ukazało się 7 tomów z głównej osi cyklu oraz 1 prequel. Serial The Shannara Chronicles będzie emitowany na antenie MTV od stycznia 2016 r. O ile można zorientować się z zapowiedzi, produkcja będzie fabularnie czerpać z późniejszych tomów.

Lev Grossman, The Magicans

Źródło: Sonia Draga
Czarodzieje to pierwszy tom trylogii Fillory (drugi tom to Król magii, a trzeci – Kraina czarodzieja – ma się ukazać w Polsce w lutym 2016 r.), w której nastoletni, uzdolniony chłopak odkrywa, że świat magii istnieje. Fan powieści fantastycznych wstępuje do elitarnej szkoły położonej w stanie Nowy Jork i zaczyna poznawać tajniki magii – a te pozwalają mu przenosić się do krainy, którą zna ze swych lektur. Serial The Magicians pojawi się na antenie stacji Syfy w styczniu przyszłego roku.

Charlaine Harris, Midnight, Texas

Źródło: materiały wydawcy
Nowa seria powieściowa (na razie liczy dwa tomy, trzeci zaplanowany na przyszły rok) autorki, której książki już były kanwą dla seriali (True Blood). To opowieść o tytułowym miasteczku położonym w Teksasie, w którym kryje się wiele (często mrocznych i nadprzyrodzonych) tajemnic. Główny bohater postanawia się w nim ukryć przed światem, ale nie jest to najlepszy pomysł w jego życiu… Premiera serialu będzie miała miejsce na antenie stacji NBC jesienią 2016 r.

Aldous Huxley, Nowy wspaniały świat

Źródło: Muza SA
Tej klasycznej, wydanej w 1932 roku antyutopii nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Mimo upływu lat niektóre wymieniane w niej zagrożenia wydają się nadal być przed nami (np. warunkowanie genetyczne i psychologiczne), ale ogólne założenia dopasowywania ludzi do narzuconych funkcji społecznych nadal budzą niepokój. Brave New World ma być miniserialem stacji Syfy, nad którym pracować ma firma Stevena Spielberga Amblin Entertainment. Termin premiery i informacje o zaawansowaniu prac nie są znane.
Strony:
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj