The Expanse (2015)

Śr. ocena 8.6

Znasz ten serial? Oceń!

0,0

Trailery i materiały video

The Expanse - trailer

Najnowsza recenzja redakcji

UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Niestety, ale finał drugiego sezonu The Expanse w większości rozczarowuje. Nie daje tyle emocji, fabularnej satysfakcji i frajdy, jak poprzedni. Szkoda, bo jednak czuć niedosyt.

Niestety, ale pomysł na rozegranie kwestii mutanta nie jest najlepszy. Jest to trochę banalne, sztampowe i oklepane. Taka trochę kolejna wariacja na Obcego –  kosmita na statku, którego trzeba pokonać. Tylko w wydaniu The Expanse jest to zbyt kameralny, mało angażujące i co najgorsze – wyraźnie przeciągane. Ten wątek działałby o wiele lepiej, gdyby został skrócony, a wówczas emocje niepokoju o los Jima byłyby mocniejsze. To ciągłe przeciąganie wątku (motyw z grawitacją, rozmowa Naomi z Jimem) sprawiła, że te emocje gdzieś wyparowały. Ba, nawet przeczuwałem, że koniec końców nie uśmiercą Jima w tym finale, bo jakoś nic na to nie wskazywało. Pewnie sam wątek można by inaczej ocenić, gdyby jednak zakończył się odejściem Jima w dramatycznych okolicznościach. A tak to jego jedyną zaletą jest wykonanie techniczne – mutant wyglądał świetnie i scena jego śmierci jest istnym majstersztykiem.

Dobre jest to, że wątek miał wpływ na rozwój relacji Jima z Naomi. Wyjawienie prawdy o tym, co zrobiła jest zaskakujące, ale zarazem satysfakcjonujące. To oczywiście zmienia całą postać rzeczy, bo fakt, że wszystkie strony mają dostęp do technologii, wyrównuje siły. Taki cel też chciała osiągnąć bohaterka, co wynika z jej monologu. Jest to nowy fundament pod trzeci sezon, gdzie cały konflikt może wyglądać przez to inaczej. Ciekawi mnie jednak to, jak bardzo zmieni się relacja Naomi i Jima, bo to musi mieć wpływ. Szczególnie, że też jej relacja z Amosem ulega przemianie. Na pewno też na plus postać Naomi, której emocje zostały mocno i dobrze nakreślone.

Wątek Avasarali trzyma w napięciu, może się podobać, ale tutaj też czegoś brakuje. Niby wszystko gra – negocjacje, chęć sprzedania pani sekretarz za życie i niepokój z tym związany. Tak naprawdę w momencie, gdy Avasarala z ochroniarzem wychodzą, można być wręcz pewnym, że to koniec tych postaci. Dlatego też te aspekty wątku są jak najbardziej udane. Tak samo kwestia Bobbie, która przychodzi im na ratunek. Tylko wciąż pozostaje niedosyt. Po politycznej bombie z poprzedniego odcinka te wydarzenia są nijakie. Tak jakby twórcy bali się pokazać coś więcej, co wywołuje większe emocje.

Najważniejsze wydają się sceny ze statkiem sprawdzającym, co się dzieje na powierzchni Wenus z tajemniczą strukturą. To jak nagle zawisnęli w powietrzu, a ich statek został rozszczepiony na czynniki pierwsze… Wow, serio, takie momenty The Expanse zachwycają wykonaniem, pomysłem i klimatem. Coś niesamowitego! A w głowie rodzi się milion pytań, na które niema odpowiedzi. Nie zdziwiłbym się, jeśli to całe ustrojstwo nabierze świadomości i będzie problemem wszystkich ludzi. Plus za epizod popularnego Adama Savage’a.

Końcówka sezonu The Expanse w gruncie rzeczy pokazywały wzrost napięcia z każdym odcinkiem. Z tym też wzrastały oczekiwania, którym finał nie sprostał. Tak naprawdę 12 odcinek miał tyle emocji i fabularnej wagi, że bardziej pasował na finał. A ten okazał się zaledwie solidny.

Pokaż całą recenzję

Obsada

Joe Miller
Jim Holden
Alex Kamal
Naomi Nagata
Amos Burton
Chrisjen Avasarala

Sezony

Sezon 1:

Sezon 2:

Powiązane Artykuły

Tymoteusz Wronka
0 -

Najciekawsze zapowiedzi książkowe na 2018 rok

Prezentujemy najciekawsze ujawnione zapowiedzi książkowe na 2018 rok - oczywiście koncentrujemy się na gatunkach i…

Marcin Waincetel
weekend
0 -

Geralt pozostanie Geraltem – rozmawiamy z Jasonem Brownem, producentem serialu Wiedźmin

Jeśli uznamy, że każda informacja na temat nadchodzącego serialu o wiedźminie jest na wagę złota,…

Adam Siennica
66 -

Premiery seriali – jesień 2017. Daty premiery w USA i w Polsce

Jesień 2017 to okres, na który czekają wszyscy fani seriali. Na ekranach pojawią się dziesiątki…

Oskar Dobrowolski
9 -

Czy warto obejrzeć serial Incorporated?

Incorporated jest jednym z tych seriali, które spotkał straszny los w postaci kasacji po pierwszym…

Lubią ten serial (1)


Co o tym sądzisz?