Aktorzy prowincjonalni (1978), Gorączka (1980) i Kobieta samotna (1981)

Trzy filmy, które Agnieszka Holland nakręciła przed emigracją z Polski. Tytuł niezwykle ważne, bo to one pozwoliły ukształtować jej warsztat oraz zasygnalizować, że to nazwisko, któremu trzeba się bacznie przyglądać. Są to dzieła charakterystyczne dla wczesnego kina Agnieszka Holland, które poruszają ważne, mocne tematy, opowiadane w sposób bezkompromisowy. Dobre, ciekawe i zapadające w pamięć. Nawet, gdy oglądamy je po latach. Co ciekawe - Kobieta samotna była zablokowana przez cenzurę PRL i widzowie mogli obejrzeć film dopiero w 1987 roku.

Gorzkie żniwa (1985)

Pierwszy wielki sukces Agnieszka Holland poza granicami Polski. To niemiecki film o rozliczeniu się z wydarzeniami z czasów II wojny światowej. Reżyser w sposób surowy, kameralny i klarowny pokazuje różne postawy ludzkie, by dać widzom coś ważnego do zrozumienia. Film był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny.
Źródło: CCC/ZDF

Zabić księdza (1988)

Wyjątkowy film stworzony przez Holland we Francji za amerykańskie pieniądze. Inspiracją dla ekranowej opowieści było zabójstwo księdza Jerzego Popiełuszki, ale Agnieszka Holland nie odtwarza tutaj wydarzeń historycznych. Również dzięki temu, że od 7 lat nie mieszkała w PRL-owskiej Polsce, spojrzała na rzeczywistość z dystansem, tworząc fikcyjną historię charyzmatycznego księdza oraz agenta służby bezpieczeństwa. Nie jest to tyle produkcja o polityce, co bardziej o walce dobra ze złem, w dodatku z ciekawym ukazaniem opowieści z perspektywy zabójcy. Świetne role Christopher Lambert i Eda Harrisa.

Europa Europa (1990)

Bardzo ciekawy film wojenny, oparty na prawdziwej historii Żyda, który aby uniknąć obozu koncentracyjnego udawał Aryjczyka. Agnieszka Holland podchodzi do tematu w swoim stylu, pokazując różne postawy ludzkie i wywołując wielkie emocje. Historia momentami ciężka, wymagająca, ale na długo zapadająca w pamięć. Nominacja do Oscara w kategorii Najlepszy scenariusz adaptowany.

The Secret Garden (1993)

Była to nowość w repertuarze Agnieszka Holland, gdyż po latach tworzenia mocnego, wymagającego kina artystycznego, zrealizowała film familijny oparty na klasyce literatury. Pokazała tym swoją wszechstronność, bo udało się jej stworzyć dzieło, które momentalnie stało się klasyką gatunku i bawi rodziny po dzień dzisiejszy. Porusza i daje wielką frajdę.

Total Eclipse (1995)

Powrót Agnieszka Holland do mocnego, kontrowersyjnego kina, w którym brylują tacy aktorzy, jak: Leonardo DiCaprio i David Thewlis. Wyjątkowo zagrane, ale to opowieść ciężka, wymagająca i zdecydowanie nie dla każdego. Historia ciekawa, warta opowiedzenia i dająca do myślenia.
Strony:
  • 1 (current)
  • 2
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj