Thomas Pynchon, Vineland

proza / satyra polityczna / kultowy autor

Thomas Pynchon to gwiazda amerykańskiej współczesnej literatury, która do tej pory nie miała szczęścia nas Wisłą, czego efektem są spóźnione o lata (dekady) wydania jego powieści. „Vineland” nie zyskało takiej popularności jak chociażby „Tęcza grawitacji”, ale nadal stanowi świetną diagnozę amerykańskiego społeczeństwa.
Źródło: Albatros
Czwarta powieść czołowego postmodernisty wśród amerykańskich pisarzy. Wydana w 1990 roku, dwadzieścia lat po legendarnej „Tęczy grawitacji”. Akcja książki rozgrywa się w 1984 roku w Kalifornii w fikcyjnym miasteczku Vineland. Poprzez retrospekcje sięga jednak wstecz, do lat sześćdziesiątych – czasów młodości bohaterów, wtedy wolnych i zbuntowanych. Przez pryzmat losów głównych postaci Pynchon opisuje dwadzieścia lat największych przemian społecznych w Stanach zjednoczonych, poczynając od niemal faszystowskich rządów Nixona, a na reelekcji Ronalda Reagana kończąc.

James Dashner, The Eye of Minds

proza / powieść młodzieżowa / SF

Dashner specjalizuje się w powieściach młodzieżowych w realiach science fiction. Sławę zyskał dzięki zekranizowanej serii The Maze Runner, ale jego nowy cykl również może zyskać podobną popularność. Tym razem problematyka jest bliższa obecnym czasom: hakerzy, gry sieciowe i światowe konspiracje.
Źródło: Albatros
 „W sieci umysłów” rozpoczyna serię „Doktryna śmiertelności”, której akcja dzieje się w świecie hiperrozwiniętej technologii, cyberterrorystów i gier tak doskonałych, że przerastają najdziksze marzenia… albo najgorsze koszmary. Michael jest graczem. I – jak większość graczy – więcej czasu niż w realnym świecie spędza w wirtualnej rzeczywistości VirtNet. Do VirtNetu można wejść i umysłem, i ciałem, a jeśli jesteś hakerem, czeka cię jeszcze więcej zabawy. Bo przecież najfajniej jest łamać zasady, prawda? Ale pewne reguły powstały nie bez powodu… Kiedy jeden z hakerów zaczyna seryjnie mordować, rząd wie, że aby go schwytać, potrzebny będzie równie dobry haker. I to właśnie Michael wygląda na osobę, która może włamać się do najbardziej skomplikowanego systemu na świecie. Jeśli zgodzi się podjąć tej misji, będzie musiał wejść do VirtNetu nigdy nieodkrytymi ścieżkami. I uważać, aby nie stracić z oczu bardzo cienkiej granicy między grą a rzeczywistością…

Stanley Middleton, Holiday

proza / powieść obyczajowa / laureat nagród

Wydawnictwo Wiatr od Morza nie wydaje wielu książek, ale każdy jego tytuł można nazwać wydarzeniem. W ofercie pojawiają się powieści nastrojowe i refleksyjne. Podobnie jest z powieścią Middletona, która była nagrodzona Bookerem w 1974 roku, ale dopiero teraz trafiła do Polski. Po lekturze możemy stwierdzić, że zdecydowanie wcześniej powinien ją ktoś u nas wydać.
Źródło: Wiatr od Morza
Po bolesnym rozstaniu z żoną Edwin Fisher wybiera się na samotny urlop w nadmorskim miasteczku, które za młodu odwiedzał z rodzicami. Zagubiony i rozchwiany emocjonalnie, próbuje znaleźć zapomnienie pośród omiatanych wiatrem uliczek, zatłoczonych plaż, ciemnych pubów i hałaśliwych lunaparków. Lśniący rozbłyskami słonecznego światła prowincjonalny kurort na wschodnim wybrzeżu Anglii zdaje się jednak wciąż zasypywać Fishera bodźcami, które każą mu wracać myślą do dzieciństwa i trudnego małżeństwa, a przypadkowe spotkanie z teściem stawia go przed perspektywą ponownej rozmowy z żoną… Stanley Middleton, w Wielkiej Brytanii okrzyknięty „Czechowem przedmieść”, odkrywa przed czytelnikami drobne detale życia z tak wielką pieczołowitością, że – paradoksalnie – szybko zaczynają przezierać przez nie pragnienia i emocje drzemiące pod powierzchnią codzienności. Powieść Wakacje to literacka przygoda najwyższej próby; niezwykle subtelna – i niepozbawiona specyficznego humoru – kronika ulotnych skojarzeń, powracających niespodziewanie wspomnień czy pozornie nieistotnych spotkań i rozmów, które popychają człowieka nieco bliżej prawdy o sobie samym.

Daniel Keyes, The Minds of Billy Milligan

biografia / psychologia / psychiatria

Autor słynnego opowiadania i powieści „Kwiaty dla Algernona” napisał też coś zupełnie innego: próbę diagnozy umysłu osoby, która posiadała w swojej głowie 24 różne osobowości. W świetny i przystępny sposób Keyes pokazuje, jak skomplikowaną osobą jest człowiek i ile tajemnic kryje się w jego głowie.
Źródło: Wielka Litera
Billy Milligan został aresztowany w 1975 roku za porwanie i gwałt na trzech kobietach. Jego proces był przełomowy w historii sądownictwa amerykańskiego. Uniewinniono go z powodu choroby umysłowej. Świat poznał wtedy najcięższy przypadek osobowości wielorakiej, jaki kiedykolwiek zanotowano. „Człowiek o 24 twarzach” to prawdziwa historia William Stanleya Milligana, w którego wnętrzu żyły dwadzieścia cztery osoby, walczące o opanowanie jego ciała, w tym małe dzieci, nastolatkowie, lesbijka, Jugosławianin, Australijczyk, Żyd, Anglik, ludzie z półświatka. Daniel Keyes wciąga nas w przerażający świat i głębiny udręczonego umysłu Milligana. Spędził z nim dwa lata, rozmawiał z jego rodziną, przyjaciółmi, znajomymi, lekarzami.

John Byrne Cooke, On the Road with Janis Joplin

biografia / muzyka / kultowy bohater

Nikomu chyba nie trzeba przedstawiać tak barwnej postaci, jak Janis Joplin. Jej biografia to samograj, ale jeśli książka znalazła się w pierwszej dziesiątce listy najlepszych rockowych lektur magazynu „Parade”, to już coś znaczy.
Źródło: Burda Książki
Książka Johna Byrne Cooke’a to zbiór niezwykle osobistych wspomnień z lat spędzonych u boku Janis Joplin, od legendarnych początków jej kariery aż po ostatnie dni życia, naznaczone tragedią. Tak opowiedzieć tę nieprawdopodobną historię mógł tylko ktoś, kto sam ją przeżył!

Guillermo del Toro & Daniel Kraus, Trollhunters

proza / dla młodszych / fantasy

Pora na coś dla młodszych czytelników, czyli kolejną próbę prozatorską Guillermo del Toro. Pozornie założenia fabularne wydają się dość typowe, ale warto się przekonać, co del Toro potrafił z nich wycisnąć, tym bardziej że filmowiec pracuje w duecie z uznanym (bardziej na Zachodzie niż u nas) Danielem Krausem.
Źródło: Galeria Książki
Jim Sturges jest typowym nastolatkiem z przedmieść San Bernardino. Ma żenująco opiekuńczego ojca oraz najlepszego kumpla imieniem Tubby, z którym łączy go nienawiść do wszelkiej udręki (na przykład do lekcji WF). Na dodatek podkochuje się w dziewczynie, która nawet nie wie o jego istnieniu. Jednak wszystko zmienia się, kiedy tajemnica sprzed lat powraca, zagrażając każdemu w tym pozornie sennym miasteczku. Wkrótce Jim dołącza do grupy niezwykłych (i trochę nieludzkich) bohaterów, by podjąć walkę z potworami, o których istnieniu nie miał pojęcia.
Strony:
  • 1
  • 2 (current)
  • 3
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj