Wrzesień jest początkiem ruchu na rynku. Wydawcy, po spokojnym okresie wakacyjnym, powoli przygotowują się do jesienno-świątecznej ofensywy, czego efektem jest spora liczba interesujących premier i istotnych wznowień. To dobry moment, by wystartować z nową, cykliczną serią artykułów przedstawiających najciekawsze lub najważniejsze – oczywiście naszym zdaniem - premiery książkowe miesiąca. Nie przedłużając więc, zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem wrześniowym.

Robert James Waller, The Bridges of Madison County

proza / obyczaj / podstawa filmu

Wydawnictwo Prószyński i S-ka wystartowało niedawno z nową serią, w której publikowane są powieści, na bazie których nakręcono głośne ekranizacje. Jeśli ktoś z sentymentem wspomina film z 1995 roku z Clintem Eastwoodem i Meryl Steep w rolach głównych, to powinien też sięgnąć po powieść Wallera.

RECENZJA

Źródło: Prószyński i S-ka
Robert Kincaid, fotograf pracujący dla National Geographic, przyjeżdża do hrabstwa Madison, by zrobić zdjęcia krytych mostów. Przez przypadek poznaje Francescę Johnson, gospodynię domową. Francesca wraz z mężem i dwójką dzieci prowadzą spokojne farmerskie życie. Między Robertem a Franceską zaczyna nawiązywać się uczucie, coraz bardziej zbliżają się do siebie. Ich romans trwa tylko 4 dni, ale te 4 dni dla obojga staną się jednymi z najważniejszych w życiu. Do końca życia oboje trzymają w tajemnicy to, co się między nimi wydarzyło. Dopiero po śmierci Franceski dzieci dowiadują się o romansie ich matki.

Elżbieta Cherezińska, Turniej cieni

proza / powieść historyczna / książka polska

Elżbieta Cherezińska wyrasta powoli na królową polskiej powieści historycznej (czasem wzbogaconej o elementy fantasy). Tym razem na warsztat wzięła XIX wiek i z typowym dla siebie rozmachem snuje fabułę, w której Polacy są wplątani w rozgrywkę mocarstw. Książka gruba, ale połyka się ją błyskawicznie.
Źródło: Zysk i S-ka
Lata 30. XIX wieku. Kluczem do panowania nad Azją jest Afganistan, o który Wielka Brytania rywalizuje z Rosją. W Wielką Grę, nazywaną przez Rosjan Turniejem Cieni wplątane są losy Polaków: Jana Witkiewicza – młodzieńca ułaskawionego z wyroku śmierci i zesłanego na Syberię, Adama Gurowskiego – ucznia Hegla i przyjaciela Heinego, arcyzdrajcy sprawy polskiej, a także Rufina Piotrowskiego – prostego żołnierza i najsłynniejszego uciekiniera z syberyjskiej katorgi. W śniegach Syberii, na gorących piaskach afgańskich pustyń i wybrzeżach Morza Czarnego trwa Wielka Gra. Bohaterowie rzucają cienie, ktoś jednak pociąga za sznurki marionetek. Fascynująca opowieść o Polsce. O ludzkich losach, przeznaczeniu, zdradach i niezłomności.

Michael Dobbs, To Play the King

proza / sensacja polityczna / podstawa serialu

Serial „House of Cards” zyskał wielką popularność na świecie, ale do niedawna niewiele osób zdawało sobie sprawę, że pomysł wywodzi się z napisanej niemal ćwierć wieku wcześniej powieści brytyjskiego autora. Powoli jednak i te książki trafiają do naszego kraju. Jeśli więc ktoś chce się przekonać, po jakie chwyty sięgał pierwowzór postaci granej prze Kevina Spaceya, to powinien sprawdzić cykl Dobbsa. I być gotowym na to, że całość dzieje się w brytyjskich realiach.

RECENZJA

Źródło: Znak
Francis osiągnął swój cel – w wyniku politycznej gry stanął na czele rządu. Teraz jednak musi umocnić pozycję i utrzymać władzę, stawić czoła kolejnym wyzwaniom. Tymczasem stawka robi się coraz wyższa: w grze o władzę będzie się musiał zmierzyć z samym królem Anglii, który okaże się jego zaciekłym wrogiem. Czy uda mu się ograć króla? „House of Cards. Ograć króla” to kolejna odsłona mrocznej opowieści o chciwości, korupcji i nienasyconej ambicji na najwyższych szczeblach władzy. Seria powieści Sir Michaela Dobbsa, byłego doradcy Margaret Thatcher, stała się podstawą słynnego serialu i światowym bestsellerem. Znajdziesz w niej to, czego nie zobaczysz w serialu!

Tom Clancy & Mark Greaney, Threat Vector

proza / technothriller / część cyklu

Tom Clancy nie żyje już od kilku lat, ale jego sztandarowa seria nadal ma się dobrze. Ta powieść, wydana jeszcze za jego życia, opowiada dalsze losy Ryanów: ojca i syna. Wiadomo, to już nie ten poziom, co przy pierwszych książkach Clancy’ego (po części dlatego, że większość robili za niego ghost writerzy), ale przez sentyment można sięgnąć.
Źródło: Albatros
Chiny postawiły sobie za cel całkowite opanowanie Morza Południowochińskiego. Żeby tego dokonać, muszą usunąć przeszkodę, jaką jest USA – wygrać cyberwojnę z Amerykanami i w ten sposób ich osłabić. Powstaje więc armia hakerska, na czele której staje genialny matematyk i informatyk, całkowicie oddany Komunistycznej Partii Chin. Tajna organizacja Campus, której analitykiem i agentem jest Jack Ryan junior, zostaje namierzona i znajduje się pod stałą obserwacją. Nie tylko ona. Chińscy hakerzy opanowują amerykańskie sieci informatyczne – bankowe, firmowe, rządowe, wojskowe i wywiadowcze. Ale ich mocodawcom to nie wystarcza. Sięgają po bardziej bezpośrednie środki – wysyłają do Stanów oddział komandosów, który dokonuje skrytobójczych mordów. Tymczasem prezydent Jack Ryan utknął za biurkiem w Gabinecie Owalnym. A kraj, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebuje jego mądrości i odwagi.

Marta Mazuś, Król kebabów i inne zderzenia polsko-obce

reportaż / zbiór / książka polska

Kwestia imigrantów staje się coraz bardziej paląca, ale niewiele jest opracowań, które przedstawiałyby szerokie spektrum problemów. Informacji należy szukać w reportażach, takich jak książka Mazuś. Może się okazać, że imigranci nie są tacy straszni, jak media to odmalowują.
Źródło: Wielka Litera
Ukrainka sprząta bazar i płacze, król kebabów tłumaczy, czym jest polski kebab i dlaczego jest w nim kapusta, Cygan z Andrychowa planuje zostać polskim superbohaterem, rodzina z małego miasta idzie do sądu w sprawie Murzyna-Muzułmanina. Polacy i cudzoziemcy – patrzą na siebie, choć nie zawsze się widzą, próbują żyć razem, choć nie zawsze im wychodzi. Marta Mazuś wyłapuje uchem sprawnego reportera historie imigrantów, którzy od lat próbują „ułożyć sobie życie” w Polsce… Żyją, jakby ich tu nie było. Obcy, niewidzialni, albo niechciani, ciągle sprawiający kłopoty.

Andy Weir, The Martian

proza / SF / podstawa filmu

Pierwsze wydanie powieści Weira ukazało się w Polsce jakiś czas temu, ale w związku z premierą filmu Ridleya Scotta książka doczekała się reedycji. Zdania o „Marsjaninie” są podzielone, ale zawsze warto zobaczyć, jak wygląda książkowy pierwowzór, zanim pójdzie się do kina, tym bardziej że dzieje się w nim więcej i jest zabawniej niż w ekranizacji.

RECENZJA

Źródło: Akurat
Mark Watney kilka dni temu był jednym z pierwszych ludzi, którzy stanęli na Marsie. Teraz jest pewien, że będzie pierwszym, który tam umrze! Straszliwa burza piaskowa sprawia, że marsjańska ekspedycja, w której skład wchodzi Mark Watney, musi ratować się ucieczką z Czerwonej Planety. Kiedy ciężko ranny Mark odzyskuje przytomność, stwierdza, że został na Marsie sam w zdewastowanym przez wichurę obozie, z minimalnymi zapasami powietrza i żywności, a na dodatek bez łączności z Ziemią. Co gorsza, zarówno pozostali członkowie ekspedycji, jak i sztab w Houston uważają go za martwego, nikt więc nie zorganizuje wyprawy ratunkowej; zresztą, nawet gdyby wyruszyli po niego niemal natychmiast, dotarliby na Marsa długo po tym, jak zabraknie mu powietrza, wody i żywności. Czyżby to był koniec? Nic z tego. Mark rozpoczyna heroiczną walkę o przetrwanie, w której równie ważną rolę co naukowa wiedza, zdolności techniczne i pomysłowość odgrywają niezłomna determinacja i umiejętność zachowania dystansu wobec siebie i świata, który nie zawsze gra fair…
Strony:
  • 1 (current)
  • 2
  • 3
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj