Edward Brooke-Hitching - Atlas der abgelegenen Inseln. Fünfzig Inseln, auf denen ich nie war und niemals sein werde

atlas / historia / mapy

Propozycja dla fanów map i atlasów, ale także historii... a może nawet fantastyki. Edward Brooke-Hitching dokonał przeglądu starych map i atlasów, a następnie stworzył bogato ilustrowane kompendium miejsc na świecie, które istniały tylko w wyobraźni podróżników i kartografów. Niektóre z nich to efekty pomyłek; inne są efektem celowych działań. Od niewidzialnych łańcuchów górskich po wielkie widmowe morza – atlas przedstawia największe geograficzne „zjawy”, jakie ongiś nawiedzały mapy, i odkrywa fascynujące historie narodzin tych urojeń. Zgromadzone są tu najdziwaczniejsze fantasmagorie zamieszczane ongiś na mapach jako prawdziwe – wyspy widma, mityczne rasy, bestie połykające statki – pieczołowicie wybrane z całej historii kartografii. Napisany ze swadą, pełen nadzwyczajnych ilustracji „Atlas lądów niebyłych” stanowi cenną antologię zagadek i tajemnic dotyczących świata rozpoznawalnego, acz nieskończenie dziwniejszego niż ten, który znamy obecnie.
Źródło: Rebis

Anna Kańtoch - Niepełnia

fantastyka / kryminał / nagradzana autorka

Niepełnia to - jak głosi wydawca - kryminał nieoczywisty, a także tajemnicza i nastrojowa, szkatułkowa, pełna ukrytych znaczeń literacka podróż do tożsamości płci. Anna Kańtoch, która dała się poznać jako autorka kryminałów i fantastyki, teraz subtelnie łączy oba te gatunki. Jaką tajemnicę skrywa zasypany śniegiem biały dom na odludziu? Kto w nim mieszka (mieszkał), kto w nim jest (był) więziony i kto w nim umiera (umarł)? Lektura "Niepełni" przypomina wędrówkę pokojami pałacu. W miarę otwierania kolejnych drzwi rośnie napięcie, a związek między bohaterami nabiera nowych znaczeń. Co stało się z dzieckiem, które nie chce zdecydować, czy jest dziewczynką, czy chłopcem („Za każdym razem mówiło sobie: Jeszcze nie. Nie dzisiaj. Później, jak będę duży i silna”). Dziewczyna niepełna dziewczęcości, czy chłopak niepełny chłopięcości – kim się czują, kim tak naprawdę są bohaterowie? 
źródło: fb Powergraph

Trudi Canavan - Successor’s Promise

fantasy / popularna autorka / część serii

To już trzeci tom serii fantasy Prawo Millenium australijskiej pisarki. Fani jej twórczości, a tych w naszym kraju nie brakuje, z pewnością czekali na tę pozycję, by poznać dalsze losy lubianych bohaterów.
Od konfrontacji buntowników z Raenem minęło pięć lat. W tym czasie Qall, chłopiec ocalony przez Rielle, bezpiecznie dorósł wśród Podróżników, a Tyen znalazł sobie nowy dom i ukrył się przed ludźmi, którzy okrzyknęli go zdrajcą i nazwali Szpiegiem. Pięć lat chaosu, nad którym Baluka i Odnowiciele ledwie byli w stanie zapanować. Wszędzie toczą się wojny, niektóre światy zostały opanowane przez machiny wojenne, inne pozbawili mocy magowie pragnący nieśmiertelności. W czasach gdy wojna zagraża z trudem wypracowanemu przez Rielle i Tyena pokojowi, a Qall wkracza w dorosłość, lojalność zostanie poddana próbie. Złożone obietnice mogą wszystko zmienić. Zależy od nich życie Qalla. Dahli ma bowiem możliwość przywrócenia władzy Raenowi i nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swój cel.
Źródło: Galeria Książki

Aleksandra Zielińska - Kijanki i kretowiska

opowiadania / polska autorka

Co do zasady obyczajowe opowiadania Aleksandry Zielińskiej pokazują, że nasze życie nie jest usłane różami. Jej powieści Bura i szał oraz Przypadek Alicji pozostawiły mocne wrażenie - zapewne będzie tak samo i w przypadku Kijanek i kretowisk. „Kijanki i kretowiska” to zbiór opowiadań Aleksandry Zielińskiej, której debiutancka powieść została nominowana do Nagrody Conrada, a druga do Nagrody im. Witolda Gombrowicza. Jej proza jest gęsta od emocji i literackich nawiązań. Pisarka mierzy się z problemem grozy dojrzewania na różnych etapach życia,  a wszystko to podaje, z łatwością balansując między gatunkami. Wizje Zielińskiej tworzą intrygującą całość i nie pozwalają o sobie zapomnieć.
Źródło: W.A.B.

Jakub Pawełek - #Wawskie 14 

fantastyka / Powstanie Warszawskie / alternatywna historia

Zastanawialiście się może kiedyś jakby wyglądała II wojna światowa, a Powstanie Warszawskie w szczególności, gdyby miały miejsce obecnie, w dobie rozwiniętych technologii i mediów społecznościowych? Jakub Pawełek próbuje swoją powieścią odpowiedzieć na to pytanie. Warszawa, rok 2014. Niemcy od kilku lat okupują polską stolicę. Po ulicach krążą patrole, a akty terroru i brutalne represje na obywatelach miasta stały się codziennością. Cały zachodni świat nie robi nic, by wyrwać Polskę z rąk okupanta. Do Warszawy zbliża się Armia Czerwona. Udręczona stolica ma nadzieję na odzyskanie wolności, a Armia Krajowa przygotowuje się do powstania. Na Facebooku, Twitterze i Instagramie pojawiają się relacje ukazujące to, co się dzieje w kraju nad Wisłą. Do reszty świata zaczyna docierać, jaki los zgotowali warszawiakom Niemcy. Polacy szykują się do ostatecznej rozgrywki. Jaki będzie jej finał? Jakub Pawełek znany jako autor współczesnych powieści wojennych podejmuje temat Powstania Warszawskiego i szuka odpowiedzi na pytanie, czy jego pokolenie zachowałoby się podobnie do pokolenia Kolumbów. Jak wyglądałby powstańczy zryw w czasach Internetu i mediów społecznościowych?
Źródło: Ender

Hanya Yanagihara - The People in the Trees

obyczajowa / zagraniczna autorka

W swoim debiucie autorka Małego życia jest też próbą rozstrzygnięcia odwiecznego dylematu: czy wielkie umysły mają prawo do życia poza moralnymi normami? Więcej o książce pisaliśmy w recenzji. Amerykański lekarz na wyprawie w niezbadane rejony Pacyfiku dokonuje odkrycia, które odmieni jego życie i cały świat nauki. Niepokojąca, trzymająca w napięciu i tragiczna w wymowie opowieść o zderzeniu odmiennych kultur, stawiająca pytania o granicę między dobrem i złem, altruizmem i egoizmem.
Źródło: W.A.B.
Strony:
  • 1
  • 2 (current)
  • 3
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj