Dzieci wróciły do szkoły, temperatura spadła, liście zaczęły spadać z drzew, studenci cieszą się ostatnimi chwilami wolności (albo zakuwają do poprawek), a w księgarniach pojawiły się dziesiątki, setki wręcz nowych książek. To nie jest jeszcze przedświąteczna ofensywa wydawnicza, ale we wrześniu i tak było już z czego wybierać. Oto subiektywny wybór najbardziej interesujących książek, które ukazały się we wrześniu 2017 roku:

Trupów hurtowo trzech

antologia / kryminał / polscy autorzy

Zbrodnia i tajemnica, miłość i zemsta, czarny humor, lokalny koloryt, duchy przeszłości i pasja - to wszystko znajdziemy w zbiorze Trupów hurtowo trzech. Książka zawiera 10 opowiadań polskich twórców, a wśród nich m.in. teksty Wojciecha Chmielarza, Ryszarda Ćwirleja czy Olgi Rudnickiej. Dziesięciu autorów, dziesięć opowiadań i jeden cel – charytatywny. Najlepsi polscy pisarze kryminałów oddali swe pióra, by wspomóc budowę wyjątkowego Domu i stworzyli niezwykły zbiór opowiadań. Znajdziecie w nim zarówno mroczne historie brutalnych morderstw, jak i lżejsze opowieści o skradzionych beczkach śledzi. Zawodowi mordercy i amatorzy, makabra i farsa przeplatają się w książce, ukazując różnorodne oblicza polskiego kryminału.
Źródło: Media Rodzina

Blake J. Harris - Console Wars: Sega, Nintendo, and the Battle that Defined a Generation

konsole / powieść / na faktach

Blake J. Harris zajął się tematyką jednej z największych rywalizacji w historii branży gier. Podszedł do tego nietypowo, bo zamiast napisać reportaż o wojnie pomiędzy Segą i Nintendo, postanowił ubrać całość w powieściową formę.. Tutaj przeczytacie naszą recenzję. W 1990 roku rynek gier wideo należał do Nintendo. Sega była słabnącą firmą z wielkimi aspiracjami. Wtedy na scenę wkroczył Tom Kalinske – człowiek, który o grach nie wiedział nic, ale miał rzadki talent do wygrywania batalii skazanych na porażkę. Oto Dawid postanowił zmierzyć się z Goliatem, a świat zapłonął. Bezlitosne starcie przerodziło się w globalną wojnę korporacyjną prowadzoną na wielu frontach: od domowych salonów i szkolnych placów, przez sale zarządów, po Kongres Stanów Zjednoczonych. Brat wystąpił przeciwko bratu, dziecko buntowało się przeciw rodzicowi, Mario starł się z Sonikiem, Ameryka ponownie walczyła z Japonią. Wojny konsolowe to oparta na ponad dwóch setkach wywiadów z byłymi pracownikami wstrząsająca opowieść o przełomie na rynku gier. To także historia o tym, jak skromny, rodzinny człowiek z ponadprzeciętną wyobraźnią zainspirował zespół straceńców do stworzenia interesu wartego 60 miliardów dolarów.
Źródło: Wydawnictwo SQN

Chris Weitz - Młody świat

fantastyka / młodzieżowa / postapo

W powieści Młody świat Chris Weitz - scenarzysta filmu Rogue One: A Star Wars Story - przenosi czytelników do odmienionego świata nieodległej przyszłości, w którym zarazie oparli się tylko nastolatkowie. Brzmi jak typowa powieść young adult? Być może - by się przekonać, czy Weitz oferuje coś więcej, trzeba przeczytać jego książkę. Tajemnicza epidemia zmiotła z powierzchni Ziemi dorosłych i dzieci, oszczędzając jedynie nastolatków. By przetrwać w chylącym się ku upadkowi świecie, młodzi łączą się w plemiona. Jefferson, mimowolny przywódca grupy zamieszkującej okolice Placu Waszyngtona, oraz Donna – obiekt jego skrywanej miłości – każdego dnia stawiają czoła niebezpieczeństwom postapokaliptycznego chaosu, świadomi, że ich dni są policzone. Gdy jeden ze współplemieńców wpada na trop lekarstwa, które pozwoli im się wymknąć nieuchronnej śmierci, pięcioro nastolatków wyrusza na ryzykowną ekspedycję. W drodze do celu będą musieli pokonać terytoria opanowane przez gangi, fanatyków i bojówki; ich wędrówkę będą znaczyły wymiany ognia, ucieczki, cierpienie i śmierć. Czy młodym bohaterom uda się ocalić wymierającą populację? Jakie mroczne zakamarki ludzkiej psychiki odkryją podczas tej ryzykownej eskapady?
Źródło: Insignis

Ken Follett - A column of fire

historyczna / cześć serii / popularny autor

Trzecia część rozciągniętej na kilka stuleci serii historycznej Kena Folletta zapoczątkowanej Filarami Ziemi. Tym razem akcja dzieje się w drugiej połowie XVI wieku, a czytelnicy przeczytają o spiskach, niełatwych losach bohaterów i wydarzeniach, które odmienią Europę. Więcej przeczytacie w naszej recenzji. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia 1557 roku. Młody Ned Willard wraca do rodzinnego domu stojącego w cieniu katedry Kingsbridge. Ani on, ani mieszkańcy miasta jeszcze nie wiedzą, że rok 1558 wywróci do góry nogami nie tylko ich życie, lecz także losy wszystkich Europejczyków, przynosząc zupełnie nową epokę w dziejach świata. Książka podejmująca temat, w którym Follett czuje się najlepiej – szpiegostwa i działalności tajnych agentów. Tym razem w szesnastowiecznej Anglii za panowania królowej Elżbiety I!
Źródło: Wydawnictwo Albatros

David Lagercrantz - Mężczyzna, który gonił swój cień

Millennium / część serii / kryminał

Mężczyzna, który gonił swój cień to już piąta część Millennium i druga napisana przez Lagercrantza. Tym razem czytelnicy poznają między innymi tajemnicę stojącą są smoczym tatuażem Lisabeth Salander. Lisbeth Salander, dziewczyna, która igrała z ogniem, nigdy w pełni nie odkryła, kto stał za koszmarem jej dzieciństwa. Gdy Holger Palmgren opowiada jej o starych dokumentach, Lisbeth czuje, że nareszcie ma szansę poznać całą prawdę o machinie, która zniszczyła jej rodzinę. Jednak im bliżej jest rozwiązania tajemnicy, tym większe grozi jej niebezpieczeństwo. Wraz z Mikaelem Blomkvistem dotrze tam, gdzie szaleństwo naukowca i brutalne nadużycia władzy splotły się w jedno. Nie wszyscy wyjdą z tego cało.
Źródło: Czarna Owca

Reksio. Encyklopedia

dla dzieci / Reksio / kompendium wiedzy

Reksio co prawda obecnie coraz rzadziej pojawia się w ramach telewizyjnej dobranocki, ale nie oznacza to, że całkowicie zniknął. Od pewnego czasu ukazuje się seria książek o sympatycznym piesku, a teraz ukazała się encyklopedia, w której bohater przybliża młodym czytelnikom różne ciekawostki z otaczającego ich świata. Reksio jest niezwykle ciekawy świata. Twoje dziecko na pewno też. A świat jest taki skomplikowany! Ta encyklopedia pozwoli mu go zrozumieć. Młody czytelnik dowie się z niej, m.in. jak zbudowany jest skafander kosmiczny, dlaczego się uśmiechamy, jak powstaje tęcza, czym są bakterie i wirusy? Encyklopedia w przystępny sposób wyjaśnia podstawowe zagadnienia z zakresu astronomii, fizyki, chemii, biologii czy techniki. Mali ciekawscy – to książka dla Was – zabłyśnijcie wiedzą w szkole i wśród rówieśników!
Źródło: Papilon
Strony:
  • 1 (current)
  • 2
  • 3
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj