Mur. 12 kawałków o Berlinie

reportaż / zbiór / historia

Polscy i niemieccy reporterzy w ramach międzynarodowego projektu starają się wyjaśnić fenomen Muru Berlińskiego: jego historię, ale także sposób, w jaki cały czas oddziałuje na świadomość społeczeństwa. To 12 reportaży o historii, która nadal jest żywa i obecna.
Źródło: Czarne
W nocy z 9 na 10 listopada 1989 roku runął mur, który przez niemal cztery dekady dzielił Berlin na wschodni i zachodni. Choć po tym symbolu zimnej wojny została tylko pamiątkowa ściana, niewidoczna blizna wciąż przecina miasto. Fenomen muru próbuje zgłębić dwanaścioro polskich i niemieckich reporterów. Historie przedstawione w zbiorze pod redakcją Agnieszki Wójcińskiej i zilustrowane zdjęciami Filipa Springera krążą wokół problemu berlińskiej granicy, tej historycznej i tej dzisiejszej – głęboko zakorzenionej w świadomości i pamięci. Pokazują, że historia berlińskiego podziału jest w pewnym stopniu opowieścią o pękniętej Europie.  

William Hjortsberg, Fallen Angel

proza / groza / związana z filmem

Klasyczna powieść z pogranicza grozy i fantastyki Williama Hjortsberga zaprasza czytelnika do niebezpiecznego i pełnego tajemnic świata okultyzmu. Bazuje na klasycznym motywie umowy z diabłem, ale historia zostaje rozwinięta w nietypowy sposób. Książka doczekała się Angel Heart w 1987 roku, a w rolę kluczowych postaci wcielili się Robert De Niro i Mickey Rourke.
Źródło: Replika
Johnny Favorite występował jako frontman big-bandu przed wojskiem. Nagle scena została ostrzelana przez eskadrę myśliwców Luftwaffe. Wiele osób zginęło, a piosenkarzowi ledwie udało się ujść z życiem. Wojsko przewiozło go do prywatnego szpitala w północnej części stanu Nowy Jork, pozostawiając go tam, by dożył swych dni jako warzywo, skazany na zapomnienie przez cały świat. Jednak Louis Cyphre nie zapominana nigdy. Cyphre miał z tym piosenkarzem umowę, która określała płatność za śmierć Johnny’ego – płatność wymagalną dopiero po jego śmierci. Kiedy Cyphre wynajmuje prywatnego detektywa, aby odszukał Johnny’ego w szpitalu, Angel odkrywa, że piosenkarz zniknął. Nie jest to zwyczajny przypadek zaginięcia. Każdy, kogo Angel odpytuje w tej sprawie, wkrótce potem umiera. On sam poprzez śledztwo wikła się coraz bardziej w dziwaczne sploty czarnej magii, korowody dziwolągów i złowróżbne rytuały voodoo. Gdy złowieszczy Louis Cyphre pojawia się we snach Angela, detektyw zaczyna obawiać się o własne życie, własny zdrowy rozum i o własną duszę.  

Dick Lehr & Gerard O’Neill, Black Mass

non-fiction / historia / związana z filmem

Na ekranach kin zagościł niedawno film Black Mass, opowiadający historię agenta FBI i brutalnego gangstera, których układ prowadzi do jednego z największych skandali w historii FBI. Jest to historia oparta na faktach, które zostały szczegółowo przedstawione w książce dwóch dziennikarzy, którzy tą sprawą zajmowali się od początku.
Źródło: Marginesy
Connolly był już ważną postacią w bostońskim oddziale Federalnego Biura Śledczego, Bulger został ojcem chrzestnym lokalnej irlandzko-amerykańskiej mafii. To, co wydarzyło się później – brudny układ mający na celu doprowadzenie do ruiny włosko-amerykańskiej mafii w zamian za ochronę, której udzielano Bulgerowi – wymknęło się spod kontroli i doprowadziło do serii zabójstw, przejęcia przez Bulgera kontroli nad handlem narkotykami w dzielnicy, zarzutów o wymuszenia haraczy, a ostatecznie do największego skandalu wywiadowczego w historii FBI.  

Michel Faber, The Book of Strange New Things

proza / science fiction / religia

Michel Faber lubi sięgać po tematykę religijną (tak było chociażby w The Fire Gospel). Tym razem łączy ją z sztafażem science fiction, by wykreować intrygującą wizję, w której próbuje spojrzeć na Biblię i dogmaty wiary z obcej perspektywy. Równocześnie rozgrywa wątki osobiste bohatera. Rezultat jest ciekawy i skłaniający  do refleksji.
Źródło: W.A.B.
Największą radością i życiowym celem Petera – niegdyś narkomana i alkoholika, dziś pastora – jest głoszenie Ewangelii. Pragnienie to dzieli z ukochaną żoną Beą. Kiedy więc pojawia się możliwość zaniesienia Dobrej Nowiny poza granice Ziemi, oboje nie wahają się ani przez chwilę, choć misja oznacza dla nich długie rozstanie. Peter, zatrudniony jako pastor przez międzynarodową korporację USIC, wyrusza na nowo skolonizowaną planetę Oaza, gdzie doba trwa siedemdziesiąt dwie godziny, a deszcz spływa z nieba w roztańczonych spiralach. Podczas gdy Peter uczy się życia pośród swych niezwykłych parafian, pracując wraz z nimi, poznając ich język i obyczaje, z domu, od Bei napływają coraz bardziej niepokojące wieści.  

Antologia 100/XX. Tom 3

reportaż / zbiór / polscy autorzy

Trzeci tom cieszącej się dużym uznaniem antologii polskiego reportażu z XX wieku. W tym tomie znalazło się kolejnych 50 tekstów z różnego okresu i dotykających całego spektrum tematów. Za wybór, komentarze i redakcję odpowiada oczywiście Mariusz Szczygieł.
Źródło: Czarne
W książce znalazły się teksty następujących autorów: Bolesław Prus, Edward Słoński, Maria Helena Szpyrkówna, Ferdynand Ossendowski, Wanda Mazanowska, Zdzisław Kleszczyński, O.P. [dziennikarz „Tajnego Detektywa”], Hanna Boguszewska, Stefania Zahorska, Bernard Singer, Arkady Fiedler, Jerzy Rogowicz, Józef Kisielewski, Roman Fajans, Stanisław Nogaj, Jan Dąbrowski, Zofia Petersowa, Jerzy Pytlakowski, Rachela Auerbach, Kazimierz Koźniewski, Kazimierz Dziewanowski, Lesław Gnot, Klemens Krzyżagórski, Jerzy Ambroziewicz, Olgierd Budrewicz, Monika Warneńska, Andrzej Brycht, Maria Osiadacz, Bogdan Szczygieł, Wiesława Grochola, Helena Kowalik, Ewa Szumańska, Wiktor Osiatyński, Jakub Kopeć, Wojciech Adamiecki, Romuald Karaś, Joanna Siedlecka, Jacek Snopkiewicz, Teresa Torańska, Stanisław Stanuch, Jerzy Szperkowicz, Radosław Sikorski, Piotr Pytlakowski, Wojciech Górecki, Olga Stanisławska, Magdalena Grochowska, Elżbieta Kotarska, Włodzimierz Kalicki, Cezary Łazarewicz, Katarzyna Surmiak-Domańska.  

Janusz Leon Wiśniewski, I odpuść nam nasze…

proza / powieść obyczajowa / na faktach

Wydawnictwo Tomasza Sekielskiego Od Deski do Deski kontynuuje serię Na F/AKTACH, czyli publikowanie powieści, które inspirowane są prawdziwymi i tragicznymi wydarzeniami. I odpuść nam nasze… Janusza Leona Wiśniewskiego jest trzecią książką w tej serii. Czy najlepszą? Trudno powiedzieć, bo poprzeczka jest wysoko zawieszona.
Źródło: Od deski do deski
W październiku 1991 Polskę obiegła tragiczna wiadomość. Andrzej Zaucha, popularny piosenkarz i muzyk, zginął zastrzelony pod krakowskim Teatrem STU. Jego towarzyszka Zuzanna Leśniak umiera w chwilę potem w karetce pogotowia. Strzelał mąż Zuzanny. Zabójstwo genialnego polskiego muzyka jazzowego stało się inspiracją do stworzenia opowieści o miłości, rozpaczy i zazdrości. Historii o tym, jak miłość może doprowadzić do zbrodni. Książka Janusza Leona Wiśniewskiego to opowieść, jak silne mogą być emocje i do czego może się posunąć zraniony człowiek.
Strony:
  • 1
  • 2 (current)
  • 3
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj