Premiery książkowe, których nie możecie przegapić – październik 2015
W zalewie setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto przegląd premier z października 2015.
W zalewie setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto przegląd premier z października 2015.
W październiku na rynek trafiło kilkaset tytułów. Wybraliśmy dla was 20 naszym zdaniem ciekawych książek, ale rzecz jasna poniższe zestawienie nie wyczerpuje puli pozycji, na które warto było zwrócić uwagę w zeszłym miesiącu. W zestawieniu prezentujemy tak nowości, jak i interesujące wznowienia ważnych książek.
Paolo Bacigalupi, The Water Knife
proza / science fiction / ekologia
Jeden z wyróżniających się obecnie na Zachodzie pisarzy science fiction powraca z nową powieścią niedalekiego zasięgu. Bacigalupi porusza typowe dla siebie wątki społeczne i ekologiczne. Wodny nóż ukazał się w serii Uczta Wyobraźni wydawnictwa Mag, co już samo w sobie jest wyznacznikiem interesującej prozy.
W przyszłości dotkniętej klęską zmiany klimatu oraz suszy górskie śniegi obróciły się w deszcz, a deszcz paruje, zanim spadnie na ziemię. W zbałkanizowanych Stanach Zjednoczonych Phoenix i Las Vegas walczą ze sobą o wodę z kurczącej się rzeki Kolorado. Las Vegas ma jednak wodnych noży – zabójców, terrorystów i szpiegów – słynących z tego że bronią zasobów wodnych swego miasta i prowadzą Phoenix ku nieuchronnej zagładzie.
Gdy rozchodzą się wieści o nowym źródle wody, które może wszystko zmienić, Las Vegas wysyła do Phoenix jednego ze swych najlepszych wodnych noży, Angela Velasqueza, nakazując mu zbadać sprawę. Angel poznaje tam Lucy Monroe – doświadczoną dziennikarkę mogącą znać tajemnicę nowego źródła. Angel nie jest jednak jedynym poszukiwaczem, Lucy nie zwykła łatwo dawać za wygraną, a śmierć pogardzanego wodnego noża nie jest wysokocą ceną za życiodajną wodę.
Jakub Małecki, Dygot
proza / powieść obyczajowa / polski autor
Małecki daleko odszedł od debiutanckich fantastycznych makabresek podszytych absurdem. Najnowsza jego powieść jest świetną prozą obyczajową – to rozciągnięta na trzy pokolenia saga rodzinna dziejąca się w XX wieku na polskiej prowincji. Prawdziwa, pełna emocji historia o prozie życia.
Uciekająca przed Armią Czerwoną Niemka przeklina Jana Łabendowicza, który odmówił jej pomocy. Wkrótce jego żona rodzi odmieńca – chłopca o skórze białej jak śnieg. A wiejska społeczność nie akceptuje wybryków natury… Córeczkę Bronka Geldy ściga klątwa Cyganki. W wieku kilku lat dziewczynka zostaje ciężko poparzona w wyniku wybuchu granatu.
Na losy Geldów i Łabendowiczów wpływają nie tylko kolejne dziejowe zawirowania i przepowiednie, lecz przede wszystkim osobiste słabości i obsesje. Drogi obu rodzin przecinają się w zaskakujący i niespodziewany sposób. Na dobre zespaja je uczucie dwojga odmieńców, introwertycznego albinosa i okaleczonej w płomieniach dziewczyny. Po kilkudziesięciu latach mroczną tajemnicę rodzinną mimowolnie rozwikła ich jedyny syn Sebastian – utracjusz i aferzysta, który postanawia wykorzystać możliwości, jakie daje Poznań, kipiąca życiem metropolia.
Patrick Gaumer, Monografia. Grzegorz Rosiński
biografia / komiks / album
Grzegorza Rosińskiego, m.in. za sprawą Les Mondes de Thorgal. Hors serie. Aux origines des Mondes, nie trzeba nikomu przedstawiać. Monografia najwybitniejszego polskiego artysty komiksu zawiera wywiady, biografię i wiele nieznanych dokumentów, ilustracji czy fotografii. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana komiksów.
W latach 60. i 70. XX stulecia Grzegorz Rosiński – ówcześnie autor „Kolorowych Zeszytów”, a także współtwórca magazynu „Relax” – należał do najważniejszych twórców polskiego komiksu. Kiedy zaś w 1976 roku poznał Jeana van Hamme’a, rozpoczął długą i pełną sukcesów karierę międzynarodową. W wywiadzie-rzece, przeprowadzonym z Grzegorzem Rosińskim przez Patricka Gaumera, poznajemy fascynujące i pełne dramatyzmu życie wielkiego polskiego rysownika. Artysta mówi o swoich malarskich, literackich i filmowych inspiracjach oraz o przyjemności, jakiej dostarcza mu nieustanne poszukiwanie nowych dróg twórczych. Jego opowieść prowadzi czytelnika od dzieciństwa podczas drugiej wojny światowej, poprzez dojrzewanie w trudnych czasach komunizmu, studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, polską twórczość komiksową i ilustratorską, pierwsze kontakty z Zachodem, narodziny serii „Thorgal” i „Yans”, okres tworzenia „Szninkiela”, „Skargi Utraconych Ziem” czy „Zemsty hrabiego Skarbka” aż po ostatnie lata, kiedy powołano do życia nowe serie ze świata „Thorgala”.
Wit Szostak, Wróżenie z wnętrzności
proza / literatura piękna / polski autor
Wit Szostak posiada niesamowitą umiejętność konstruowania frazy i nadawania tekstowi rytmu wprowadzającego czytelnika w trans. A gdy dołożyć do tego podszyty realizmem magicznym, wnikliwy i emocjonalny obraz człowieka, to rezultatem jest przejmująca proza. Lektura niełatwa, ale na wielu poziomach satysfakcjonująca.
Każdy choć raz chciał odejść: zostawić wszystko, odwrócić się i zniknąć. Mateusz porzuca błyskotliwą karierę i zamieszkuje na dworcu kolejowym. Jego brat Błażej od dwudziestu lat nie wypowiedział ani słowa. Ale nic nie jest takie, jak się z początku wydaje. Dworzec Mateusza jest śródziemnomorską willą, zatopionym wśród beskidzkich lasów schronieniem dla ludzi i bogów. A milczący Błażej szeptem opowiada tajemniczą historię o odejściach i powrotach. To opowieść o dwóch braciach i Marcie, bogini Poświatowa, pełna niedopowiedzeń i pulsującego erotyzmu wyprawa w poszukiwaniu mitologii życia.
James Luceno, Star Wars. Tarkin
proza / sci-fi / Star Wars
Gwiezdne wojny powracają do Polski także w formie książek. Wydawnictwo Uroboros na końcówkę roku przygotowało kilka premier, z których pierwszą jest powieść Jamesa Luceno. Opis losów jednej z bardziej wyrazistych, choć drugoplanowych postaci Star Wars: Episode IV - A New Hope, powinien zainteresować fanów uniwersum Star Wars.
Pochodzi z potężnego, otoczonego powszechnym szacunkiem rodu. Jest oddanym żołnierzem i wybitnym prawodawcą, lojalnym poplecznikiem Republiki oraz zaufanym sojusznikiem Jedi. Wychowany przez wyrachowanego polityka oraz lorda Sithów, który ma w przyszłości zostać Imperatorem, gubernator Wilhuff Tarkin pnie się po szczeblach hierarchii Imperium, bez litości umacniając swój autorytet i gorliwie uczestnicząc w budowie dominium absolutnego.
„Trzeba rządzić strachem przed zastosowaniem siły, a nie samą siłą” radzi Imperatorowi. Pod jego czujnym okiem najpotężniejsza broń galaktyki, zdolna szerzyć nieskończone zniszczenie, powoli staje się przerażającą rzeczywistością. Tarkin jest przekonany, że gdy tak zwana Gwiazda Śmierci zostanie ukończona, ostatnie grupki nadal walczących Separatystów szybko złożą broń bądź zostaną unicestwione. Do tego momentu jednakże trzeba się liczyć z możliwością wybuchu kolejnego buntu. Przybierające na sile ataki partyzanckie oraz nowe dowody na coraz groźniejszy spisek Separatystów stanowią realne ryzyko, na które Imperium musi odpowiedzieć szybko i bez litości. Chcąc rozbić nieuchwytną grupę bojowników o wolność, Imperator zwraca się do swoich dwóch najgroźniejszych agentów: Dartha Vadera, owianego tajemnicą i pozbawionego wszelakich skrupułów wojownika Sithów oraz Wilhuffa Tarkina, którego geniusz taktyczny, zimna krew oraz bezwzględność utorują drogę ku całkowitej supremacji Imperium, a przy okazji doprowadzą wrogów do zguby.
J.K. Rowling, Harry Potter and the Philosopher's Stone
proza / dla młodzieży / ilustracje
Po piętnastu latach od premiery początek przygód Harry’ego Pottera ukazał się w nowej edycji. Jej wyróżnikiem są świetne ilustracje Jima Kaya, które zdobią niemal każdą stronę tej książki. Teraz przyjemność ze śledzenia przygód młodego czarodzieja będzie płynęła nie tylko z tekstu, ale także za sprawą oprawy graficznej.
Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęcia wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy - podobnie jak ich rozpieszczony syn Dudley - traktowali go jak piąte koło u wozu. Pochodzenie chłopca owiane jest tajemnicą; jedyna pamiątka z przeszłości to zagadkowa blizna na jego czole. Skąd jednak biorą się niesamowite zjawiska, które towarzyszą nieświadomemu niczego Potterowi? Wszystko wyjaśni się w jedenaste urodziny chłopca, a będzie to dopiero początek Wielkiej Tajemnicy...
Peter V. Brett, The Skull Throne (Part II)
proza / fantasy / część serii
Cykl demoniczny Petera V. Bretta cieszy się w naszym kraju dużą popularnością. Jego wyznacznikami jest dynamiczna akcja, sporo zaskoczeń i poczucie zagrożenia ze strony polujących na ludzi demonów. Ten tom zamyka kolejną opowieść z tego świata – na razie ostatnią napisaną przez autora.
Wybawiciel ludu pustyni zniknął. Tron z Czaszek stoi pusty. Synowie Ahmanna rozpoczynają bezwzględną walkę o władzę. Wybawiciel z zielonych krain także zniknął. Wokół Bluszczowego Tronu wiąże się sieć intryg sięgająca aż po Zakątek, ale władcy Thesy nie przejmują się zagrożeniem ze strony Sharum.
Świat się zmienia. Tylko demony jak co noc wychodzą z Otchłani. A z dala od dworskiej polityki rodzi się plan najważniejszej wojny. Wojny o przetrwanie ludzkości...
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat