Victor/Victoria (1982)
Akcja tego musicalu osadzona została w Paryżu w roku 1934. Victoria Grant jest angielską śpiewaczką, która nie może znaleźć pracy. Z kłopotów wyciąga ją przyjaciel, który uświadamia jej, że większą karierę zrobi jako mężczyzna przebierający się za kobietę. I tak Victoria przyjmuje tożsamość Victora Grazinskyego, utalentowanego muzycznie transwestyty. W Victorze zaczyna podkochiwać się gangster z Chicago. Nie wie on jednak, że Victor tak na prawdę jest kobietą i nieco obawia się swoich uczuć do drugiego mężczyzny. Julie Andrews doskonale wczuła się w rolę kobiety, która udaje mężczyznę, który jest transwestytą. Victor/Victoria to ciepła, zabawna komedia z dobrym humorem i ciekawymi zwrotami akcji, okraszona wspaniałą muzyką. No urlYentl (1983)
Młoda Żydówka Yentl (Barbra Streisand) buntuje się przeciwko ortodoksyjnej tradycji i podąża za swoimi marzeniami - chce zdobywać wiedzę i wykształcenie. W tym celu przebiera się za chłopaka. Dziewczyna przyjmuje imię Anshel i rozpoczyna naukę w szkole dla chłopców. Sprawy komplikują się, gdy Yentl zakochuje się w koledze, Avigdorze. Decyzje dziewczyny doprowadzają ją do dramatycznej sytuacji - utyka ona w nieszczęśliwym związku z byłą narzeczoną Avigdora. Rola Barbry Streisand nie ograniczyła się jedynie do przedstawienia postaci kobiety miotanej skrajnymi uczuciami, która musi podejmować trudne decyzje, aby spełniać marzenia. Aktorka także napisała scenariusz i wyreżyserowała ten musical. Film zdobył wiele nagród i nominacji, m.in. Oscara za najlepszą muzykę oraz dwa Złote Globy za najlepszą komedię lub musical i dla najlepszego reżysera. Co ciekawe, film dostał także trzy nominacje do Złotych Malin, w tym za najgorszą aktorkę dla Barbry Streisand i za najgorszą muzykę. No urlOrlando (1992)
Film opowiada o młodzieńcu Orlando (Tilda Swifton), który żyje na dworze rządzonym przez podstarzałą Królową Elżbietę I (Quentin Crisp). W zamian za swoje towarzystwo królowa rzuca na chłopaka czar, dzięki któremu ten pozostanie na zawsze młody. Jednak mężczyzna nie czuje się dobrze we własnej skórze i 200 lat później postanawia stać się kobietą. W tej intrygującej opowieści o szukaniu swojej tożsamości szczególnie przykuwają wzrok dwie postacie. Przede wszystkim ezoteryczna Tilda Swifton, która dała popis kunsztu aktorskiego, grając Orlando, oraz Quentin Crisp (w sumie dzięki tej kreacji ten film mógłby znaleźć się również na liście z aktorami w rolach żeńskich) jako zgorzkniała królowa. Reżyserka, Sally Potter, powiedziała w jednym z wywiadów, że wybrała Crispa, ponieważ jest on prawdziwą królową Anglii i był jedyną właściwą osobą do odtworzenia tej roli. Nikt inny nie był nawet brany pod uwagę. No urlPartner (1996)
Film opowiada o Laurel (Whoopi Goldberg), businesswoman pracującej w firmie inwestycyjnej na Wall Street. Mimo że kobieta ciężko pracuje, to wszystkie awanse sprzątają jej sprzed nosa koledzy, którzy nie starają się aż tak bardzo. Zmęczona tą sytuacją Laurel odchodzi z pracy, aby otworzyć swój własny biznes, jednak początkowo sprawy nie idą łatwo, a klientów brakuje. Nauczona doświadczeniem Laurel decyduje się na małe kłamstwo - mówi wszystkim, że wspólnikiem firmy jest mężczyzna, Robert Cutty. Kiedy nowi, zachwyceni wynikami firmy klienci chcą poznać Roberta, Laurel nie ma wyjścia i musi przywdziać garnitur. Partner to komedia, jednak zwraca także uwagę na nierówne traktowanie kobiet i mężczyzn. No urlMulan (1998)
Mulan to jedyny film animowany w zestawieniu. Opowiada o dzielnej dziewczynie, która ucieka z domu i w przebraniu chłopca wstępuje do chińskiej armii. Chce tym samym ocalić ojca, który został wezwany do podjęcia broni, a jest już zdecydowanie za stary, żeby walczyć. Film pokazuje najmłodszym widzom, że dziewczyny są równie odważne oraz waleczne jak chłopcy i nie należy nikogo dyskryminować ze względu na płeć. Na początku tego roku media huczały od informacji, że Disney planuje stworzyć aktorską wersję tej fabuły. Po ostatnich sukcesach filmów opartych na disneyowskich animacjach wizja ta staje się jeszcze bardziej ciekawa i prawdopodobna. No urlBoys Don't Cry (1999)
Brandon Teena (Hilary Swank) to popularny dwudziestolatek, który cieszy się powodzeniem u dziewcząt, jednak zakochuje się w ślicznej Lanie Tisdale (Chloë Sevigny). Gdy chłopak zostaje aresztowany, ukochana wpłaca za niego kaucję, przez co poznaje jego prawdziwe oblicze. Brandon urodził się jako kobieta i przechodzi kryzys tożsamości seksualnej. Dziewczyna akceptuje odmienność chłopaka, ale prawdy zaczynają się także domyślać dwaj koledzy Lany, którzy nie są tak tolerancyjni. Nie czas na łzy to bardzo prawdziwy i smutny obraz rzeczywistości i strachu przed tym, co odmienne i nieznane. Film został oparty na tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w miasteczku City Falls w Stanach Zjednoczonych w 1993 roku. Zdobył wiele nagród, m.in. Oscara i Złoty Glob dla Hilary Swank za rolę pierwszoplanową oraz Oscara i Złoty Glob dla Chloë Sevigny za rolę drugoplanową. No urlOsama (2003)
Osama to mocny obraz pokazujący pozycję kobiety w świecie Talibów. Film osadzony jest w Afganistanie i opowiada o rodzinie, która straciła wszystkich męskich członków i składa się jedynie z trzech kobiet. Z uwagi na reżim Talibów kobiety nie mogą pracować i mają ograniczone możliwości wychodzenia poza dom. W obliczu biedy i głodu matka i babka decydują się na odważny krok - przebierają dwunastoletnią córkę za chłopca, obcinają jej włosy i wysyłają do pracy. Jednakże sprawy przybierają dramatyczny obrót - dziewczynka, już jako Osama, zostaje zrekrutowana do szkoły koranicznej. Od tej pory musi żyć wśród chłopców, którzy zaczynają podejrzewać, że nie jest ona jednym z nich. No urlMój Nikifor (2004)
Nikifor Krynicki (Krystyna Feldman) przez większość życia był wyśmiewany i uważany za wariata i obdartusa. Mój Nikifor opowiada historię ostatnich lat życia malarza, kiedy to poznał on drugiego artystę, Mariana Włosińskiego (Roman Gancarzyk). Włosiński dostrzegł wielki talent niedocenionego Nikifora i porzucił swoją karierę, aby pokazać światu geniusz przyjaciela. Współcześnie Nikifor Krynicki uważany jest za jednego z największych przedstawicieli prymitywizmu. W roli Nikifora podziwiać można utalentowaną polską aktorkę, Krystynę Feldman. Dała ona popis swojego kunsztu i w brawurowy sposób odegrała tytułową rolę. Historia malarza porusza i sprawia, że po seansie chcemy się dowiedzieć czegoś więcej o tej intrygującej postaci. No url
Strony:
- 1 (current)
- 2
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj