1. Podtytuł filmu

"Age of Ultron" to tytuł wydanej w 2013 roku sagi Marvela, jednak poza samym tytułem i wystąpieniem tytułowego antagonisty seria ma niewiele wspólnego z filmem. Nie ma się w sumie co dziwić, ponieważ komiks został uznany przez fanów za jeden z najgorszych eventów Marvela ostatnich lat. Historia opowiada o postapokaliptycznym świecie, w którym Ultron wybił większość bohaterów, a niedobitki chowają się po kanałach bez większego planu na przyszłość. Niestety później w grę zaczynają wchodzić podróże w czasie - i to w bardzo dużych ilościach, co niesamowicie psuje cały nastrój sagi.
Źródło: Marvel
 

2. Baron Strucker

Komiksowy von Strucker to długowieczny przeciwnik Kapitana Ameryki. Urodzony jeszcze w XIX wieku, sztucznie przedłużał swoje życie za pomocą nauki. Jego główna broń nazywana jest Pazurem Szatana. Nie tylko zwielokrotnia siłę swego posiadacza, ale także jest w stanie emitować bardzo potężne fale elektryczne. Baron von Strucker jako jedna z wyżej postawionych osób w Hydrze (kilkukrotnie lider) bardzo często wchodził w drogą Avengers.
Źródło: Marvel

3. Quicksilver i Scarlet Witch

Pietro i Wanda Maximoff do niedawna w komiksach byli znani jako dzieci mutanta-terrorysty Magneto. Niestety przez sprzedaż praw do filmów Marvel nie może już w swoich produkcjach używać postaci z X-Men ani nawet posługiwać się terminem mutant. Dlatego filmowe bliźnięta dostały swą moc z Kamienia Umysłu. Komiksowi Maximoff to jednak mutanci pełną gębą i podobnie jak w filmie najpierw stali po stronie zła (w tym wypadku - Braterstwo Złych Mutantów), ale ostatecznie dołączyli do Avengers. Warto tu wspomnieć, że Wanda doprowadziła do wielu zawirowań w świecie Marvela, korzystając ze swojej potężnej mocy zmieniania rzeczywistości. Pietro natomiast poślubił siostrę królowej Inhumans, Crystal. W końcowych scenach możemy też zobaczyć, że Hawkeye nazwał swego nowo narodzonego synka właśnie Pietro, ku pamięci Avengera, który oddał za niego życie. Wanda natomiast pod koniec filmu pojawia się w kostiumie bardzo przypominającym ten, który obecnie nosi w komiksach. Nie licząc oczywiście tiary na głowie.
Źródło: Marvel
Źródło: Marvel

4. Vision

Syntezoid Vision został wprowadzony do Avengers jeszcze w latach 60. Kiedy do akcji wkroczył złowieszczy Ultron, okazało się, że miał on być szpiegiem i ostatecznie wydać bohaterów na pastwę złego robota. W przeciwieństwie do wersji filmowej, komiksowy Vision nie został zbudowany na bazie sztucznej inteligencji, a raczej fal mózgowych jednego z Avengerów o imieniu Wonder Man. To one zadecydowały o heroicznej naturze syntezoida, który mógł przeciwstawić się swemu "ojcu". W filmie na czole nosi on Kamień Umysłu, jednak w komiksach jest to po prostu urządzenie zdolne emitować potężne promienie. W jednej ze scen walki Vision jest w stanie przełożyć rękę przez jedną z maszyn i wyciągnąć jej wnętrze. Jest to odniesienie do mniej znanej mocy, dzięki której twór Ultrona może zmieniać swą gęstość. Raz przebija ręką najtwardsze ściany, innym razem może przez nie przenikać. Co więcej, kiedy miasto Sokovia rozpada się na kawałki, Vision heroicznie wynosi z ruin Wandę Maximoff. W komiksach nie tylko mieli oni romans, ale wręcz wzięli ślub i doczekali się dwójki dzieci. Tak, nawet syntezoid ma do tego prawo.
Źródło: Marvel

5. Helen Cho

Komiksowa Helen Cho nie jest ważną postacią - w przeciwieństwie do jej syna, Amadeusa. Ten uznawany jest za jednego z najinteligentniejszych ludzi na Ziemi, którego prędkość i dokładność obliczeń pozwala zniszczyć czołg za pomocą pestki jabłka. Cho znany jest jako przyjaciel takich herosów jak Hulk i Hercules, a w niedawnych komiksach to także członek potężnego bractwa Illuminati. Problem polega na tym, że postać została już bardzo prowizorycznie wprowadzona w "The Incredible Hulk", który wg. Marvela należy do ich spójnego kinowego uniwersum. Pytanie więc brzmi, czy scena ta zostanie zapomniana, aktor zmieniony, a może jednak twórcy kontynuują ten wątek?
Źródło: Marvel

6. Kapitan Ameryka

W rozmowie na przyjęciu Sam Wilson pyta Kapitana, czy planuje on wrócić na Brooklyn. Ten odpowiada, że nie wie, czy będzie go na to stać, ponieważ ceny mieszkań znacznie podskoczyły. W komiksach Kapitan w rzeczy samej mieszkał na Brooklynie, a co ciekawe, utrzymywał się ze sprzedaży obrazów. Tak, przez pewien czas zarabiał na życie jako artysta. Ponadto w początkowej scenie ataku na fortecę Struckera widzimy, jak przywołuje on do siebie tarczę za pomocą urządzenia magnetycznego w rękawicy. Podobny wynalazek stworzył mu Tony Stark także w komiksach. W scenie, w której Avengers padli ofiarami uroku Scarlet Witch, Kapitan zobaczył imprezę na część zwycięstwa w II wojnie światowej. Grająca tam kapela nosiła nazwę Roya Thomasa. Jest to nazwisko autora, który stworzył postać Ultrona. Kiedy Avengers przygotowują się do ostatecznej bitwy, Kapitan robi krótką przemowę mającą na celu podnieść ich morale. Rzuca on dowcip o tym, że jeśli ktoś padnie w boju, powinien to rozchodzić. Może w kontekście filmu był to jedynie żart, ale mogło to być również oczko puszczone do fanów komiksów, którzy wiedzą, jak nietrwała jest tam śmierć. W tym filmie Kapitan ogólnie jest obiektem żartów - nie tylko, kiedy wszyscy wypominają mu staroświeckie maniery, ale też w ostatniej scenie. Nowi Avengers zbierają się pod okiem Kapitana, a ten zaczyna swój sławny okrzyk "Avengers Assemble". Niestety napisy końcowe ucinają go w połowie.
Źródło: Marvel

7. Młot Thora

Kiedy Avengers bezskutecznie próbują unieść Mjolnir, młot Thora, Kapitanowi udaje się to w bardzo, bardzo niewielkim stopniu. W komiksach władał tą potężna bronią już kilkukrotnie. Ostatnio zdarzyło się to podczas sagi "Fear Itself", kiedy syn Odyna ruszył na wroga z nowym mieczem, zostawiając młot pod opieką Kapitana. Mjolnir podniesiony zostaje w filmie przez Visiona, co można tłumaczyć na dwa sposoby. Albo jest on faktycznie uznany za godnego przez magię młota, albo, co jest zgodne z komiksami, nie działa ona na maszyny. Niedawno zły brat Odyna, Cul, podniósł Mjolnir, sterując potężnym Asgardiańskim Niszczycielem. Odyn wytłumaczył to słowami "narzędzie podniosło narzędzie".
Źródło: Marvel

8. Ultron

Złowrogi robot będący głównym antagonistą filmu zaatakował komiksowych Avengers pod koniec lat 60. Na początku jednak ukrywał się pod płaszczem i przybrał przydomek Crimson Cowl. Prawdopodobnie do tego odnosi się scena w kościele, w której bliźnięta Maximoff po raz pierwszy poznają Ultrona, a on ma na sobie właśnie czerwony całun. Sama sztuczna inteligencja została w komiksach stworzona przez Hanka Pyma, którego niedługo zagra Michael Douglas w nadchodzącym filmie "Ant-Man". Pym jest dużo poważniejszym człowiekiem niż Tony Stark, dlatego komiksowy Ultron nie stara się nikogo prześcigać w żartach. Największą siłą Ultrona jest jego możliwość powrotu po każdej porażce i kto wie, czy również w filmowym uniwersum nie pozostawił po sobie tajnej kopii zapasowej. Warto też wspomnieć, że w komiksie jego obudowa stworzona była ze stopu Vibranium i Adamantium. Niestety prawa do Adamantium posiada wytwórnia Fox, dlatego tutaj Ultron był bardziej jednolity.
Źródło: Marvel

9. Wakanda i Ulysses Klaw

Kiedy drużyna przeszukuje sterty papierów w poszukiwaniu informacji mogących powstrzymać Ultona, odnajduje dane człowieka o imieniu Ulysses Klaw. Ponadto dowiadujemy się, że przemyca on cenne stopy Vibranium z afrykańskiego państwa zwanego Wakanda. Komiksowy Klaw to odwieczny wróg Black Panthera, Avengera i władcy Wakandy. Sam Panther pojawi się na ekranach już w "Captain America: Civil War", ale po wakandiańskim piętnie możemy się domyślać, że już miał okazję poznać Klawa. Ciekawy jest też fakt, że podczas starcia z Ultronem Ulysses traci rękę. W komiksach jego dłoń została rozerwana przez wybuch jego własnej broni, za co odpowiadał właśnie Black Panther. Jej miejsce Klaw zastąpił specjalnym sonicznym działem, jednak kiedy to nie wystarczyło, przetransformował całe swoje ciało w istotę z utwardzonego dźwięku. Dzisiaj Klaw jest raczej złoczyńcą drugiej kategorii, niezdolnym do zagrożenia całej drużynie bohaterów.
Źródło: Marvel

10. Walka Hulkbustera

Kiedy Hulk pod wpływem uroku Scarlet Witch zaczął terroryzować miasto, Iron Man wezwał na pomoc potężną zbroję, którą nazwał żartobliwie Weronika. Może być to odniesienie do komiksów Stana Lee "Archie". O głównego bohatera zabiegają tam dwie dziewczyny: sympatyczna Betty oraz bardzo zrzędliwa i manipulująca Weronica, o której żartobliwie mówiono, że będzie zgubą głównego bohatera. Warto pamiętać, że miłość życia Bruce'a Bannera nazywa się Betty Ross. Ponadto kiedy ma dojść do starcia, Tony Stark próbuje uspokoić Hulka, mówiąc, że jako Bruce Banner powinien być silniejszy i mądrzejszy. To jedynie bardziej rozwściecza kolosa, co Stark szybko komentuje słowami: "Nie wspomnę już o słabym Bannerze". W komiksach właśnie w ten sposób Hulk bardzo często określał swoje alter ego i bardzo nie lubił, kiedy ktoś próbował zasugerować, że on i Banner to jedna i ta sama osoba.
Źródło: Marvel

11. Black Widow i Red Room

Obiekt szkoleniowy Red Room widzieliśmy już we fragmentach w serialu "Marvel's Agent Carter". W filmie natomiast mogliśmy zobaczyć go z perspektywy Natashy Romanoff, czyli Czarnej Wdowy. Wszystko jest tu bardzo zgodne z komiksami, ale warto też dodać, że z owym obiektem miał też styczność komiksowy Bucky Barnes - Winter Soldier. Być może właśnie te doświadczania zbliżyły do siebie te dwie postacie, ponieważ w komiksach byli oni przez pewien czas parą.
Źródło: Marvel

12. Friday, Jocasta

Kiedy Jarvis zostaje zniszczony, a raczej połączony w Visiona, Stark sięga po nowe AI. Jak się okazuje, ma ich cały zapas, ale jego wybór pada na Friday. W komiksach przez bardzo krótki czas Tony używał kobiecego AI o tej samej nazwie w ramach asystentki. Ciekawszy jest chip leżący obok, po który Stark nie sięgnął. Widnieje na nim napis Jocasta. Jocasta to kolejne dzieło Ultrona, a raczej Pyma. Kiedy zły automaton poczuł samotność, zmusił swego "ojca" do stworzenia mu partnerki. Darząc dziwnego rodzaju uczuciem dziewczynę Pyma, Janet van Dyne, Ultron postanowił użyć jej schematu fal mózgowych i zachowań przy budowanie swej towarzyszki. Podobnie jak w przypadku Visiona, te elementy przeważyły, a Jocasta z obrzydzeniem odrzuciła swego adoratora. W końcu jednak, po wielu latach została zmuszona do związku, aby ratować Pyma i Janet.
Źródło: Marvel

13. Wizje Thora

Scena w podziemnej studni wydaje się nie pasować do reszty filmu, wizje Thora mają jednak ogromne znacznie dla całego Kinowego Uniwersum. Po pierwsze, przypominają widzom o Kamieniach Nieskończoności i dokładnie pokazują, które artefakty w istocie nimi były. Po drugie, widzimy tam zagładę Asgardu, której możemy się spodziewać w nadchodzącym filmie "Thor: Ragnarok". Podczas komiksowej sagi "Ragnarok" cały Asgard poległ, z Bogiem Piorunów na czele. Tam jednak odpowiadał za to władca ognistej krainy Surtur, uważany do dziś za jednego z najpotężniejszych wrogów Asgardu.
Źródło: Marvel
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj