"Orange Is the New Black"

Orange Is the New Black” wypada w tym zestawieniu wymienić m.in. dlatego, że jest to pierwszy serial platformy internetowej Netflix, który faktycznie doceniany jest przez krytyków i media. Jeszcze niedawno było to zaskoczenie, bowiem wydawało się, że na to miano i przychylność krytyków zasługiwać będzie „House of Cards”. Tymczasem produkcja z Kevinem Spaceyem w roli głównej systematycznie pomijana jest przy większości nagród. Z kolei „Orange Is the New Black”, lawirujące między komedią i dramatem, coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność na największych galach. W 2014 roku to właśnie na gali Critics' Choice Television Awards produkcja Netflixa otrzymała statuetkę dla najlepszej komedii, z kolei na TCA Awards nazwano ją najlepszym nowym serialem. Systematycznie „Orange Is the New Black” zaznacza też swoją obecność w kategoriach aktorskich, gdzie prym wiedzie Uzo Aduba.

[video-browser playlist="752307" suggest=""]

"The Americans"

Podobnie jak w przypadku „Mad Men”, również „The Americans” jest serialem rozgrywającym się w przeszłości i kierowanym do konkretnej widowni. Tym razem pod lupę wzięta jest zimna wojna, a scenarzyści nie ułatwiają życia widzom i są przekonani, że znają oni fabularne tło całej historii - bo właśnie najlepiej „The Americans” ogląda się wtedy, gdy pamięta się tamte czasy. Produkcja FX to jeden z tych seriali, które lubią dziennikarze i krytycy, ale mocno zniechęceni są do niego widzowie, m.in. dlatego, że trzymających w napięciu akcji szpiegowskich jest w nim niewiele, a ważniejszą rolę odgrywa osobista historia rodzinna. Nawet jeśli widz zdaje sobie sprawę z tego, co stanie się z ZSRR, to los rodziny wciąż jest wielką niewiadomą. „The Americans” to również serial, który ze wszystkich wymienionych w tym zestawieniu doceniany jest wyłącznie w nagrodach krytyków (TCA i Critics' Choice Television Awards), jednak zupełnie niezauważany jest w nominacjach do najbardziej prestiżowych wyróżnień, takich jak Emmy i Złote Globy.

[video-browser playlist="752308" suggest=""]

"30 Rock"

"30 Rock" uznanie krytyków i widzów zawdzięcza odważnemu podejściu do tematu komedii. Była to produkcja, która opowiadała ciągłą historię i nie kierowała się schematem hermetycznych historyjek na 20 minut, które oglądamy w dzisiejszej telewizji. Atutem "30 Rock" była relacja Liz i Jacka, którą stopniowo rozwijano. Krytycy pokochali też sposób opowiadania historii, który zawierał wiele nawiązań do popkultury (chociaż nie dla wszystkich były one zrozumiałe). Serial zachwycał odważnym i oryginalnym podejściem do komedii i właśnie dlatego doczekał się ponad 40 nagród, w tym wyróżnień Emmy dla najlepszej komedii (trzykrotnie) oraz nagród amerykańskich krytyków i dziennikarzy (Critics' Choice Awards i Złote Globy).

[video-browser playlist="752309" suggest=""]

"Fargo"

Serial Noah Hawleya to jedno z objawień poprzedniego sezonu. W przeciwieństwie do innych wymienionych w tym rankingu seriali w tym przypadku mówimy tylko o jednym sezonie i 10 odcinkach. Fantastyczne kreacje aktorskie Billy'ego Boba Thorntona i Martina Freemana, zimny i ponury klimat miasteczka Bemidji i masa nawiązań do filmowego pierwowzoru braci Cohen sprawiły, że "Fargo" pokochali zarówno krytycy, jak i widzowie. Efekt? Nagrody dla najlepszego miniserialu na gali Critics' Choice Television Awards, Emmy oraz podczas rozdania Złotych Globów, a ponadto masa wyróżnień dla obsady. 2. sezon startuje już za tydzień i ma do przeskoczenia bardzo wysoko zawieszoną poprzeczkę.

[video-browser playlist="752310" suggest=""]

"Homeland"

Kolejna dość niszowa produkcja, kierowana do specyficznej widowni i skupiona wokół zagrożeń związanych z terroryzmem. Produkcja Showtime nie była popularnym serialem wśród widzów, ale doczekała się wielu prestiżowych wyróżnień krytyków i dziennikarzy. Twórcy serialu "24 godziny", Howard Gordon i Alex Gansa, stworzyli dojrzałą i niezwykle wciągającą historię amerykańskiego żołnierza, który powraca do kraju po wielu latach przebywania w niewoli. Osią fabularną, która tak bardzo podobała się krytykom, było ciągłe sugerowanie, czy Nicholas Brody przeszedł na stronę wroga, czy może niekoniecznie. Najwięcej nagród "Homeland" zebrał za 1. sezon, w tym Emmy dla najlepszego serialu (wyróżniona została też obsada), Złoty Glob (2 razy z rzędu), nagrodę Critics' Choice Television Award oraz TCA Award. Warto jednocześnie zauważyć, że miłość krytyków i dziennikarzy do "Homeland" szybko przeminęła, ale kolejne sezony produkcji Showtime nie prezentowały już tak wysokiego poziomu jak debiutancka seria.

[video-browser playlist="752311" suggest=""]

Strony:
  • 1
  • 2 (current)
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj