Akcja serialu Homeland rozpoczyna się w Iraku, gdzie agentka CIA Carrie Mathison wyciąga od idącego na śmierć członka Al Kaidy informację, która brzmi: "Amerykański jeniec wojenny został przemieniony". Mija dziesięć miesięcy. Carrie jest w stanach, pracuje w centrali CIA, rozpracowując siatkę terrorystyczną dowodzoną przez Abu Nazira. Media obiega informacja, iż siły amerykańskie w Iraku odnalazły jeńca wojennego, sierżanta Nicholasa Brody'ego, który osiem lat temu uznany został za zmarłego. Brody wraca do kraju jako bohater. W domu na żołnierza czeka żona z dwójką dzieci i życiem odbudowanym po jego stracie. Dla nich powrót męża i ojca jest szokiem, wywraca rzeczywistość do góry nogami. Jednocześnie nikt nawet nie chce słyszeć, że Brody mógłby być szpiegiem - zbyt dużym atutem w karierze wielu osób jest powrót bohatera wojennego. Standardowe przesłuchanie nic nie wykazuje i jedynie Carrie ma poważne wątpliwości co do jasności sytuacji. Rozpoczyna prywatne śledztwo, o którym nie wiedzą jej przełożeni, a które powoli zaczyna ją przerastać.
Aktorzy:
Claire Danes, Mandy Patinkin, (15) więcejKompozytorzy:
Sean CalleryReżyserzy:
Lesli Linka Glatter, Michael CuestaProducenci:
Alex Gansa, Howard GordonProducenci:
Howard GordonPremiera (Świat):
2 października 2011Kraj produkcji:
USACzas trwania:
60 min.Gatunek:
Dramat, Thriller, Wojenny
Trailery i materiały wideo
Homeland - trailer 6. sezonu
Homeland - trailer 1. sezonu
Homeland - trailer 2. sezonu
Najnowsza recenzja redakcji
Wszyscy przypuszczaliśmy, że tak będzie, ale teraz można napisać to oficjalnie: Homeland kończy się w chwale, a finałowa odsłona to smakowita wisienka na tym serialowym torcie. Pal sześć, że w bieżącej serii pewne klocki nie do końca do siebie pasowały. Carrie pogrywająca sobie z amerykańskimi służbami, droga na skróty przy prezentowaniu transgranicznych procedur, mało wiarygodne sensacyjne rozstrzygnięcia czy chociażby zero-jedynkowy prezydent USA – tego typu motywy mogły stanowić łyżkę dziegciu, ale przecież mamy tu do czynienia z serialem fabularnym, a nie produkcją dokumentalną. Homeland zawsze był realistyczny, jednak w niektórych momentach twórcy puszczali wodzę fantazji. Tak było i tym razem, co nie przeszkodziło w zrealizowaniu jednego z najlepszych sezonów w historii serialu.
Finałowa konfrontacja toczy się pomiędzy Carrie i Saulem. Serial jeszcze bardziej zawęża obszar akcji. Najważniejsze rozstrzygnięcia mają miejsce w domu Berensona – w ten sposób twórcy ugruntowują intymny i kameralny charakter wydarzeń. Bohaterka dopuszcza się działań, które wydają się definitywnie zrywać więź łączącą ją z mentorem i przyjacielem. Jak się później okazuje, nawet tak brutalne czyny nie są w stanie podzielić tej dwójki. W głębi duszy bowiem Saul rozumie Carrie i jej motywacje. Nikt nie zna jej tak dobrze jak on, więc działania byłej protegowanej nie stanowią dla niego zagadki. Mimo to nie może się ugiąć i Mathison bardzo dobrze o tym wie. Stąd plan awaryjny, który skutkuje. Carrie nie chciała wmanewrowywać w toczące się wydarzenia niewinnej siostry Saula, jednak finalnie nie pozostawiono jej wyboru. Czy Berenson wiedział, że Carrie nawet przez moment nie planowała odebrać mu życia? Twórcy nie dają jasnej odpowiedzi w tej kwestii. Mathison jest nieprzewidywalna, ale jedno u niej pozostaje niezmienne. Jest to służba ojczyźnie i miłość do wartości, których ostoję stanowi Saul. Dlatego też Berenson mógł przypuszczać, że w decydującym momencie była agentka CIA cofnie rękę.
Gdzieś w połowie odcinka pada znamienne stwierdzenie o „kosztach robienia biznesów”. Kto by przypuszczał, że słowa te padną z ust Saula. Czy Berenson rzeczywiście był gotów wywołać wojnę światową, żeby ocalić bliską sobie osobę? Dla wartości i ideałów oddać bezpieczeństwo Ameryki w ręce Rosjan? Czy w tym przypadku koszty nie przerastają jednak dochodów? Nieco później te same słowa padają z ust Jewgienija, który próbuje wytłumaczyć Carrie, że straty, które poniosła, są niczym w porównaniu z tym, co zyskała. Nie wspomina jednak o tym, że sam postawił ją pod ścianą, zmuszając do desperackich działań. W tym wszystkim jedyną stałą wydaje się najbardziej chaotyczna i nieprzewidywalna postać w serialu. Obie strony zdawały sobie sprawę, że Carrie nie cofnie się, póki nie zrobi tego, co uważa za słuszne. Przewrotność tej sytuacji jest znamienna dla serialu, zwłaszcza w świetle zaskakującej końcówki.
Zanim jednak dojdziemy do finału, zostawmy na chwilę Saula i Carrie i przyjrzyjmy się pozostałym bohaterom rozgrywających się wydarzeń. Na drugim planie Homeland tym razem obyło się bez fajerwerków. Zarówno prezydent Hayes, jak i John Zabel okazali się postaciami jednowymiarowymi i papierowymi. Pełnili funkcję narzędzi fabularnych i po wypełnieniu swoich zadań po prostu zeszli ze sceny. Ważne jest jednak to, że w przypadku obu panów twórcy nawiązali do pewnych zjawisk rządzących współczesną polityką. Destrukcyjne tendencje wśród władców tego świata, sprawiają, że często są oni głusi i ślepi na to, co się wokół nich dzieje. Zapatrzeni w swoje ambicje i dążenia są gotowi spalić świat, żeby tylko zaspokoić chęć dominacji.
Twórcy nie wykorzystali również potencjału „nauczycielki angielskiego”. Jej wątek jest jednym segmentem finału, z którym można mieć problem. Twórcy wyraźnie się zagalopowali, próbując nadać historii sensacyjny ton. Gdy tłumaczka zostaje zdemaskowana, ucieka do piwnic w wielkim biurowcu, gdzie popełnia samobójstwo. Wybiera więc najgorszą z możliwych opcji, a przecież miała ich kilka. Bohaterka byłaby bezpieczna w tłumie. Mogła oddać się w ręce amerykańskich służb, wyjść z budynku, udać się do konsulatu czy po prostu schować się wśród ludzi. GRU nie pozwoliłoby sobie na porwanie czy jawne zabójstwo, na amerykańskiej ziemi. Skandal międzynarodowy tego typu mógłby mieć poważne reperkusje. Tragiczny ton tego wątku nie korespondował zbytnio z realistycznym charakterem całości. Wielka szkoda, bo można to było rozegrać na parę różnych sposobów.
W finale natomiast powraca klimat, który już od dawna w Homeland był nieobecny. W dekadencki nastrój wprowadza nas muzyka jazzowa, będąca od zawsze ważnym punktem w budowaniu atmosfery serialu. Ostatnimi czasy klimat traktowano nieco po macoszemu, także fajnie, że i tutaj twórcy znaleźli miejsce na klamrę. Fabularne zamknięcie również koresponduje z początkiem serialu. Carrie Mathison zdradza swój kraj tak jak niegdyś Nicholas Brody. Oboje robią to jednak z miłości do ojczyzny. Carrie podejmuje desperackie kroki z własnej woli, choć na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że poddano ją praniu mózgu i indoktrynacji. Książka, będąca ważnym rekwizytem finału, nawiązuje do postaci Edwarda Snowdena, który również został nazwany zdrajcą, mimo że działał w służbie narodu. Samo zakończenie ma słodko-gorzki charakter. Zdajemy sobie sprawę, że w ramach pewnego rodzaju pokuty, Carrie opuściła córkę i zdecydowała się na zajęcie miejsca Anny Pomerantsevej. Saul wybacza protegowanej – przyjaźń zostaje uratowana.
Ostatni sezon Homeland to opowieść o wojnie, która się nie kończy i próbie utrzymania balansu na arenie międzynarodowej. Rywalizacja amerykańsko-rosyjska niewiele się różni od tego, co miało miejsce w czasie zimnej wojny. Tam, gdzie nie ma fleszy i reflektorów, znajduje się miejsce dla takich ludzi jak Gromow i Mathison, którzy w służbie ojczyzn są w stanie oddać praktycznie wszystko. „Po waszej stronie jest bardzo samotnie”, mówi w pewnym momencie Carrie do Jewgienija. Carrie, by osiągnąć ten pułap, musiała pozbyć się więzów rodzinnych oraz najbliższych przyjaciół. Czy to wystarczający „koszt tego biznesu”? Homeland kończy się w sposób satysfakcjonujący. Nie ma mowy o happy endzie, jednak uśmiech Saula w samej końcówce jest niczym promyk słońca przebijający się przez pochmurne niebo. Dla nas podróż się kończy, ale bohaterowie nie skonkludowali jeszcze swoich misji. W imię Ojczyzny.
Pokaż pełną recenzję
Obsada
-
Claire Danes Carrie MathisonCarrie Mathison
-
Mandy Patinkin Saul BerensonSaul Berenson
-
Rupert Friend Peter QuinnPeter Quinn
-
Damian Lewis Nicholas BrodyNicholas Brody
Sezony
Sezon 1
- Wróg publiczny (3 października 2011)
- Rebelia (10 października 2011)
- Konfrontacja (17 października 2011)
- Niepowodzenie (24 października 2011)
- Blind Spot (30 października 2011)
- The Good Soldier (6 listopada 2011)
- The Weekend (13 listopada 2011)
- Achilles Heel (20 listopada 2011)
- Crossfire (27 listopada 2011)
- Representative Brody (4 grudnia 2011)
- The Vest (11 grudnia 2011)
- Marine One (18 grudnia 2011)
Sezon 2
- The Smile (1 października 2012)
- Beirut is Back (8 października 2012)
- State of Independence (15 października 2012)
- New Car Smell (22 października 2012)
- Q&A (28 października 2012)
- A Gettysburg Address (4 listopada 2012)
- The Clearing (11 listopada 2012)
- I’ll Fly Away (18 listopada 2012)
- Two Hats (25 listopada 2012)
- Broken Hearts (2 grudnia 2012)
- In Memoriam (9 grudnia 2012)
- The Choice (16 grudnia 2012)
Sezon 3
- Tin Man is Down (29 września 2013)
- Uh… Oh… Ah… (6 października 2013)
- Tower of David (13 października 2013)
- Game On (20 października 2013)
- The Yoga Play (27 października 2013)
- Still Positive (3 listopada 2013)
- Gerontion (10 listopada 2013)
- A Red Wheelbarrow (17 listopada 2013)
- One Last Thing (24 listopada 2013)
- Good Night (1 grudnia 2013)
- Big Man in Tehran (8 grudnia 2013)
- The Star (15 grudnia 2013)
Sezon 4
- The Drone Queen (5 października 2014)
- Trylon and Perisphere (5 października 2014)
- Shalwar Kameez (12 października 2014)
- Iron in the Fire (19 października 2014)
- About a Boy (26 października 2014)
- From A to B and Back Again (2 listopada 2014)
- Redux (9 listopada 2014)
- Halfway to a Donut (16 listopada 2014)
- There’s Something Else Going On (23 listopada 2014)
- 13 Hours in Islamabad (7 grudnia 2014)
- Krieg Nicht Lieb (14 grudnia 2014)
- Long Time Coming (21 grudnia 2014)
Sezon 5
- Separation Anxiety (4 października 2015)
- The Tradition of Hospitality (11 października 2015)
- Super Powers (18 października 2015)
- Why is This Night Different? (25 października 2015)
- Better Call Saul (1 listopada 2015)
- Parabiosis (8 listopada 2015)
- Oriole (15 listopada 2015)
- All About Allison (22 listopada 2015)
- The Litvinov Ruse (29 listopada 2015)
- New Normal (6 grudnia 2015)
- Our Man in Damascus (13 grudnia 2015)
- A False Glimmer (20 grudnia 2015)
Sezon 6
- Fair Game (15 stycznia 2017)
- The Man in the Basement (22 stycznia 2017)
- The Covenant (29 stycznia 2017)
- A Flash of Light (12 lutego 2017)
- Casus Belli (19 lutego 2017)
- The Return (26 lutego 2017)
- Imminent Risk (5 marca 2017)
- Alt.Truth (12 marca 2017)
- Sock Puppets (19 marca 2017)
- The Flag House (26 marca 2017)
- R is for Romeo (2 kwietnia 2017)
- America First (9 kwietnia 2017)
Sezon 7
- Enemy of the State (11 lutego 2018)
- Rebel Rebel (18 lutego 2018)
- Standoff (25 lutego 2018)
- Like Bad at Things (4 marca 2018)
- Active Measures (11 marca 2018)
- Species Jump (18 marca 2018)
- Andante (25 marca 2018)
- Lies, Amplifiers, F**king Twitter (1 kwietnia 2018)
- Useful Idiot (8 kwietnia 2018)
- Clarity (15 kwietnia 2018)
- All In (22 kwietnia 2018)
- Paean to the People (29 kwietnia 2018)
Sezon 8
- Episode 1 (9 lutego 2020)
- Catch and Release (16 lutego 2020)
- False Friends (23 lutego 2020)
- TBA (1 marca 2020)
- Chalk Two Down (8 marca 2020)
- Two Minutes (15 marca 2020)
- F**ker Shot Me (22 marca 2020)
- Threnody(s) (29 marca 2020)
- In Full Flight (5 kwietnia 2020)
- Designated Driver (12 kwietnia 2020)
- The English Teacher (19 kwietnia 2020)
- Prisoners of War (26 kwietnia 2020)