Once Upon a Time

Jesienią tego roku serial rozpoczął swój 6. już sezon. Jego fundamentem są przede wszystkim najpopularniejsze baśnie (m.in. Piotruś Pan, Czarnoksiężnik z krainy Oz, Królewna Śnieżka) a te łączy z powszechnymi mitami pośrednia, ale silna koneksja. Ponadto wspólnie wyrastają one z dawnych wierzeń magicznych i niosą w sobie pierwiastki nieoficjalnych elementów religijnych. Produkcja stacji ABC zahaczała także m.in. o legendy arturiańskie, a obecnie cieszy się niesłabnącą popularnością i uznaniem zarówno wśród widzów, jak i dziennikarzy.  

Supernatural

Młodzieżowy tasiemiec stacji The CW dobił już do 12 sezonu i prawie 250 odcinków. Końca wciąż nie widać i dobrze, bo jak mało która produkcja tego typu Supernatural zasłużyło na miano nie tylko pozycji kultowej, ale wręcz popkulturowego fenomenu. Zgodnie z tytułem, serial wertuje przeróżne motywy nadprzyrodzone, a o mitologiach, mitach i legendach poruszanych w serialu powstała już dedykowana literatura i wszelkiej maści opracowania. Wymienić można chociażby nawiązania do wierzeń chrześcijańskich i demonologii.  

The Odyssey

The Odyssey to amerykańsko-brytyjski, dwuczęściowy miniserial, który światło dzienne ujrzał w 1997 roku na antenie stacji NBC. Tak jak sugeruje tytuł, oparty był na greckiej mitologii, a konkretnie poemacie Homera pt. Odyseja. W odróżnieniu od innych tego typu produkcji, serial starał się możliwie wiernie odwzorować materiał źródłowy. Zdjęcia kręcono więc w Turcji, Malcie i okolicach Morza Śródziemnego, a w samej historii pojawiały się postacie Posejdona, czy też Cyklopa. The Odyssey nominowane było do Złotych Globów oraz nagród Emmy.  

The X-Files

Serialowe przygody Muldera i Scully z lat 1992-2002 (plus zrealizowany w tym roku 10. sezon) to punkt przełomowy dla telewizji. Produkcja prezentowała rozmach, pomysłowość i realizacyjny poziom, który nawet dziś często jest niedościgniony. Najbliższa była gatunkowi science fiction, a fabularnie kreowała własną mitologię dotyczącą przede wszystkim UFO i konspiracji rządowych związanych z wątkami obcych. Bardzo często serial podejmował jednak samodzielne sprawy tygodnia, a w tych zawierała się cała paleta mitów i wierzeń ludowych – od elementów mitologii greckiej, aż po wampiry, wilkołaki i chupacabry.  

Vikings

Wyróżniająca się produkcja History Channel, emitowana od roku 2013, to dramat historyczny, który inspirowany jest nordyckimi sagami i opowieściami o postaci Ragnara Lothbroka. W ostatnich sezonach serial co raz odważniej wykorzystuje mitologię nordycką i silniej sugerował wątki nadprzyrodzone. Choć rozrywkowy, to wciąż jest to jednak dość wiarygodny obraz Wikingów, zbierający przy okazji fantastyczne recenzje widzów i krytyków.  

Xena: Warrior Princess

Zapowiadany wcześniej spin-off Herkulesa, to produkcja z lat 1995-2001, w której mokrym snem fanów była tytułowa rola Xeny, odgrywanej przez Lucy Lawless. Byliście tymi szczęśliwcami, którzy wychowywali się na jej przygodach? Nie tylko jednak przez wzgląd na sentyment, serial w pełni zasługuje na miano kultowego. Pod względem mitologii stanowił prawdziwy amalgamat – od kultury greckiej i bogów Olimpu, przez kulturę Rzymu, Aleksandrii, aż po wierzenia nordyckie oraz elementy judaizmu, chrześcijaństwa oraz innych religii wschodu. Warto na koniec przypomnieć, iż niedawno pojawiły się pierwsze informacje o planowanym remake’u serialu. Czekacie? A jakie inne seriale dorzucilibyście do powyższej listy? Andromeda, Battlestar Galactica? Jak zwykle dajcie znać w komentarzach.
Strony:
  • 1
  • 2 (current)
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj