Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

http://bs.serving-sys.com/serving/adServer.bs?cn=display&c=19&mc=imp&pli=26632444&PluID=0&ord=1542211047.8088&rtu=-1
 

Nie z tego świata (2005)

Supernatural

Śr. ocena 8.5

Znasz ten serial? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Trailery i materiały video

Najnowsza recenzja redakcji

UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Nie z tego świata to nie serial, to stan umysłu, co doskonale udowadnia Mint condition. Jeśli komuś brakowało starego, dobrego klimatu polowań, z towarzyszeniem dużej dozy humoru, przymrużenia oka i nawiązań popkulturowych, w tym odcinku trafił prosto do nerdowskiego Nieba.

Mint condition to perełka. Radość dla wewnętrznego geeka, który siedzi w większości z nas. Dawno już nie widzieliśmy na ekranie tylu smaczków, a miłośnicy horrorów typu B bądź slasherów z lat 80. mogli pławić się w swoich ulubionych klimatach do woli.
Bowiem oto Sam, chcąc wyciągnąć brata z sypialnianej kryjówki, w której zaszył się z pizzą i maratonem ukochanych horrorów (w tym Halloween i stworzonej na potrzeby serialu All Saints’ Day z Hatchet Manem), pozbywa się brody i kusi go sprawą ożywionej figurki Panthro z kreskówki Thunder Cats. Dean nie potrafi odmówić, więc obaj Winchesterowie trafiają do sklepu dla geeków i fanów komiksu, by prowadzić śledztwo pod przykrywką agentów ubezpieczeniowych Campbells and Sons.

Po raz pierwszy w tym sezonie Dean bawi się świetnie niczym dziecko w sklepie z cukierkami, zachwycony naturalnej wielkości manekinem Davida Yaegera, czyli Hatchet Mana i większością gadżetów z Smash! Pow! Collectibles. Ba, każdy byłby nimi zachwycony, a wzrok widza w upojeniu przeskakuje z jednej smakowitości na drugą – od plakatów (w tym Domu Woskowych Ciał, w których onegdaj grał Jared Padalecki) przez kostium Red Hooda po lecący w tle zwiastun maratonu horrorów, w którym pojawia się m.in. zabójcza ciężarówka z Route 66 i nawiedzona chata z Hollywood Babylon (uhonorowanego także plakatem z kręconym w tymże odcinku filmem Hell Hazers II). Gdyby komuś było mało, w odcinku pojawia się także latająca piła mechaniczna, ku zgrozie Deana celnie wbijająca się w plakat z Teksańskiej masakry piłą mechaniczną, wybuchające (dzięki pomysłowości Sama, który – jak sam stwierdził, miał pokręcone dzieciństw) pudełko śniadaniowe ze Scooby-Doo i figurka Cthulhu, którą nijak nie dało się rozbić drzwi. Oraz mnóstwo innych drobiazgów, niewiele wnoszących do fabuły, ale nad wyraz cieszących oko.

W Mint condtition nie pojawia się nowy potwór tygodnia – rzecz dotyczy mściwego ducha, ale otoczka i okoliczności przyrody wynagradzają schematyczność. Poza tym schemat odcinka nie jest wcale taki jednoznaczny. Wszak do tej pory bracia nie walczyli z ożywioną figurą prosto z horroru.

I tak Dean w marynarce w pepitkę w towarzystwie współwłaściciela sklepu dla geeków (geeka jakich mało, z którym dogaduje się jak z najlepszym kumplem), będzie zmuszony walczyć z Hatchet Manem, a Sam w bida kurteczce ze swoją „bliźniaczką” (jak ją określił Dean), czyli drugą współwłaścicielką sklepiku imieniem – nomen omen Samantha, ruszą im z pomocą.

Po drodze trafiają się cudowne przejścia montażowe od scen z oglądanego przez ochroniarzy horroru do niemal identycznych, dziejących się za ich plecami, opustoszały nocą szpital, krąg z soli, w którym tradycyjnie nie sposób wysiedzieć, kostnica i kilka naprawdę dobrych one-linerów. Plus wyjaśnienie tajemnicy niechęci Sama do Halloween i pomysły Deana na halloweenowe przebrania dla obu braci na rok przyszły. Głosuję na Shaggy’ego i Scooby’ego. Chociaż Rocky’ego i Bullwinkle’a (czyli Wiewióra i Łosia) także bym nie odmówiła.

Co ciekawe, w odcinku Nie z tego świata, choć horrorowym do bólu, nikt nie ginie. Mimo sceny końcowej – hołdu dla wszystkich slasherów, które przecież muszą mieć otwartą furtkę dla części następnej…

Pokaż całą recenzję

Obsada

Sam Winchester
Dean Winchester
John Winchester
Mary Winchester

Sezony

Sezon 1:

Sezon 2:

Sezon 3:

Sezon 4:

Sezon 5:

Sezon 6:

Sezon 7:

Sezon 8:

Sezon 9:

Sezon 10:

Sezon 11:

Sezon 12:

Sezon 13:

Sezon 14:

 

 

Powiązane Artykuły

Wiktor Fisz
-

Nowe seriale i kolejne sezony na październik 2018

Październik będzie bardzo gorącym miesiącem dla wszystkich fanów seriali. Co prawda w najbliższym miesiącu nie…

Norbert Zaskórski
-

Nowe sezony seriali 2018 – jesień w Polsce i w USA

Wszyscy czekamy na nowe sezony seriali, które uwielbiam oglądać. Jesień w Polsce i w USA…

Adam Siennica
-

Obejrzyj najnowsze zwiastuny seriali z San Diego Comic-Con 2018

Podczas San Diego Comic-Con odbyły się panele nadchodzących serialowych hitów. W tym artykule zebrałem dla…

Michalina Reda
-

Dostrzeżony przez Spielberga, doceniony przez Coppolę. Kim jest Alden Ehrenreich?

Alden Ehrenreich, nieznany młody aktor, który debiutował u Francisa Forda Coppoli, już niedługo ukaże nam…

Co o tym sądzisz?