Repertuar kin Nowość Program TV

Nie z tego świata (2005)

Supernatural

Śr. ocena 8.5

Znasz ten serial? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Trailery i materiały video

Najnowsza recenzja redakcji

UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Po fajerwerkach na koniec poprzedniego odcinka (chyba tylko Nie z tego świata potrafi pozbyć się głównego złego w połowie sezonu), w tym spodziewaliśmy się większej dramy i angstu, a dostaliśmy zupełnie coś innego – słodko-gorzką opowieść o tym, że nikt nie powinien uszczęśliwiać innych na siłę. Czy to dobrze, czy źle – trudno jednoznacznie ocenić, acz spora dawka humoru z pewnością odcinkowi nie zaszkodziła.

W sumie nie możemy narzekać, bo trochę dramy jednak się pojawiło, zwłaszcza w kontekście Sama, któremu śmierć większości łowców ze świata Apokalipsy, na czele z Maggie, mocno dała się we znaki, więc – co było to przewidzenia, pocieszenia szukał w rozwiązywaniu kolejnych „spraw”.

Osobiście brakowało mi większych zmagań wewnętrznych Deana, który w końcu uwolnił się od archanioła Michała i również był świadkiem masakry w Bunkrze, a wydaje się, jakby zbyt błyskawicznie doszedł do siebie i powrócił do własnego, bardziej wyluzowanego ja, z apetytem na wielowarstwowe kanapki i wyspanie się za wszystkie czasy. Choć, tak jak Sama, Castiela i wszystkich widzów, frapuje go pytanie, ile duszy zostało Jackowi.

Sam Jack również tego nie wie, choć twierdzi, że czuje się inaczej, co już samo w sobie zdaje się niepokojące i nic tu nie pomogą testy ciasteczkowe („diabelskie” czy „anielskie” – co wybierze młody, oto jest pytanie), ani mistyczne rozmowy nad kawą z, jakby nie było, ekspertem od w miarę uczciwego życia bez duszy, czyli Donatello. Sugestia proroka, by w swym postępowaniu Jack kierował się dewizą, co by na jego miejscu zrobili Winchesterowie, może przynieść więcej szkód niż pożytku, bo Sam i Dean czasami postępują bardzo irracjonalnie, a młody chyba nie do końca pojmuje ich tok rozumowania. Tak czy inaczej, scenarzyści zasiali ziarno niepokoju, a pytanie o duszę Jacka wciąż pozostaje bez odpowiedzi.

Podczas gdy Dean wraz z Jackiem (i wężem) odwiedzali proroka Donatello, Sam z Castielem zawitali do żywcem przeniesionego z lat 50-tych, „sielskiego” miasteczka Charming Acres, by rozwiązać sprawę młodego mężczyzny, któremu na pobliskiej stacji benzynowej głowa eksplodowała jak, ujmując to słowami Castiela „dojrzały melon na słońcu”.

Bo Castiel w tym odcinku rzuca znakomitymi tekstami, jest na zmianę kąśliwy, spanikowany i bojowy, do tego jakimś cudem przypomniał sobie, że całkiem nieźle walczy, a jeszcze lepiej przemawia do rozumu tym, którzy go chwilowo stracili. Scenarzyści częściej powinni w ten sposób prowadzić postać anioła, zamiast rozmieniać ją na drobne, co im się, niestety, zdarza.

Jednak wielkim wygranym Peace of mind okazał się Sam, a przede wszystkim jego nieoczekiwana przemiana w Charming Acres, może nieco niekomfortowa dla Castiela, ale wywołująca prawdziwe salwy śmiechu u widzów. Jared Padalecki musiał się wybornie bawić na planie, tym bardziej, że odcinek wprost naszpikowano nawiązaniami do równie komediowych wstawek z wcześniejszych sezonów – a to maciupcia filiżanka, a to trudna sztuka picia przez słomkę, że o „fałszywej” żonie nie wspomnę.

A chociaż sielsko-anielską wizję Charming Acres, zapożyczoną z filmu Pleasantville oglądało się z pewnym rozrzewnieniem, na koniec, dla niektórych dobry, dla innych, w tym burmistrza miasteczka z wyczuciem granego przez Billa Dowa – niekoniecznie, dobrze było wrócić do serialowej rzeczywistości. Nawet jeśli wiemy, że przyszłość przyniesie bohaterom (i nam) nową dawkę angstu i dramy. Cóż, bez angstu i dramy (i odrobiny przewrotnego humoru) nie byłoby Nie z tego świata.

Pokaż całą recenzję

Obsada

Sam Winchester
Dean Winchester
John Winchester
Mary Winchester

Sezony

Sezon 1:

Sezon 2:

Sezon 3:

Sezon 4:

Sezon 5:

Sezon 6:

Sezon 7:

Sezon 8:

Sezon 9:

Sezon 10:

Sezon 11:

Sezon 12:

Sezon 13:

Sezon 14:

Powiązane Artykuły

Norbert Zaskórski
-

Seriale 2019: wielkie powroty! Daty nowych sezonów styczeń-maj

Seriale 2019 to przede wszystkim wielkie powroty! Gra o tron, Luther, Odwróceni czy Detektyw. Midseason…

Wiktor Fisz
-

Nowe seriale i kolejne sezony na październik 2018

Październik będzie bardzo gorącym miesiącem dla wszystkich fanów seriali. Co prawda w najbliższym miesiącu nie…

Norbert Zaskórski
-

Nowe sezony seriali 2018 – jesień w Polsce i w USA

Wszyscy czekamy na nowe sezony seriali, które uwielbiam oglądać. Jesień w Polsce i w USA…

Adam Siennica
-

Obejrzyj najnowsze zwiastuny seriali z San Diego Comic-Con 2018

Podczas San Diego Comic-Con odbyły się panele nadchodzących serialowych hitów. W tym artykule zebrałem dla…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.