Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Z Archiwum X (1993)

The X-Files

Śr. ocena 8.7

Znasz ten serial? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Trailery i materiały video

Z archiwum X - trailer

Najnowsza recenzja redakcji

Chris Carter serwuje nam odcinek Z Archiwum X własnego autorstwa. Czy uda mu się odzyskać klimat sprzed lat?

Policja coraz częściej raportuje o dziwnych przypadkach samobójstw. Agenci Mulder i Scully pewnie nie zainteresowaliby się tą prawdą, gdyby nie wezwanie do więzienia, gdzie w niewytłumaczalny sposób jeden z więźniów odebrał podobno sam sobie życie, choć obrażenia na jego ciele wskazują na udział osób trzecich. Tyle że przez cały czas w celi był sam. Kto jest sprawcą tych morderstw? Jaka siła za tym stoi? I co stanie się, gdy za cel obierze sobie węszących wszędzie agentów?

Jak na razie to odcinek Plus One wyreżyserowany i napisany przez Chrisa Cartera jest najlepszym z 11. sezonu. W końcu dostałem takie Z Archiwum X, jakie pamiętałem z dzieciństwa. Mroczną opowieść o ludziach obdarzonych paranormalnymi zdolnościami i dwójkę agentów starających się rozwiać ich tajemnicę. W dużej mierze udało się w tym odcinku wyeliminować aspekty komediowe. Trochę jeszcze ich pozostało, ale mogę z tym żyć. Mulder skupia się na rzeczach paranormalnych, a Scully wciąż mocno trzyma się sfery naukowej. Wszystko jest na odpowiednim miejscu. Do tego dochodzi genialny casting rodzeństwa Judy i Chucky’a Poundstonów, zagranych przez aktorkę Karin Konoval. Niektóre sceny z ich działem potrafią wywołać gęsią skórkę.

Trzeci odcinek jest utrzymany w klimacie grozy. Akcja rozgrywa się w spowitych nocą motelach, szpitalach dla psychiczne chorych itp. Z ekranu emanuje klimat grozy. Coś, czego brakowało temu serialowi od dawna. Nareszcie można zacząć się bać niebezpieczeństwa, które gdzieś tam czyha. Nawet dialogi uległy polepszeniu. Nie brzmią już jak wyciągnięte z Mody na sukces. Najwidoczniej klimat odcinka podpasował też Duchovnemu i Anderson, którzy jakby bardziej się wczuli. Davidowi na chwilę nawet udało się zgubić tę manierę luzu, która została mu chyba jeszcze z Californication. To wszystko pokazuje, jak wiele zależy od dobrego i wciągającego scenariusza. Gdy ekipa zaczyna go czuć, wszystko na ekranie zaczyna odpowiednio grać. Odzyskujemy ten klimat, za który pokochaliśmy całą serię. Na takie Z Archiwum X czekałem. W tym przypadku oderwanie od głównego wątku wirusa, który ma zmieść radę ludzką z powierzchni ziemi, wyszło wszystkim na dobre.

Problem polega tylko na tym, że nie wydaje mi się, by ten trend mógł się utrzymać, choć bardzo bym tego chciał. Na razie odcinki 11. sezonu są bardzo nierówne, choć i tak swoim poziomem scenariusza przewyższają słaby 10. sezon. Może więc Carter wyciągnął jakieś wnioski i posłuchał rozżalonego głosu fanów. Następny odcinek został napisany i wyreżyserowany przez Darina Morgana, więc pewnie znów trzeba się nastawić na zmianę klimatu. Pytanie tylko – czy na lepsze, czy na gorsze?

Pokaż całą recenzję

Obsada

Fox Mulder
Dana Scully
Walter Skinner
John Doggett
Melvin Frohike

Sezony

Sezon 1:

Sezon 2:

Sezon 3:

Sezon 4:

Sezon 5:

Sezon 6:

Sezon 7:

Sezon 8:

Sezon 9:

Sezon 10:

Sezon 11:

Powiązane Artykuły

Wiktor Fisz
weekend
-

Seriale ze scenami nakręconymi w jednym ujęciu

Sceny kręcone w jednym ujęciu to prawdziwe ozdoby produkcji filmowo-serialowych. Swoiste muśnięcie pędzla autora, podkreślające…

Wiktor Fisz
-

Rojst to nie wszystko. Co trzeba zobaczyć na Showmaxie do 31 stycznia 2019?

Rojst to wielki serialowy hit, dzięki któremu Showmax z pewnością nie zostanie zapomniany. Cała pierwsza…

Wiktor Fisz
weekend
-

Gwiezdne wrota: pieśń przeszłości czy wciąż aktualna opowieść?

Gwiezdne wrota to kultowy serial science fiction, który według wielu powinien błyszczeć w panteonie popkultury,…

Wiktor Fisz
-

Seriale-horrory warte obejrzenia. Najlepsze współczesne propozycje

Seriale-horrory wydają się prezentować lepiej, niż kinowe odpowiedniki. Jak trudnym gatunkiem jest horror, przekonało się…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.04.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.