Dążenie do sprawiedliwości mamy zakodowane w genach. Każdy tego oczekuje i każdy o to walczy. Nie lubimy, gdy się nas dyskryminuje, gdy ktoś inny dostaje coś, co bez wątpliwości należy się nam. Filmowi bohaterowie także mają takie dążenia, a ponieważ sprawiedliwość jest czymś, o co często trzeba zawalczyć, filmów o tej tematyce nie brakuje. Nierzadko zdarza się też, że nie jest możliwe, by taką walkę wygrać - wtedy do głosu dochodzą emocje i kończy się na samosądach. Przedstawiam subiektywnie wybrane filmy ze sprawiedliwością w tle.

Unforgiven” (1992)

[video-browser playlist="753330" suggest=""] Wybitny film Clinta Eastwooda, który zresztą zgarnął zasłużonego Oscara. Mówi się o nim, że to ostatni prawdziwy western, jaki mieliśmy okazję oglądać. Główny bohater, niegdyś sławny, budzący przerażenie wojownik, pragnie spokoju i odkupienia. Nie jest mu to jednak pisane i gdy przyjaciel namawia go, by raz jeszcze wyruszyli wspólnie w podróż jako łowcy głów, ten daje się namówić. Na początku robi to tylko dla pieniędzy, potem, gdy poznaje pokrzywdzoną dziewczynę, która pragnie zemsty na swoich oprawcach, w swojej misji widzi sprawiedliwość. Prawdziwego samosądu dokonuje jednak dopiero wtedy, gdy ginie jego przyjaciel - i jest to scena genialna, która na zawsze wyryła mi się w pamięci. Zresztą jak cały film. Polecam także japoński remake „Unforgiven” (o tym samym tytule), który udał się zaskakująco dobrze.

Jagten” (2012)

[video-browser playlist="753331" suggest=""] Nauczyciel z małego miasteczka zostaje oskarżony o molestowanie seksualne małej dziewczynki, co uruchamia lawinę, której nie da się już zatrzymać. Mimo że Lucas jest niewinny, a jego uczennica wszystko zmyśliła, nie da się powstrzymać dorosłych mieszkańców miasteczka, którzy sami chcą wymierzyć sprawiedliwość, dopuszczając się samosądu. Lucas zostaje skazany na ostracyzm społeczny, pogardę i wszystkie nieprzyjemności, jakie mogą z tego wynikać. Nie ma żadnego znaczenia to, że niczego mu nie udowodniono. „Jagten” to bardzo dobry, surowy, emocjonalny film z genialną rolą Madsa Mikkelsena.

Prisoners” (2013)

[video-browser playlist="753332" suggest=""] Popisowa rola Hugh Jackmana, który brawurowo wcielił się w postać zrozpaczonego ojca, któremu porwano córkę. Bohater jest od początku przekonany, że policja nic nie robi w kwestii odnalezienia dziecka, więc bierze sprawy w swoje ręce. Mimo że nie ma żadnych dowodów, napada i bezpodstawnie przetrzymuje oraz dręczy człowieka, którego podejrzewa o porwanie córki (w tej roli genialny Paul Dano). Rozpacz doprowadza go do ostateczności, nie jest w stanie myśleć jasno i logicznie. Nie da mu się jednak nie kibicować. „Prisoners” to film ze świetnym, gęstym, mrocznym klimatem, który nie przestaje intrygować do samego końca.

The Boondock Saints” (1999)

[video-browser playlist="753333" suggest=""] Bracia MacManus pracują w bostońskiej rzeźni i są całkiem zadowoleni ze swojej kariery zawodowej. Wszystko jednak zmienia się, gdy wchodzą w konflikt z przedstawicielami rosyjskiej mafii i tym samym doznają olśnienia – są przekonani, że sam Bóg wybrał ich na przedstawicieli sprawiedliwości, którzy mają oczyścić Boston ze złoczyńców. „Zły człowiek to martwy człowiek” - zgodnie z tą dewizą przemierzają ulice miasta i dokonują samosądów. „The Boondock Saints” to brutalny, mocny film, którego reżyser garściami czerpie z Ritchiego i Tarantino.

Dług” (1999)

[video-browser playlist="753334" suggest=""] W naszym rodzimym kinie także mamy film, który doskonale ilustruje tematykę sprawiedliwości i samosądów. Kiedy dwóch niczego nieświadomych początkujących biznesmenów i przyjaciół nawiązuje współpracę z Gerardem, znajomym jednego z nich, nic nie zapowiada katastrofy. Szybko jednak okazuje się, że Gerard jest bandytą i oszustem, który zaczyna szantażować Adama i Stefana, żądając od nich spłaty wyimaginowanego długu. Ponieważ mężczyźni nie mogą liczyć na pomoc policji, zdesperowani biorą sprawy w swoje ręce. Trzeba dodać, że „Dług” powstał na podstawie prawdziwej historii Sławomira Sikory.  

Czytaj dalej...

 
 
źródło: materiały prasowe
3. sezon serialu "Rectify" o mężczyźnie, który wychodzi z więzienia i zostaje odcięty przez społeczeństwo, jest emitowany w Polsce w każdą niedzielę o 22:00 na Sundance Channel                  
Strony:
  • 1 (current)
  • 2
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj