TOP 10: Filmy ze sprawiedliwością w tle
W filmowym świecie zawsze jedną ze spraw, która popychała bohaterów do działania I doprowadzała do ostateczności, było poczucie sprawiedliwości.
W filmowym świecie zawsze jedną ze spraw, która popychała bohaterów do działania I doprowadzała do ostateczności, było poczucie sprawiedliwości.
„Kill Bill: Vol. 1” (2003)
[video-browser playlist="753335" suggest=""]
Quentin Tarantino z chęcią porusza w swoich filmach motyw sprawiedliwości i zemsty, ale to chyba właśnie w „Kill Bill: Vol. 1” jest on najmocniej wyeksploatowany. Była płatna zabójczyni w dniu swojego ślubu zostaje zdradzona przez byłego szefa i omal nie zostaje zamordowana. Po czterech latach budzi się ze śpiączki i postanawia zemścić się na wszystkich, którzy mieli coś wspólnego z zamachem na jej życie. W ten sposób poszukuje sprawiedliwości. Oryginalny, dopracowany w każdym szczególnie „Kill Bill: Vol. 1” to kolejny popis Tarantino, niedoścignionego mistrza w swoim gatunku.
„High Noon” (1952)
[video-browser playlist="753336" suggest=""]
Jeden z lepszych westernów w historii kina i drugi w tym zestawieniu. „High Noon” to opowieść o heroicznym szeryfie, którzy samotnie stoi na straży prawa i sprawiedliwości. Wcielający się w jego rolę Gary Cooper za swoją kreację otrzymał Oscara. Należał on mu się już choćby za scenę rewolwerowego pojedynku, w którym walczy o swoje miasteczko, a także o świeżo poślubioną żonę. To klasyczna historia o jednostce, która poświęca się dla walki o większe dobro. Zinnemann w swoim filmie kreuje świetny obraz małego społeczeństwa i zmusza do refleksji.
„The Shawshank Redemption” (1994)
[video-browser playlist="753338" suggest=""]
Andy zostaje niesłusznie oskarżony o zabójstwo swojej żony i jej kochanka oraz niesprawiedliwie skazany na dożywocie. Teraz musi poradzić sobie w więzieniu, w którym zasady są całkiem inne niż te, które dobrze rozumie i zna. Mimo że wydaje się, iż bohater nie ma wyjścia ze swojej beznadziejnej sytuacji i musi się po prostu przystosować, Andy nie traci nadziei. Ma silne poczucie krzywdy i niesprawiedliwości, postanawia więc wykorzystać swoje umiejętności w zawodzie bankiera, podnieść swoją pozycję w hierarchii więziennej i ostatecznie pokonać system. „The Shawshank Redemption” to niezapomniany film Franka Darabonta z wyróżniająca się rolą Morgana Freemana.
„Proces” (1993)
[video-browser playlist="753339" suggest=""]
Ekranizacja powieści Franza Kafki, który przygląda się sprawiedliwości w nietypowy sposób. Oto bowiem Józef K., niczym niewyróżniający się obywatel, zostaje oskarżony o przestępstwo i postawiony przed sądem. Sytuacja jest absurdalna, ponieważ Józef K. nie wie, o co jest oskarżony, kolejne zbieranie dowodów i przyglądanie się sprawie niczego nie rozwiązuje, a wręcz przeciwnie – mnoży kolejne pytania. Historia opowiedziana w „Procesie” jest opowieścią o próbach zmagania się człowieka z systemem, o samotności, o winie, karze i sprawiedliwości.
„Krótki film o zabijaniu” (1987)
[video-browser playlist="753340" suggest=""]
Kolejny film z dorobku polskich twórców. Wybitne, niezapomniane dzieło Krzysztofa Kieślowskiego, który kreśli mocny, brutalny obraz winy oraz sprawiedliwej kary. Gdy młody chłopak brutalnie morduje kierowcę, w wyniku braku okoliczności łagodzących zostaje skazany na karę śmierci. Kieślowski nie roztrząsa motywów, nie udziela żadnych odpowiedzi – stawia jedynie trudne i ważne pytania. „Krótki film o zabijaniu” to surowy, poruszający, pełen napięcia obraz, który wzbudza ogromne emocje. Wspaniały klimat i doskonała gra aktorska dopełniają wyjątkowość tego dzieła.
- 1
- 2 (current)
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat