TOP 10: Filmy ze sprawiedliwością w tle
W filmowym świecie zawsze jedną ze spraw, która popychała bohaterów do działania I doprowadzała do ostateczności, było poczucie sprawiedliwości.
W filmowym świecie zawsze jedną ze spraw, która popychała bohaterów do działania I doprowadzała do ostateczności, było poczucie sprawiedliwości.
Dążenie do sprawiedliwości mamy zakodowane w genach. Każdy tego oczekuje i każdy o to walczy. Nie lubimy, gdy się nas dyskryminuje, gdy ktoś inny dostaje coś, co bez wątpliwości należy się nam. Filmowi bohaterowie także mają takie dążenia, a ponieważ sprawiedliwość jest czymś, o co często trzeba zawalczyć, filmów o tej tematyce nie brakuje. Nierzadko zdarza się też, że nie jest możliwe, by taką walkę wygrać - wtedy do głosu dochodzą emocje i kończy się na samosądach.
Przedstawiam subiektywnie wybrane filmy ze sprawiedliwością w tle.
„Unforgiven” (1992)
[video-browser playlist="753330" suggest=""]
Wybitny film Clinta Eastwooda, który zresztą zgarnął zasłużonego Oscara. Mówi się o nim, że to ostatni prawdziwy western, jaki mieliśmy okazję oglądać. Główny bohater, niegdyś sławny, budzący przerażenie wojownik, pragnie spokoju i odkupienia. Nie jest mu to jednak pisane i gdy przyjaciel namawia go, by raz jeszcze wyruszyli wspólnie w podróż jako łowcy głów, ten daje się namówić. Na początku robi to tylko dla pieniędzy, potem, gdy poznaje pokrzywdzoną dziewczynę, która pragnie zemsty na swoich oprawcach, w swojej misji widzi sprawiedliwość. Prawdziwego samosądu dokonuje jednak dopiero wtedy, gdy ginie jego przyjaciel - i jest to scena genialna, która na zawsze wyryła mi się w pamięci. Zresztą jak cały film. Polecam także japoński remake „Unforgiven” (o tym samym tytule), który udał się zaskakująco dobrze.
„Jagten” (2012)
[video-browser playlist="753331" suggest=""]
Nauczyciel z małego miasteczka zostaje oskarżony o molestowanie seksualne małej dziewczynki, co uruchamia lawinę, której nie da się już zatrzymać. Mimo że Lucas jest niewinny, a jego uczennica wszystko zmyśliła, nie da się powstrzymać dorosłych mieszkańców miasteczka, którzy sami chcą wymierzyć sprawiedliwość, dopuszczając się samosądu. Lucas zostaje skazany na ostracyzm społeczny, pogardę i wszystkie nieprzyjemności, jakie mogą z tego wynikać. Nie ma żadnego znaczenia to, że niczego mu nie udowodniono. „Jagten” to bardzo dobry, surowy, emocjonalny film z genialną rolą Madsa Mikkelsena.
„Prisoners” (2013)
[video-browser playlist="753332" suggest=""]
Popisowa rola Hugh Jackmana, który brawurowo wcielił się w postać zrozpaczonego ojca, któremu porwano córkę. Bohater jest od początku przekonany, że policja nic nie robi w kwestii odnalezienia dziecka, więc bierze sprawy w swoje ręce. Mimo że nie ma żadnych dowodów, napada i bezpodstawnie przetrzymuje oraz dręczy człowieka, którego podejrzewa o porwanie córki (w tej roli genialny Paul Dano). Rozpacz doprowadza go do ostateczności, nie jest w stanie myśleć jasno i logicznie. Nie da mu się jednak nie kibicować. „Prisoners” to film ze świetnym, gęstym, mrocznym klimatem, który nie przestaje intrygować do samego końca.
„The Boondock Saints” (1999)
[video-browser playlist="753333" suggest=""]
Bracia MacManus pracują w bostońskiej rzeźni i są całkiem zadowoleni ze swojej kariery zawodowej. Wszystko jednak zmienia się, gdy wchodzą w konflikt z przedstawicielami rosyjskiej mafii i tym samym doznają olśnienia – są przekonani, że sam Bóg wybrał ich na przedstawicieli sprawiedliwości, którzy mają oczyścić Boston ze złoczyńców. „Zły człowiek to martwy człowiek” - zgodnie z tą dewizą przemierzają ulice miasta i dokonują samosądów. „The Boondock Saints” to brutalny, mocny film, którego reżyser garściami czerpie z Ritchiego i Tarantino.
„Dług” (1999)
[video-browser playlist="753334" suggest=""]
W naszym rodzimym kinie także mamy film, który doskonale ilustruje tematykę sprawiedliwości i samosądów. Kiedy dwóch niczego nieświadomych początkujących biznesmenów i przyjaciół nawiązuje współpracę z Gerardem, znajomym jednego z nich, nic nie zapowiada katastrofy. Szybko jednak okazuje się, że Gerard jest bandytą i oszustem, który zaczyna szantażować Adama i Stefana, żądając od nich spłaty wyimaginowanego długu. Ponieważ mężczyźni nie mogą liczyć na pomoc policji, zdesperowani biorą sprawy w swoje ręce. Trzeba dodać, że „Dług” powstał na podstawie prawdziwej historii Sławomira Sikory.
Czytaj dalej...
3. sezon serialu "Rectify" o mężczyźnie, który wychodzi z więzienia i zostaje odcięty przez społeczeństwo, jest emitowany w Polsce w każdą niedzielę o 22:00 na Sundance Channel
- 1 (current)
- 2
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat