Boże Ciało

Jan Komasa powraca do twórczości filmowej. Twórca produkcji Sala samobójcówMiasto 44 tym razem postanowił opowiedzieć na ekranie historię inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami. Bohaterem jest 20-letni Daniel, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem.Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie nawiązuje przyjaźń z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność księdza, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu duchownego zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Jego metody od początku budzą kontrowersję, ale z czasem charyzma fałszywego księdza zaczyna poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Gdy pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta zaczyna kwestionować duchowość księdza, to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. W obsadzie Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Łukasz Simlat i Leszek Lichota. Za zdjęcia odpowiada  Piotr Sobociński Jr., znany choćby z filmu Wołyń. Autorem scenariusza jest Mateusz Pacewicz. Premiera 20 września.
fot. Andrzej Wencel © Aurum Film

Legiony

Produkcja, o której głośno już od kilku lat. Film skupia się na bojowym czynie Legionów Polskich z lat 1914-1916, czyli od wymarszu z Oleandrów aż po bitwę pod Kostiuchnówką. Epilogiem są wydarzenia z listopada 1918. Ma to być klasyczne kino wojenne zrobione z wielkich rozmachem, z użyciem najnowocześniejszych technik filmowych. To podobno jedna z najdroższych polskich produkcji kinowych w historii. Zobaczymy zatem, czy rozmach przeniesie się na jakość. W obsadzie między innymi Sebastian Fabijański, Jan Frycz i Mirosław Baka. Reżyseruje Dariusz Gajewski. Premiera 27 września.
fot. FILMICON/Rafał Pijanski

Piłsudski

Produkcja o życiu jednej z najsłynniejszych postaci w polskiej historii, czyli Józefa Piłsudskiego. W tytułową rolę wciela się Borys Szyc. Fabuła przedstawia się następująco: Rok 1901 rok, szpital psychiatryczny w rosyjskim zaborze. Jednym z pacjentów jest więzień polityczny - Józef Piłsudski. Polskie podziemie niepodległościowe przygotowuje ucieczkę słynnego już działacza. Piłsudski zostaje uwolniony, nie dane mu będzie jednak rodzinne szczęście u boku żony. Kolejne burzliwe lata naznaczone będą rewolucyjnymi wydarzeniami, przemocą i zdradą. Piłsudski musi manewrować na grząskim gruncie – między zachowawczą biernością Polskiej Partii Socjalistycznej, a agresją wobec zaborców, skutkującą odwetem. Zbliża się rok 1914, a wraz z nim szansa na niepodległą Polskę. Zapowiada się na interesujące kino historyczne z pełną napięcia fabułą i oryginalnym podejściem do opowieści o Piłsudskim. W pozostałych rolach między innymi Magdalena Boczarska, Maria Dębska, Jan Marczewski i Tomasz Schurchardt. Reżyseruje Michał Rosa. Premiera 8 listopada.
© Fot Jaroslaw Sosinski
+4 więcej

Ikar. Legenda Mietka Kosza

Kolejna, po Chce się żyć, filmowa współpraca duetu Macieja Pieprzycy  i Dawida Ogrodnika zapowiada się na naprawdę interesującą produkcję. Będzie to oparta na faktach historia życia Mietka Kosza, pianisty jazzowego, który w wieku 12 lat stracił wzrok i zmarł tragicznie w wieku 29 lat. Jak przyznał sam reżyser uwielbia opowiadać historie o nietuzinkowych postaciach, które potrafią się zbuntować przeciwko normom społecznym, polityce, własnym ograniczeniom i taki właśnie był Mietek Kosz. Za muzykę do produkcji odpowiada Leszek Możdżer. Na ekranie Dawida Ogrodnika będą wspierać między innymi Justyna Wasilewska, Piotr Adamczyk, Jacek Koman i Jowita Budnik. Premiera w 2019 roku.
fot. D.Żuchowicz
Strony:
  • 1
  • 2
  • 3 (current)
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj