Repertuar kin Nowość Program TV

Sala samobójców (2011)

Śr. ocena 6.8

Znasz ten film? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Najnowsza recenzja redakcji

Kiedy Polak już wie jak się pozbyć cellulitu, wziął udział w wojnie żeńsko-polskiej, przeżył cudowne lato i wypowiedział „och”, kiedy poznał Karola, to zaczyna się zastanawiać, czy czasem nie poszukać jakiejś sali samobójców. Jak na życzenie, i taki film można w kinach teraz obejrzeć. Szkoda, że poziomem nie odbiega od reszty polskich produkcji.

Opis fabuły dystrybutor rozpoczyna od zdania „Dominik to zwyczajny chłopak”. Cóż, główny bohater filmu to chodzący do prywatnej szkoły, rozpieszczony do granic możliwości niedojrzały dzieciak, wykazujący się kompletnym brakiem kultury osobistej i mający na dodatek skłonności homoseksualne. Nie wiem, jaką definicję słowa „zwyczajny” przyjął autor tego streszczenia, ale najwyraźniej musiał korzystać z tego samego słownika, w którym wymienione we wstępie polskie produkcje klasyfikowane są jako „komedie”.

Życie Dominika zmienia w każdym razie pewien portal społecznościowy, na który trafia pogrążający go filmik nagrany przez kolegów. Gdy w szkole zaczyna być wytykany palcami i wyśmiewany, a w domu jest ciągle zaniedbywany przez wiecznie pracujących rodziców, coraz bardziej zaczyna się izolować od świata rzeczywistego, płynnie przechodząc do życia w sieci. Historia choć stereotypowa i nieskomplikowana, mogąca jednak obronić się dobrym scenariuszem. Szkoda, że tego właśnie zabrakło.

W „Sali samobójców” banał goni banał. Nie tylko, jeśli chodzi sytuacje, w jakich stawiani są bohaterowie, ale także o same dialogi, które – jak uważam – wygrałyby bez problemów w konkursie na największy infantylizm kinowy roku 2011. Tych bowiem nie jest w stanie pobić nawet trzecia część „Transformers”.

Na uwagę zasługuje za to zdecydowanie strona wizualna. Wykreowany świat gry sieciowej cieszy oko swoim – dosyć oryginalnym – stylem, wzbudzając w widzach zainteresowanie i lekki niepokój wobec cybernetycznego świata. Ciekawe pod względem formy są także montaż i reżyseria filmu, naprawdę rzadko w polskim kinie widać tak pomysłową realizację niektórych scen.

Twórcy starali się stworzyć produkcję z dosadnym przesłaniem, pouczającym widza. Problem w tym, że przez prostacki scenariusz i sztywne dialogi ten morał gdzieś zanika, a w jego miejsce pojawia się śmiech żałości. Stereotypy zaś działają tylko na bardzo mało wymagających widzów, jakimi są najczęściej dzieci. One samego filmu jednak nie zobaczą, bo ten został naszpikowany wulgaryzmami i dosyć drastycznymi scenami przemocy. Głośny obraz Komasy tylko sprawia wrażenie innego, gdy przyjrzeć się mu bliżej nie odbiega poziomem od standardowego poziomu polskiej kinematografii.

Pokaż całą recenzję

Obsada

Dominik Santorski
Beata Santorska
Andrzej Santorski
Aleksander Lubomirski
Psychiatra Karolina

Powiązane Artykuły

Norbert Zaskórski
-

Filmy polskie 2019 – oczekiwane premiery

2019 rok zapowiada się naprawdę ciekawie dla polskiego kina. W tym artykule przedstawię Wam nasze…

Wiktor Fisz
weekend
-

Polactwo buractwo. Jaką twarz ma Polska we współczesnym kinie znad Wisły?

Film Twarz Małgorzaty Szumowskiego określany jest jako antypolski, szyderczy, prześmiewczy i poniżający. Według wielu (nie…

Ewa Kubaszewska
1-

Jak powstaje film?

Zastanawialiście się kiedyś, jak z pomysłu powstaje film i dlaczego w to przedsięwzięcie zaangażowanych jest…

Paulina Wiśniewska
-

Kino młodzieżowe ostatnich lat

W świecie filmów każdy znajdzie coś dla siebie: musicale dla wielbicieli fabuły śpiewanej, horrory dla…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.