Przeczytaj w weekend

Sala samobójców (2011)

Sala samobójców

Dominik to zwyczajny chłopak. Ma wielu znajomych, bogatych rodziców, pieniądze na ciuchy, gadżety, imprezy. Pewnego dnia jeden pocałunek zmienia wszystko. Ona zaczepia go w sieci. Jest intrygująca, niebezpieczna. Wprowadza go do „Sali samobójców” miejsca, z którego nie ma ucieczki. [Opis dystrybutora]

Najnowsza recenzja redakcji

Opis fabuły dystrybutor rozpoczyna od zdania "Dominik to zwyczajny chłopak". Cóż, główny bohater filmu to chodzący do prywatnej szkoły, rozpieszczony do granic możliwości niedojrzały dzieciak, wykazujący się kompletnym brakiem kultury osobistej i mający na dodatek skłonności homoseksualne. Nie wiem, jaką definicję słowa "zwyczajny" przyjął autor tego streszczenia, ale najwyraźniej musiał korzystać z tego samego słownika, w którym wymienione we wstępie polskie produkcje klasyfikowane są jako "komedie".

Życie Dominika zmienia w każdym razie pewien portal społecznościowy, na który trafia pogrążający go filmik nagrany przez kolegów. Gdy w szkole zaczyna być wytykany palcami i wyśmiewany, a w domu jest ciągle zaniedbywany przez wiecznie pracujących rodziców, coraz bardziej zaczyna się izolować od świata rzeczywistego, płynnie przechodząc do życia w sieci. Historia choć stereotypowa i nieskomplikowana, mogąca jednak obronić się dobrym scenariuszem. Szkoda, że tego właśnie zabrakło.

W "Sali samobójców" banał goni banał. Nie tylko, jeśli chodzi sytuacje, w jakich stawiani są bohaterowie, ale także o same dialogi, które - jak uważam - wygrałyby bez problemów w konkursie na największy infantylizm kinowy roku 2011. Tych bowiem nie jest w stanie pobić nawet trzecia część "Transformers".

Na uwagę zasługuje za to zdecydowanie strona wizualna. Wykreowany świat gry sieciowej cieszy oko swoim - dosyć oryginalnym - stylem, wzbudzając w widzach zainteresowanie i lekki niepokój wobec cybernetycznego świata. Ciekawe pod względem formy są także montaż i reżyseria filmu, naprawdę rzadko w polskim kinie widać tak pomysłową realizację niektórych scen.

Twórcy starali się stworzyć produkcję z dosadnym przesłaniem, pouczającym widza. Problem w tym, że przez prostacki scenariusz i sztywne dialogi ten morał gdzieś zanika, a w jego miejsce pojawia się śmiech żałości. Stereotypy zaś działają tylko na bardzo mało wymagających widzów, jakimi są najczęściej dzieci. One samego filmu jednak nie zobaczą, bo ten został naszpikowany wulgaryzmami i dosyć drastycznymi scenami przemocy. Głośny obraz Komasy tylko sprawia wrażenie innego, gdy przyjrzeć się mu bliżej nie odbiega poziomem od standardowego poziomu polskiej kinematografii.

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Zobacz w kinach

Brak emisji w mieście

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Eleanor Tomlinson

Eleanor Tomlinson

ur. 1992, kończy 27 lat

Polly Walker

Polly Walker

ur. 1966, kończy 53 lat

Lauren Graham

Lauren Graham

ur. 1979, kończy 40 lat

Jacek Piekara

Jacek Piekara

ur. 1965, kończy 54 lat

Trevor Peacock

Trevor Peacock

ur. 1931, kończy 88 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV