Spec Ops: The Line

Gry są często krytykowane za gloryfikację przemocy. Spec Ops: The Line nie był pod tym względem inny. Do dziś pamiętam scenę, która śniła mi się po nocach, a w której oglądaliśmy, jak biały fosfor sieje spustoszenie w ludności cywilnej. Oberwało się za to twórcom i wydawcy, ale to było konieczne dla przedstawienia tego, co wojna robi z psychiką człowieka, w tym przypadku bohatera gry. Inspiracją do fabuły była opowieść Heart of Darkness Josepha Conrada. W jednym i drugim przypadku obserwujemy pogarszający się stan psychiczny i fizyczny na skutek działań wojennych. Niekoniecznie wielu z Was miało styczność z Jądrem Ciemności. Większość zapewne widziała Apocalypse Now, który jest ekranizacją Jądra. Znając film, będzie Wam łatwiej zrozumieć motywy w grze.

Dante's Inferno

Budząca kontrowersje – głównie przez akcje promocyjne – gra z gatunku slasher wyprodukowana przez ojców serii Dead Space jest adaptacją Boskiej komedii Dantego. Główny bohater, podobnie jak w pierwowzorze, schodzi do piekielnych czeluści po swoją ukochaną Beatrycze. Tytułowy Dante, odwiedza dziewięć kręgów piekła: przedpiekle (limbo), pożądanie, łakomstwo, chciwość, gniew, herezja, przemoc, oszustwo i zdrada. Podobne jak w poemacie każdy krąg jest inny i znajdują się w nim grzesznicy. EA wykorzystało średniowieczny poemat i wyszła im całkiem niezła gra. Są, a przynajmniej były plany, żeby grę poddać ekranizacji, ale od dłuższego czasu w sprawie projektu panuje głucha cisza.

American McGee's Alice

Któż z nas, z czasów dzieciństwa, nie pamięta baśni Alicja w krainie czarów? W zasadzie każdy z nas się na niej w pewien sposób wychował. Nic więc dziwnego, że na jej motywach postanowiono stworzyć grę wideo, bynajmniej nie przeznaczoną dla młodego odbiorcy. American McGee’s Alice to mroczna i krwawa wersja klasycznej opowieści Lewisa Carrolla Alicja w Krainie Czarów. Podobnie jak w pierwowzorze, tak i w grze bohaterka wyrusza w podróż, dzięki której Kraina Czarów zostanie uwolniona spod rządów Królowej Kier.

Suikoden II

Klasyczny roleplay wydany w 1995 roku na konsoli pierwszym PlayStation to gra, w której fabuła skupia się w głównej mierze na wątkach politycznych. Ten japoński RPG oparty jest na… Opowieści znad brzegów rzek, czyli jednej z klasycznych czterech powieści chińskich, która powstała w XVI wieku. Literatura w tym przypadku opowiada o losach 108 banitów, którzy zawiązują armię i postanawiają walczyć z najeźdźcami. W grze natomiast bohaterowie podążają śladami wspomnianych banitów celem przyłączenia ich do swej drużyny. Seria była tak popularna, że od 1995 roku ukazało się 5 pozycji z głównego nurtu oraz kilka spin-offów.

The Witcher 3: Wild Hunt

Trudno, żeby w niniejszym zestawieniu nie znalazła się najpopularniejsza polska seria – The Witcher, która według jednych  rozpropagowała twórczość Andrzeja Sapkowskiego, według innych  było zupełnie odwrotnie. Koniec końców mamy teraz i popularna grę, i równie popularną prozę. Cała seria Wiedźmina oparta jest na motywach autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. W grze mamy wiele odniesień do literatury i wierzeń słowiańskich, świat przedstawiony odnosi się bezpośrednio do tego, z czym możemy zetknąć się w wiedźmińskiej prozie Sapkowskiego i jego opowiadaniach o Białym Wilku.
Strony:
  • 1
  • 2 (current)
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj