Brytyjski pisarz i scenarzysta Neil Gaiman jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych współczesnych twórców fantastyki. Pisze książki i opowiadania, tworzy scenariusze komiksowe, filmowe, teatralne i serialowe (napisał m.in. scenariusze do odcinków Doctor Who, Babylon 5 czy The Simpsons). Niemalże każdy projekt, którego się dotknie, zamienia się w złoto… a przynajmniej osiąga szczyty popularności. Był wielokrotnie nagradzany, a jego utwory stawały się kanwami dla adaptacji. W poniższym zestawieniu prezentujemy naszym zdaniem 10 najważniejszych dzieł Gaimana, przy czym chcieliśmy zachować różnorodny charakter twórczości brytyjskiego twórcy.

Good Omens: The Nice and Accurate Prophecies of Agnes Nutter, Witch

W 1990 roku ukazała się powieść rozpoznawalnego już wówczas Terry’ego Pratchetta, której współautorem był dopiero wypływający na szerokie wody Gaiman. Książka opowiada humorystyczną wersję biblijnej apokalipsy – a raczej prób jej powstrzymania. Jak można dowiedzieć się z późniejszych wywiadów, pomysł na Dobry Omen rodził się wspólnie, ale większość roboty przy jej pisaniu i redagowaniu odwalił twórca Świata Dysku, gdyż młodszy z twórców zajęty był pracą nad debiutującym mniej więcej w tamtym okresie Sandmanie. Niemniej debiut został odnotowany. Niedawno Gaiman ogłosił, że podejmie się napisania scenariusza do miniserialu na podstawie tej powieści.
źródło: Prószyński i Ska

Neverwhere

Nigdziebądź zadebiutowało nie jako powieść, a krótki Neverwhere. Jednak jednocześnie Gaiman przygotowywał nowelizację, która ukazała się w 1996 roku. To urban fantasy w dużej mierze dziejące się w nadprzyrodzonej krainie ukrytej pod Londynem. Właśnie w tej niedługiej książce angielski pisarz w pełni pokazał swoje możliwości w zakresie tworzenia fantastycznych wizji wykorzystujących przenikanie się świata rzeczywistego i magicznego.
Źródło: Mag

Sandman. Preludes and Nocturnes

Prawdopodobnie jednak najsłynniejszym dokonaniem Neila Gaimana jest stworzenie Sandmana – postaci, serii, a nawet czegoś na kształt uniwersum. Historia o Panu Snów pozbawionym swych atrybutów zyskała ogromną popularność dzięki niesamowitym pomysłom i klimatowi, który wyczuwa się już na etapie oglądania okładek Dave’a McKeana, a dalej jest tylko wzmacniany. Niesamowita lektura. Seria znacząco się rozrosła, powstały także cykle o postaciach, które narodziły się w tym komiksie. Sam Gaiman stworzył serię o Śmierci, a przygody Lucyfera z powodzeniem tworzył Mike Carey. Co jakiś czas powraca też projekt przeniesienia Sandmana na duży ekran, ale na razie pozostaje on w zawieszeniu. W zamian widzowie Fox mogą obecnie oglądać Lucifer bardzo luźno wykorzystujący postać Lucyfera.
Źródło: Egmont

Koralina

Duża część książek angielskiego artysty jest przeznaczona dla młodych czytelników – de facto ten rodzaj zdominował jego twórczość w ostatnich latach. Dużo wcześniej jednak, w 2002 roku, napisał Koralinę – sympatyczną, ale też nieco straszną historię o dziewczynce, która odkrywa przejście do alternatywnego świata. Powieść została udanie zekranizowana w animacji Coraline z 2009 roku.
Źródło: Mag

American Gods

To najdłuższa i najbardziej rozbudowana powieść Neila Gaimana przeznaczona dla dorosłego czytelnika. Jej siłą jest interesująca fabuła opisująca starcie starych bogów z nowymi, co odzwierciedla rywalizację tradycji z nowoczesnością i zmianę zachowań oraz preferencji ludzi. Amerykańscy bogowie zgarnęli liczne nagrody branżowe, a po kilku latach Gaiman dopisał jej luźną kontynuację – znacznie bardziej humorystycznych Anansi Boys. Obecnie stacja Starz przygotowuje American Gods bazujący na tej powieści. Za jej adaptację odpowiada Bryan Fuller, a sam autor został jej producentem.
Źródło: MAG
Strony:
  • 1 (current)
  • 2
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj