Repertuar kin Nowość Program TV

 

Najciekawsze filmowe duety. Historia kina jest ich pełna

Kino zna całe mnóstwo przykładów samotnych bohaterów, którzy samotnie osiągali ogromny sukces. Ktoś jednak słusznie zauważył, że sukces ma zawsze dwóch ojców. Trudno potwierdzić prawdziwość tych słów, ale bez wątpienia w duecie jest zawsze raźniej. Zobaczcie przykłady najciekawszych filmowych duetów.

Filmowe duety stanęły niejako w opozycji do samotnych jeźdźców, oferując widzom o wiele więcej wrażeń związanych choćby z interakcją pomiędzy parą bohaterów. Najczęściej są to zatem odmienne typy postaci, których wspólne przygody są niezwykle atrakcyjne. Najczęściej można duety znaleźć w filmach kryminalnych, ale postarałem się znaleźć nie tylko takie. Zobaczcie zresztą sami.

Leon i Matylda (Leon zawodowiec)

Młodą dziewczynkę spotkało prawdziwe nieszczęście. Brutalny i skorumpowany policjant zabił jej opiekunów i młodszego brata. Wydawało się, że może być jeszcze gorzej, bo jedyną osobą, która wyciąga do niej rękę jest płatny morderca. Okazuje się jednak, że ich związek staje się ukojeniem dla Matyldy, dla której Leon jest wzorem do naśladowania. Tak samo jak on, dziewczyna zapragnie dokonać zemsty na bezwzględnych psychopatach, którzy pozbawili jej rodziny. W taki sposób powstaje niezwykle ciekawy i na swój sposób uroczy duet płatnego mordercy i 12-letniej dziewczyny, która została skrzywdzona przez los. Leon nauczy jej posługiwania się bronią i sposobów,, w jaki powinno się kończyć z kolejnymi celami.

Leon Zawodowiec
Źródło: Gaumont

Bonnie Parker i Clyde Barrow (Bonnie i Clyde)

Mit Bonnie i Clyde’a jako amerykańskich buntowników utrwalił film Bonnie i Clyde w reżyserii Arthura Penna. Scenariusz do tego filmu napisało poniekąd życie, które dało jeden z najsłynniejszych duetów w historii Stanów Zjednoczonych, ale także światowego kina. Warren Beatty i Faye Dunaway stworzyli znakomitą i nieobliczalną ekranową parę, pełną wdzięku i agresji. Widzowie potrafili jednak pokochać ten duet, bo mimo tych wszystkich cech, potrafili wzbudzać sympatię. Nic dziwnego, że Bonnie i Clyde w przyszłości doczekali się mnóstwa intertekstualnych nawiązań.

Bonnie i Clyde
Issa Bacsa

Martin Riggs i Roger Murtaugh (Zabójcza Broń)

Weteran wojny w Wietnamie, Martin Riggs pracuje w wydziale narkotyków, gdzie podczas misji niejednokrotnie traci nad sobą kontrolę. Jest to spowodowane tragicznym w skutkach wypadkiem jego żony. Los krzyżuje go jednak z całkowitym przeciwieństwem. Nowym partnerem Martina jest Roger Martuagh, policjant z wydziału zabójstwo, który prowadzi spokojne życie ze swoją rodziną. Obaj muszą jednak nawiązać ze sobą współpracę i rozwiązać zagadkę tajemniczego samobójstwa. Początkowo panowie nie są przychylnie do siebie nastawieni, ale z czasem ich relacja przeradza się w przyjaźń. Nie wszystko udaje im się od początku, ale nawet przy potknięciach zachowują optymizm i trzymają się razem.

Zabójcza broń - zdjęcie
fot. Warner Bros

Marty i Dr Emmett Brown (Powrót do przyszłości)

Marty jest typowym nastolatkiem. Przyjaźni się z pewnym szalonym człowiekiem, doktorem Emmettem Brownem, naukowcem, który od 30 lat próbuje wynaleźć wehikuł czasu. Ta sztuka w końcu mu się udaje… Marty przenosi się w czasie za pomocą wspomnianego wynalazku i odkrywa, że cofnął się do 1955 roku. Spotyka tam swojego dziadka i matkę (oczywiście o wiele lad młodszą), która się w nim… zakochuje. Niesamowity duet wykreowany przez Roberta Zemckisa będzie miał naprawdę niewiele czasu, aby rodzicie Marty’ego się w sobie zakochali i przede wszystkim wrócić do roku 1985. Nastolatek i wynalazca powrócili jeszcze w dwóch częściach.

Powrót do przyszłości
Christopher Lloyd i Michael J. Fox w Powrocie do przyszłości

David Mills i William Somerset (Siedem)

Tutaj mamy do czynienia z niezwykłym duetem detektywów w mrocznym thrillerze Davida Finchera. Podobnie jak w Zabójczej broni para współpracujących ze sobą policjantów to całkowite przeciwieństwa. Różnią się przede wszystkim stażem, bo Mills jest jeszcze młody i uwielbia swoją pracę. Somerset natomiast jest śledczym z wyrobioną marką. Powierzona im zostaje sprawa dziwnego morderstwa. Obaj panowie z początku się nie dogadują, ale kolejne morderstwa, które powiązali z siedmioma grzechami głównymi, zmusza ich do poprawienia swoich relacji. Duet detektywów będzie musiał wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności, by schwytać groźnego zabójcę.

siedem - zdjęcie
fot. materiały prasowe

Shrek i Osioł (Shrek)

Shrek jest niemiły, Osioł irytujący. To niezwykle udane połączenie sprawiło, że dostaliśmy jeden z bardziej zabawnych duetów w historii filmów animowanych. Rzadko się ze sobą zgadzają, wzajemnie utrudniają sobie życie, ale doceniają siłę przyjaźni, która ich łączy. Tworzą wspaniały duet, który nie tylko potrafił odbić księżniczkę strzeżoną przez smoka w zamkowej wieży, ale także pokonać wróżkę i księcia z bajki oraz wiele innych przeciwności losu. Ta sztuka mogła się udać tylko dlatego, że byli razem i stworzyli wspaniały duet.

Shrek
Źródło: Dream Works

R2-D2 i C-3PO (Gwiezdne Wojny)

Jeden z najsłynniejszych filmowych duetów wszech czasów: C3PO i R2D2. Są niczym Flip i Flap kina science-fiction. Dwa przeciwieństwa, które się przyciągają. C-3PO jest tchórzliwym i zasadniczym robotem, którego zbudował Anakin Skywalker na planecie Tatooine. Wówczas zawiązała się jego oparta na wzajemnych przeciwieństwach przyjaźń z poznanym w otoczeniu królowej Amidali droidem nawigacyjno-naprawczym R2-D2. Choć nie zawsze się ze sobą zgadzają (prawie w ogóle), razem przeżyli mnóstwo przygód i towarzyszyli widzom przez wszystkie części gwiezdnej sagi.

Źródło: Lucasfilm

Źródło: Zdjęcie główne: Mirmax
Strony: 12

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
0 -

Han Solo: Gwiezdne Wojny – historie…

Han Solo: Gwiezdne Wojny - historie to nowy samodzielny film osadzony w kultowym uniwersum. Czy…

Ocena recenzenta:
5
Piotr Piskozub
spoilery
0 -

Plotka: Wyciekła fabuła Spider-Man: Homecoming 2.…

Wedle nowych spekulacji do sieci wyciekła fabuła filmu Spider-Man: Homecoming 2. Zdradza ona kilka szczegółów…

Adam Siennica
0 -

Boba Fett dostanie własny film. Kto…

The Hollywood Reporter donosi o tym, że Lucasfilm pracuje nad kolejnym spin-offem Gwiezdnych Wojen. Wyjawiono…

Dawid Muszyński
spoilery
0 -

Han Solo: Gwiezdne Wojny – historie:…

Po pół roku wracamy do świata Gwiezdnych Wojen, by poznać historię Hana Solo. Czy było…

Ocena recenzenta:
6
Michał Kujawiński
0 -

Dorosły Krzyś i jego przyjaciele na…

Do sieci trafił nowy oficjalny plakat filmu Krzysiu, gdzie jesteś? Widzimy na nim dorosłego Krzysia…

Aleksander Mazanek
0 -

Nie żyje John Bain, znany jako…

Znany chyba każdemu, kto głębiej interesuje się rynkiem gier PC, występujący pod pseudonimami TotalBiscuit, The…

Co o tym sądzisz?