WYBIERZ MIESIĄC:

STYCZEŃ/LUTY - MARZEC/KWIECIEŃ - MAJ/CZERWIEC

LIPIEC/SIERPIEŃ - WRZESIEŃ/PAŹDZIERNIK - LISTOPAD/GRUDZIEŃ

 

NAJLEPSZE KSIĄŻKI - MAJ

Onikromos - Paweł Matuszek

Fascynująca powieść fantasy, w której wielość wątków, postaci, opowieści nie pozwala czytelnikowi nawet na chwilę stracić czujności. Tu każda drobna wskazówka może okazać się kluczowa kilkaset stron później, a konstrukcja miasta jest równie ważna co każdy z jego mieszkańców. Powieść jednego z najoryginalniejszych polskich fantastów i byłego naczelnego miesięcznika Nowa Fantastyka to lektura wymagająca, ale naprawdę warta poświęconego na nią czasu.
Źródło: Mag

The Shepherd's Crown - Terry Pratchett

Kiedyś ten dzień musiał nadejść. Oto na księgarskie półki trafił ostatni już tom cyklu o Świecie Dysku Terry'ego Pratchetta. Jeden z najpopularniejszych brytyjskich pisarzy odszedł w marcu zeszłego roku i to ostatnia już fabuła, jaką zdążył napisać. Pora więc wyruszyć na jeszcze jedną wyprawę z czarownicami Świata Dysku i bawić się równie dobrze jak za każdym innym razem. W końcu Pratchett od lat bawił nas, wzruszał i zmuszał do myślenia. Niech jego śmierć nie zmieni niczego w naszym podejściu do jego książek.
Źródło: Prószyński i S-ka

Małe życie - Hanya Yanagihara

Ta książka ma piątkę bohaterów: czterech przyjaciół i miasto, w którym żyją - Nowy Jork. To obowiązkowa lektura dla wszystkich fanów tej fascynującej metropolii (a zwykle wystarcza jedna krótka wizyta, by takim fanem zostać). To również po prostu świetna amerykańska powieść obyczajowa, która w zeszłym roku trafiła do finałów wielu amerykańskich nagród literackich. Jeśli chcecie być na bieżąco z dobrą amerykańską prozą, przeczytajcie Małe życie.
Źródło: W.A.B.

NAJLEPSZE KSIĄŻKI - CZERWIEC

Sharp Ends - Joe Abercrombie

Joe Abercrombie jest jednym z niekwestionowanych mistrzów fantasy. Potrafi wykreować fascynujące, a zarazem brutalne fabuły. Jednakże największą siłą jego powieści są postaci, które napędzają wydarzenia i są źródłem czarnego humoru oraz zapadających w pamięć dialogów. Ostre cięcia koncentrują się właśnie na nich: to zbiór opowiadań, w których pojawiają się (ale nie tylko) najsłynniejsze postacie zamieszkujące świat Pierwszego Prawa. Gratka dla fanów, ale też dobry początek dla osób nieznających jeszcze twórczości tego autora.
Źródło: Mag

Harda – Elżbieta Cherezińska

Kolejna powieść autorki powoli stającej się królową polskiej powieści historycznej. Tym razem przenosi czytelników do okresu początku polskiej państwowości, snując zakrojoną na szeroką skalę intrygę i przykładając duże znaczenie do kreowania tła oraz detali. W szczególności jednak Hardą wyróżnia postać głównej bohaterki - córki Mieszka, Świętosławy, która była zmuszona do wykucia swojej własnej drogi w świecie twardo rządzącym przez mężczyzn. Cherezińskiej udało się stworzyć jej bardzo żywy i wiarygodny obraz.
Źródło: Zysk i S-ka

Droga do domu - Yaa Gyasi

Debiut pisarski młodej Amerykanki to napisana z rozmachem (słowo "epicka" jest tu jak najbardziej na miejscu) opowieść, rozciągnięta na 300 lat, 7 pokoleń i 2 kontynenty. To próba uporania się z dziedzictwem kolonizacji Afryki, niewolnictwem w Stanach Zjednoczonych i powolnego procesu uzyskiwania praw przez czarnoskórych. Przede wszystkim jest to jednak emocjonalna opowieść o ludziach, którym przyszło żyć w różnych okresach historii i musieli się borykać z przeróżnymi wyzwaniami.
Źródło: Wyd. Literackie
   

WYBIERZ MIESIĄC:

STYCZEŃ/LUTY - MARZEC/KWIECIEŃ - MAJ/CZERWIEC

LIPIEC/SIERPIEŃ - WRZESIEŃ/PAŹDZIERNIK - LISTOPAD/GRUDZIEŃ

Zobacz również:

NAJLEPSZE SERIALE 2016 NAJLEPSZE SERIALE SCIENCE FICTION NAJLEPSZE FILMY 2015 ROKU NAJLEPSZE FILMY 2016 ROKU NAJLEPSZE BAJKI I FILMY ANIMOWANE 2015 ROKU NAJLEPSZE BAJKI I FILMY ANIMOWANY 2016 ROKU NAJLEPSZE POLSKIE FILMY 2015 ROKU NAJLEPSZE POLSKIE FILMY 2016 ROKU NAJLEPSZE KOMIKSY 2016 ROKU

Strony:
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj