Najlepsze książki 2016 roku [lista aktualizowana]
Wybieramy najlepsze książki 2016 roku. Oto wydawnictwa, których jakości jesteśmy pewni, czytaliśmy je i polecamy.
Wybieramy najlepsze książki 2016 roku. Oto wydawnictwa, których jakości jesteśmy pewni, czytaliśmy je i polecamy.
WYBIERZ MIESIĄC:
STYCZEŃ/LUTY - MARZEC/KWIECIEŃ - MAJ/CZERWIEC
LIPIEC/SIERPIEŃ - WRZESIEŃ/PAŹDZIERNIK - LISTOPAD/GRUDZIEŃ
NAJLEPSZE KSIĄŻKI - LIPIEC
Ojciec '44 - Jerzy Ciszewski
Ojciec '44 Jerzego Ciszewskiego to powieść łącząca w sobie elementy biograficzne (głównym bohaterem jest ojciec autora, uczestnik powstania warszawskiego) i sensacyjne. Pozycja z pewnością bardzo dobra i zupełnie odświeżająca na polskim rynku książek historycznych. Realistyczne podejście do powstania warszawskiego działa na czytelnika magnetycznie, a poza aspektem zrywu 1944 roku dostajemy tu jeszcze wyrazistego bohatera opowieści i wciągającą fabułę.
Nadprzyrodzone – Ambrose Bierce
Zbiór opowiadań jednego z klasyków literatury grozy z przełomu XIX i XX wieku. W tekstach tych nie liczy się jeszcze sensacja, ale nastrój i groza czająca się na każdej stronie. Przy tym Bierce wyróżnia się na tle mu współczesnych brutalnością opisów, przez co niektórzy wręcz uważają go za prekursora nurtu gore w literaturze. Pozycja przede wszystkim dla fanów klasycznej literatury grozy i tych, którzy chcą poznać teksty, które nadal kształtują ten gatunek.
Przyszła na Sarnath zagłada – H.P Lovecraft
Skoro wśród najlepszych książek z lipca wymieniliśmy zbiór Bierce’a, to nie mogło także zabraknąć interesującego wyboru tekstów innego z klasyków, czyli H.P. Lovecrafta. Autora fanom nie trzeba przedstawiać. To drugi tom wyboru najlepszych tekstów Samotnika z Providence, który ukazał się nakładem wydawnictwa Vesper. Nie dość, że uzupełnia wcześniej wydany tom Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści, to jeszcze jest bardzo porządnie wydana i przetłumaczona.
NAJLEPSZE KSIĄŻKI - SIERPIEŃ
Bura i szał – Aleksandra Zielińska
Aleksandra Zielińska dała się poznać czytelnikom udaną powieścią Przypadek Alicji, w której połączyła wątki z książki Lewisa Carrolla ze współczesnym Krakowem. Bura i szał to jej kolejna książka, w której snuje zajmującą, ale i nieco przerażającą wizję bazującą na ludzkich lękach, szaleństwie i złamanym życiu. Bura, tytułowa bohaterka, budzi współczucie, nieco przeraża, a przede wszystkim fascynuje. Do tego dochodzi świetny warsztat pisarski autorki, co przekłada się na rytm opowieści.
Den nionde graven – Stefan Ahnhem
Druga powieść Stefana Ahnhema o Fabianie Risku przybliża czytelnikom historię, która doprowadziła bohatera do opuszczenia Sztokholmu i przeniesienia się do rodzinnego miasta. Tradycyjnie dla skandynawskich kryminałów w powieści nie zabraknie zagadek, brutalnych morderstw i nieco depresyjnej atmosfery. Autor ma doświadczenie w tworzeniu scenariuszy do seriali kryminalnych, ale w formie powieściowej radzi sobie równie udanie.
Żywi i umarli w Winsford – Håkan Nesser
Kolejny interesujący kryminał autorstwa szwedzkiego pisarza Håkana Nessera. Tym razem scenerią dla historii nie jest Szwecja czy nawet Skandynawia, a niewielkie angielskie miasteczko. Najważniejsze jednak, że powieść trzyma w napięciu tak samo jak inne książki tego autora. Żywi i umarli w Winsford to opowieść o ucieczce od dawnego życia, a także o próbie rekompensaty i rozpoczęciu wszystkiego od nowa, mimo że nie jest się już młodzieniaszkiem.
WYBIERZ MIESIĄC:
STYCZEŃ/LUTY - MARZEC/KWIECIEŃ - MAJ/CZERWIEC
LIPIEC/SIERPIEŃ - WRZESIEŃ/PAŹDZIERNIK - LISTOPAD/GRUDZIEŃ
Zobacz również:
NAJLEPSZE SERIALE 2016
NAJLEPSZE SERIALE SCIENCE FICTION
NAJLEPSZE FILMY 2015 ROKU
NAJLEPSZE FILMY 2016 ROKU
NAJLEPSZE BAJKI I FILMY ANIMOWANE 2015 ROKU
NAJLEPSZE BAJKI I FILMY ANIMOWANY 2016 ROKU
NAJLEPSZE POLSKIE FILMY 2015 ROKU
NAJLEPSZE POLSKIE FILMY 2016 ROKU
NAJLEPSZE KOMIKSY 2016 ROKU
Źródło: fot. główna: MAG
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat