Kobiety mafii w filmach i serialach
Damy w opałach, twarde i stanowcze uwodzicielki, towarzyszki doli i niedoli, wspólniczki największych przestępców... Kobiety gangsterów przyjmują na ekranach doprawdy różne oblicza. Dziś przygotowałam dla Was zestawienie tych pań, które moim zdaniem na dobre wpisały się na karty kinematografii. Zapraszam do lektury.
Floyd Gerhardt - Fargo
W 2. sezonie znanego serialu Fargo przenieśliśmy się w czasie, skupiając się między innymi na perypetiach związanych z rodziną Gerhardtów. To zorganizowany przestępczy klan, którego macki sięgają niemal na cały teren północnej Dakoty. I choć ojcem założycielem był często wspominany Otto, teraz całe dziedzictwo spoczywa w rękach jego żony, Floyd - surowej i pewnej siebie kobiety, którą w serialu gra Jean Smart. Jako głowa kryminalnego klanu, Floyd raczej stroni od otwartej wojny - jej taktyką są negocjacje i dyskusje z konkurencyjnymi gangami, które prowadzi naprawdę przekonująco. To niekwestionowana kobieta mafii, która doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co robi i wie, jak osiągać zamierzone cele.
Elvira Hancock - Scarface
W filmie Scarface, Michelle Pfeiffer wcieliła się w rolę Elviry Hancock, dziewczyny dilera, która wpada w oko Tony'emu Montanie. Po tym, jak jej chłopak zostaje zamordowany, Elvira decyduje się poślubić Montanę, który rośnie w potęgę w narkotykowym światku. Ona sama również ma doświadczenie z narkotykami - jako nałogowa ćpunka wielokrotnie walczyła z depresją, a samo małżeństwo, choć pozornie z miłości, szybko okazało się dla obojga wielką pomyłką. I choć sprawia wrażenie pewnej siebie i wyposażonej w cięty język, rola dziewczyny narkotykowego bossa bardzo ją męczy. Elvie często wyrzuca Tony'emu wszystkie żale, chcąc, by rozpoczęli normalne życie. Niestety, w tym świecie nic nie jest kolorowe, w związku z czym związek tej dwójki przybiera coraz bardziej niekorzystny obrót. Dla Pfeiffer była to rola przełomowa - młodziutka aktorka dopiero rozpoczynała karierę na wielkim ekranie, pojawiając się do tej pory w mniej znanych produkcjach.
Anna Morales - A Most Violent Year
Anna Morales jest żoną Abela Moralesa, który próbuje prowadzić własny biznes, nawet mimo tego, że w okolicy zaczyna szerzyć się przemoc. Choć fabuła filmu skupia się w zasadzie na nim, Jessica Chastain błyszczy na drugim planie, kreując swoją postać jako bardzo enigmatyczną. Anna wyznaje mądrość "oko za oko, ząb za ząb" i jest gotowa na to, by iść po trupach do celu, czego początkowo nie akceptuje jej mąż. To kobieta stanowcza i pewna siebie i dopiero z biegiem czasu odkrywamy, skąd w niej tyle przywódczych cech - Morales okazuje się być córką mafioza, który w dalszym ciągu trzyma rękę na pulsie jeśli chodzi o ich rodzinną firmę. Wychowana w przestępczym świecie, wyrosła na twardą i stanowczą kobietę. I choć w groźbach zazwyczaj posługuje się nazwiskiem męża, tak naprawdę to jej należy się tu bać.
Irene Walker - Prizzi's Honor
Walker nie jest typową dziewczyną gangstera ani damą w opresji - to świadoma i niezależna kobieta, która na życie zarabia za sprawą likwidowania przeciwników za pieniądze. Płatna zabójczyni pracuje dla dużej organizacji, a jej nieżyjący już mąż miał związek z lokalną mafią Prizzich, od której ukradł pieniądze. Pech chciał, że o względy bohaterki zabiega obecnie Charley Partanna, płatny zabójca na usługach wspomnianej mafii. Z opisów film brzmi niczym rasowy kryminał, jednak tak naprawdę jest to czarna komedia. Mamy tu do czynienia z burzliwym związkiem rodem w stylu Romeo i Julii - kochankowie chcą być razem, jednak pochodzą z dwóch różnych światów, które wymagają od nich, by jedno drugie wysłało do grobu. Fakt, że obydwoje są profesjonalistami, dodaje całości prawdziwej iskry. Z uwagi na zawirowania osobiste, Irene tak naprawdę trudno nazwać dziewczyną mafioza. Nie można jednak odmówić jej wyrachowania i obeznania w przestępczym światku. W tej roli Kathleen Turner.
Ginger McKenna - Casino
Uwodzicielska Ginger owija sobie wokół palca wszystkich mężczyzn, w tym także Sama Rothsteina, właściciela kasyna w Las Vegas. To urodzona oszustka i manipulantka, wykorzystująca wysoką pozycję panów do własnych korzyści finansowych. Rothstein jest nią jednak tak oczarowany, że nie zwraca na to uwagi. McKenna, choć wychowała się w świecie intryg, zostaje wciągnięta nieco głębiej w świat mafii, na usługach której jest jej aktualny mąż. Związek tych dwojga jest dość burzliwy, co wynika również z jej temperamentu. Postaci Sama i Ginger są wzorowane na osobach autentycznych - w latach 70. w Las Vegas działali bowiem Frank Rosenthal i Geri McGee, których na ekranie odtwarzają Robert De Niro i Sharon Stone. Film Martina Scorsese staje się sprawozdaniem z ich wspólnego obracania przestępczym światem, a także świadectwem tego, jak z samego szczytu można upaść na dno.
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe