Loch Ness jako inspiracja dla filmowców
Jedną z najlepszych filmowych inspiracji jest miejscowa legenda, która została już opowiedziana i przekazana w kilkunastu wersjach. Nie inaczej jest z mitem o potworze z morskich głębin jeziora Loch Ness.
Scooby-doo i potwór z Loch Ness (2004)
Jest to kolejna z serii przygód Scooby'ego-Doo i jego przyjaciół poruszających się za pomocą Wehikułu Tajemnic. Cykl z dogiem niemieckim w roli głównej trwa nieprzerwanie od lat, przez co powstało całe mnóstwo podobnych filmów opowiadających różnego rodzaju historie. To jest też świetny przykład na to, co pisałem wcześniej, że popularną i dobrze znaną legendę można wykorzystać na różne sposoby. Zwłaszcza kiedy zaczyna brakować pomysłów.
The Loch Ness Horror (1981)
Kino familijne, przygodowe, komedia... na wiele różnych sposobów wykorzystano mit o Nessie i jeziorze Loch Ness. Jaką jeszcze można było zrobić wariację na ten temat? No tak! Oczywiście, że horror! Za jego realizację zabrał się mistrz kiczowatego kina, Larry Buchanan, który nie bał się tworzyć filmów o bardzo intrygującej tematyce, jak np. atak kosmitów. W latach 80. sięgnął po legendę potwora z Loch Ness. Film pod żadnym względem nie przetrwał próby czasu, ale najważniejsze, że były starania.
Tajemnica potwora z Loch Ness (2008)
Niemcy też dołączyli się do zabawy i w 2008 roku powstał film telewizyjny, który oczywiście nie mógł osiągnąć sukcesu, ale ponoć jest przyjemny w odbiorze, a nawet powstała jego druga część.
Loch Ness (2017-)
Na koniec słówko o brytyjskim serialu kryminalnym, którego historia dzieje się właśnie nieopodal tytułowego jeziora. Świetnie oceniany miniserial jest przykładem na to, że Loch Ness to nie tylko mityczny potwór, ale także miejsce jak każde inne, gdzie mogło dojść do zabójstwa. Nie trzeba też jechać na popularności mitu i można stworzyć coś zupełnie innego w oparciu o znany motyw.
Serial Loch Ness jest emitowany w Polsce w każdą niedzielę o 21:00 na kanale 13 Ulica.
- 1
- 2 (current)
Źródło: Zdjęcie główne: Beacon Pictures