Loch Ness jako inspiracja dla filmowców
Jedną z najlepszych filmowych inspiracji jest miejscowa legenda, która została już opowiedziana i przekazana w kilkunastu wersjach. Nie inaczej jest z mitem o potworze z morskich głębin jeziora Loch Ness.
Budowanie filmowej czy serialowej historii wokół legendy czy mitu jest już na samym początku atrakcyjne dla widza, ponieważ różnego rodzaju wariacje mogą przybliżyć go nie tylko do zgłębienia tematu, ale także dostarczyć całkiem niezłą rozrywkę. Podobną taktykę przyjmują twórcy horrorów, którzy sięgają po te bardziej znane historie i strasząc nimi dzieciaki, przenoszą je na ekran.
O atrakcyjności tej legendy z pewnością świadczy fakt, że potwór znany jako Nessie nie jest wam obcy i na pewno kiedyś słyszeliście o tym micie, tak samo jak o innych kryptydach: Yetim i Wielkiej Stopie. A jeśli coś jest popularne i wzbudza żywe dyskusje, nie tylko wśród badaczy, to już mamy świetny materiał na film. Co w tym temacie zaoferowali nam filmowcy?
Loch Ness (1996)
Zawsze znajdzie się ktoś, kto za wszelką cenę chce wyjaśnić coś, co wydaje się być niemożliwe do wyjaśnienia. Są też i tacy, którym nie jest na rękę, że ktoś chce dowieść o istnieniu lub niewystępowaniu pewnego zjawiska. Pewien zoolog musi zmagać się zatem z miejscowymi, którzy twierdzą, że na micie da się zarobić znacznie więcej. Loch Ness jest dość przyjemną, familijną rozrywką i w przyzwoity sposób korzysta z popularnej legendy. Czy wielowiekowa tajemnica jeziora powinna pozostać tajemnicą? Na pewno nie według naszego dzielnego zoologa.
W głębinach Loch Ness (2002)
Znacie te dowcipy o amerykańskich naukowcach? Ten film mógłby być jednym z nich, ale produkcja W głębinach Loch Ness została niestety zrealizowana całkiem na serio. Oglądamy zatem badających jezioro Loch Ness naukowców, którzy zostają zaatakowani przez niezidentyfikowanego stwora, którego dotychczas uważano za miejscową legendę. Wcześniej wspominałem, że legendy i mity, to świetne materiały na film, jednak nie zawsze są one udane...
Incydent w Loch Ness (2004)
Reżyserią tego surrealistycznego mockumentu zajął się hollywoodzki reżyser Zak Penn, który traktuje o tym, jak legendarny reżyser Werner Herzog wraz z amerykańską ekipą i światowej klasy specjalistami w dziedzinie istot mitologicznych wyruszają na poszukiwania potwora z Loch Ness. Incydent w Loch Ness to film, gdzie proces artystyczny staje się bitwą, a filmowiec musi zmagać się z nadgorliwym producentem. Kiedy ich konflikt osiąga masę krytyczną, pojawia się... potwór.
Koń wodny: Legenda Głębin (2007)
Mity i legendy można opowiadać na różne sposoby. Tworząc na ich podstawie film, można chociażby sięgnąć po literaturę Christopher Paolini, który stworzył m.in. serię Eragon. Twórcy filmu Koń wodny: Legenda Głębin postanowili stworzyć podobną historię, tylko zamiast smoka wystąpi tu morski potwór z Loch Ness. Brzmi trochę jak przytyk, ale zapewniam was, że przy odpowiednim nastawieniu i z młodszą widownią na kanapie, na pewno będziecie bawić się całkiem dobrze.
Serial Loch Ness jest emitowany w Polsce w każdą niedzielę o 21:00 na kanale 13 Ulica.
- 1 (current)
- 2
Źródło: Zdjęcie główne: Beacon Pictures
Co o tym sądzisz?