Adam Siennica

Adam Siennica

Tagi:  weekend 

Najpotężniejsze postacie ze świata Gwiezdnych Wojen

Najpotężniejsze postacie ze świata Gwiezdnych Wojen Najpotężniejsze postacie ze świata Gwiezdnych Wojen

Gwiezdne Wojny to świat pełnych bohaterów i złoczyńców, wśród których jest wielu użytkowników Mocy. W artykule omówię dla Was tych najpotężniejszych.

Oba kanony Gwiezdnych Wojen przedstawiły fanom mnóstwo postaci z różnymi umiejętnościami. W artykule skupię się na użytkownikach Mocy, czyli zdecydowanie przedstawię wam te najpotężniejsze postacie ze świata Gwiezdnych Wojen. Będą tu osoby ze starego kanonu oraz z nowego. Łącznie 40 postaci.

Trudno tak naprawdę wybrać najpotężniejsze postaci. Bo jak ocenić potęgę Mocy? Szczególnie, że na to ma wpływ całokształt, bo wiele jednostek zupełnie inaczej korzystało ze swojej siły. W grę wchodzi też fakt, że przecież te wszystkie postacie żyją w różnych okresach często oddalonych od siebie o setki lat. Dlatego też każdy taki ranking jest kwestią indywidualną, bo skupia się na osobliwej ocenie każdej postaci. Zaznaczam, że z uwagi na kompletnie inny poziom siły: Darth Vader i Anakin są traktowani osobno.

Nie da się ukryć,że jedne z najpotężniejszych postaci znamy z filmów na czele ze Snokiem, Palpatine'em, Yodą czy Lukiem Skywalkerem. Co prawda, nie w każdym przypadku możemy powiedzieć, że widzieliśmy pełnię ich potęgi, trudno jej w jakikolwiek sposób zaprzeczyć. Sięgnąłem też do starych książek, gier lub komiksów, gdzie przez te lata pojawiło się wiele ciekawych, wartościowych i wyjątkowych postaci, o których nie można nie wspomnieć.

Na osobne wyróżnienie zasługuje Jar Jar Binks w kontekście krążącej informacji o tym, że miał być Sithem. Wierzę w prawdziwości tej teorii, którą poniekąd potwierdził sam Ahmed Best (aktor grający Jar Jar), więc dlatego to wyróżnienie wydaje się stosowne. Jeśli Jar Jar był tak potężny jak wielu z nas przypuszcza, kto wie, czy nie znalazłby się w TOP 5 takiego rankingu. W końcu oszukał wszystkich, może nawet samego Palpatine'a, a także wywołać gniew i nienawiść wśród widzów jak na Sitha przystało.

Pełne zestawienie w poniższej galerii. Argumentacja w dalszej części tekstu. Zapraszam do dyskusji!

Na wstępie miejsca od 40 do 21, które nie będą przeze mnie omawiane, bo wychodzę z założenia, że ważniejszy jest tutaj TOP 20. Zobaczcie, kto się znalazł na tych miejscach:

40. Ezra Bridger
39. Kanan Jarus
38. Kyle Katarn
37. Anakin Solo
36. Corran Horn
35. Jaina Solo
34. Jacen Solo
33. Kit Fisto
32. Naga Sadow
31. Ki-Adi-Mundi
30. Savage Opress
29. Darth Malak
28. Freedon Nadd
27. Plo Koon
26. Darth Maul
25. Ahsoka Tano
24. Kylo Ren
23. Rey
22. Asajj Ventress
21. Darth Malgus - poniżej możecie go obejrzeć w akcji

Przechodzimy do TOP 20:

20. Marka Ragnos

Pewnie wielu z was może go nie kojarzyć, ale jest to postać ze Starego Kanonu Gwiezdnych Wojen. Jest to Mroczny Lord z czasów pierwszego Imperium Sithów, więc według danych żył jakieś 5100 lat przed wydarzenia z części IV. Był on uważany za jednego z najpotężniejszych użytkowników Mocy w historii. Za życia był w stanie zrobić wszystko. Często w walce sprawiał, że dzięki Mocy nie można było go zranić, a po śmierci bez problemu pojawiał się jako duchy Mocy, by zadbać o to, by najgodniejszy z Sithów zastąpił go na tronie Imperium. Ciekawa postać o wartej uwagi historii.

19. Satele Shan

Wielka mistrzyni Jedi znana z gry The Old Republic. Przede wszystkim była ona wyjątkową wojowniczką, która nie miała sobie równych w walce na miecze świetlne. Ważne jest to, że doskonale łączyła to z używaniem Mocy (także poprzez tzw. medytację bitewną), co czyniło ją jeszcze groźniejszą przeciwniczką. Miała umiejętności, która w czasach wojny z Sithami stawały się wielkim atutem. W poniższym filmiku można zobaczyć ją w akcji.

18. Syn

A tu kompletnie inna bajka, bo ten złoczyńca przedstawiony w serialu Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów to tak naprawdę uosobienie Ciemnej Strony Mocy. Trudno szukać kogoś, kto w takim wypadku może równać się w możliwościach wykorzystania Mocy, ale jednocześnie nigdy nie mogliśmy dostrzec przekraczania granicy tej potęgi. Jest bez wątpienia silny, ale nie aż tak, jak go kształtują. W pewnym sensie można odnieść wrażenie, że fasada Ciemnej Strony jest kluczową cechą Syna. W porównaniu do wielu innych postaci, które dla Was omówię, brakuje mu jednak większej skali używania Mocy, by móc umieścić go wyżej.

17. Qui-Gon Jinn

Patrząc trochę z boku, można odnieść wrażenie, że Qui-Gon jest mistrzem Jedi jak wielu innych. Nie można odmówić mu wielkiej siły, mądrości i charyzmy. Miał wielką świadomość Mocy i potrafił z niej korzystać. W jego przypadku jednak można odnieść wrażenie, że prawdziwą potęgę ukazał dopiero po śmierci. W końcu odkrył tajemnicę dla Jedi nieznaną, czyli sposób pozostania duchem Mocy, który potem przekazał Obi-Wanowi. A to rzecz wielka.

16. Obi-Wan Kenobi

Nie da się ukryć, że nie widzieliśmy zbyt wielu scen, w których Obi-Wan mógł pokazać prawdziwą siłę Mocy. Najwięcej używał jej jako wojownik, gdzie wyraźnie Moc była mu sojusznikiem. Wydaje się, że jednak na starość czuć tę potęgę, która świetnie została zobrazowana podczas pojedynku z Darthem Maulem na Tatooine. I też potrafił wrócił jako duch Mocy, a to również ma znaczenie przy ocenie.

15. Darth Tyranus / Dooku

Złoczyńca Trylogii Prequeli to postać bardzo ciekawa. Jako były Jedi i arystokrata tworzy kogoś, kto skrywa swoją prawdziwą potęgę. Fakt jednak, że najpierw został mistrzem Jedi, a potem dostąpił miana Dartha, ucznia Sidiousa, daje mu niemałą przewagę. Wiemy, że nie zgłębił całkowicie Ciemnej Strony i był pionkiem Palpatine'a, ale jest to człowiek obdarzony bardzo wyraźną siłą, którą sprawnie wykorzystywał.

14. Galen Marek / Starkiller

Bohater serii gier The Force Unleashed był uczniem Dartha Vadera. Świetnie wykorzystywał Moc w walce, czego efektem było wiele zwycięskich pojedynków. Momentem, który definiuje potęgę Starkillera jest fakt, że używając Mocy ściągnął z przestworzy imperialny gwiezdny niszczyciel i roztrzaskał go o ziemię.

13. Darth Revan

Jedna z najpopularniejszych postaci Starego Kanonu, którą doskonale znamy z gier serii Knight of the Old Republic. Najpierw był mistrzem Jedi, a potem został mistrzem Sithów. Zatem osiągnął wyjątkowy status po obu stronach Mocy, osiągając kontrolę, o jakiej wielu się nawet nie marzyło. Dzięki temu w starciach z, potencjalnie, silniejszymi przeciwnikami był w stanie się im skutecznie przeciwstawić przeciągając szalę na swoją stronę.

12. Mace Windu

Powiedzmy sobie to szczerze: jest to jedyny Jedi w Nowym Kanonie, który bez większego problemu pokonał Imperatora Palpatine'a. Chętnie nazwę go jednym z potężniejszych Jedi, który do tego był wyjątkiem szermierzem (głównie dlatego Palpatine przegrał), ale koniec końców Mocą nie był tak silny, jak Sidious. Świetny wojownik, który zgłębił tajniki Mocy na tyle, by przewodzić Radzie Jedi. A takiego zaszczytu nie dostawano bez niczego.

11. Darth Bane

Jeden z najsłynniejszych Sithów w historii, który stworzył tzw. Zasadę Dwóch (Mistrz i uczeń). To właśnie on rozpoczął wielki plan, którego finał zapewnił sam Palpatine. Bane był świetny wojownikiem, ale też światłym mędrcem. Nie chciał pokonać Jedi w otwartej wojnie na miecze świetlny, ale knując wielką intrygę, której realizacja może potrwać wieki. Podczas swojego życia zgłębiaj wszelkie tajniki Mocy bez względu na to, czego dotyczyły, a to wpływało na jego potęgę w sposób nadzwyczajny, co w swojej historii opowiedzianej w książkach pokazał wielokrotnie.

10. Exar Kun

Historia wielokrotnie się powtarza. Oto Jedi, którego los rzucił w objęcia Ciemnej Strony Mocy. Exar podejmował nauki u ducha pradawnego mistrza Sithów - Freedona Nadda, osiągając wielką biegłość w posługiwaniu się Mocą. Miał tak wielką potęgę, że bez problemu zniszczył ducha Nadda i walczył z wieloma mistrzami Jedi na raz. Ostatecznie liczna grupa Jedi pokonała go i uwięziła jego ducha na Yavinie IV (tu znajdowała się baza Rebelii w części IV). Jeden z ciekawszych Sithów Starego Kanonu.

9. Darth Nihilus

Mówi się, że Nihilus był jednym z najpotężniejszych Sithów swoich czasów. Dosłownie żywił się Mocą. Pochłaniał energię z jej użytkowników oraz z całych planet, siejąc na ich powierzchni zniszczenie. Używał Mocy do wielu różnych rzeczy na czele z oszukiwaniem śmierci.

8. Darth Plagueis

Mistrz Imperatora Palpatine'a zawsze wydawał mi się podobny do Dartha Bane'a. Bardziej zależało mu na knuciu planów i zgłębianiu wiedzy, niż bezpośrednim starciu. Dzięki swoim eksperymentom potrafił robić z Mocą bardzo ciekawe rzeczy: potrafił uchronić kogoś przed śmiercią, a nawet stworzyć życie z niczego. Chciał odnaleźć sposób, by osiągnąć nieśmiertelność, ale ostatecznie został zabity przez swojego ucznia. Był jednak potężny w tych aspektach Ciemnej Strony, które przez większość zebranych były lekceważone.

7. Darth Vader

Najpopularniejszy Mroczny Lord miał ograniczoną potęgę z uwagi na swój strój, który trzymał go przy życiu. Pomimo tego jego sposobność używania Ciemnej Strony Mocy była godna podziwu. Potrafił nią manipulować na wiele sposób. Szczególnie udanie robił to w walce w Nowym Kanonie, gdzie był jak niepowstrzymany żywioł natury. Był bezlitosny, a jego potęga budziła koszmary wśród wrogów.

6. Luke Skywalker

W Starym Kanonie mistrz Luke Skywalker bezapelacyjnie był jednym z potężniejszych Jedi w historii. Miał wielką świadomość Mocy, którą mógł wykorzystywać na różne sposoby. Czasem nie osiągał pełni swojego potencjału przez lęk przed Ciemną Stroną. Wszystko wskazuje na to, że Luke pokażę tę siłę też w Nowym Kanonie, gdzie jest najsilniejszym i prawdopodobnie ostatnim Jedi.

5. Vitiate

Jeden z najgroźniejszych Sithów w dziejach Starego Kanonu. Jego potęga pozwalała mu, między innymi, opanować umysły 8000 lordów sith, by zedrzeć z planety wszystkie pokłady Mocy. Zgłębiał tajniki magii Ciemnej Strony oraz alchemii, dając mu tak naprawdę nieograniczone możliwości. Przeprowadzony rytuał z opanowaniem umysłów i żywieniem się Mocą planety oraz  jej użytkowników, zapewniło mu długie życie.

4. Yoda

Jak sam Yoda mówił, może jest mały, ale ma potężnego sojusznika jakim jest Moc. To właśnie dzięki temu siła mistrza Jedi była nieograniczona. Świetnie to wyglądało w walce z Palpatine'em, gdzie potęga obu była w zasadzie równa, a szala przechylała się w każdą stronę co chwilę. Nigdy nie zobaczyliśmy pełnego potencjału mistrza Jedi, ale wiemy, że jest on ogromny. Yoda po prostu musiał się tu znaleźć.

3. Imperator Palpatine

Palpatine nie był dobrym szermierzem (najwięcej tego widzieliśmy w walce z Maulem i Opressem, ale wydaje się, że Moc oraz głębsze dno tego starcia wyrównały pojedynek), ale jego biegłość w wykorzystaniu Mocy była godna podziwu. Dobrze nią manipulował w walce z Macem Windu oraz Yodą oraz kontrolując całe Imperium. To dzięki jego potędze armia Imperium działała jak jeden organizm. Moc miała tutaj kluczowe znaczenie.

2. Snoke

Niewiele wiemy o potencjale Snoke'a, bo wciąż jest to postać owiana tajemnicą. Część jego potęgi na pewno pokażę Ostatni Jedi, bo w końcu Andy Serkis powiedział, że na pewno jest on silniejszy Mocą niż Palpatine i Vader. To tak naprawdę musi wystarczyć, by Snoke'a dać na drugie miejsce.

1. Anakin Skywalker

Pewnie dla wielu z was ten wybór będzie kontrowersyjny. Anakin jako Skywalker miał nieograniczony potencjał kontroli Mocy. Był o wiele silniejszy niż  Vader, a już na pewno był potężniejszy od wszystkich Jedi oraz samego Palpatine'a. Przecież dlatego Darth Sidious chciał go na swojego ucznia, bo wyczuł w nim tę siłę. Mówi się, że jako Wybraniec został stworzony z Mocy i gdyby więcej trenował, nie poddał się ciemności, mógł być najsilniejszym Jedi w historii. W kwestii samych umiejętnościami wykorzystania Mocy i potencjału, nie ma on jednak sobie równych.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV