Po 20 latach życia w Berlinie trzedziestoparoletnia reżyserka Olga Delane w poczuciu rozczarowania zachodnim stylem życia powraca z kamerą do swych rodzinnych stron we wschodniej Syberii. Jedzie tam w poszukiwaniu miłości i zaangażowania czyli tego, czego najbardziej brakowało jej w Niemczech, w których mieszkała od 16. roku życia. Decyduje się odwiedzić kuzynów: Olega i Saszę oraz ich rodziny w małej syberyjskiej wsi Onon-Borzia, tysiąc kilometrów na wschód od jeziora Bajkał.
Bogaty farmer Sasza nie tylko dominuje we wsi, lecz również w domu, nad żoną i trzema córkami. Z kolei Oleg i Ljuba wiodą pragmatyczny i spokojny żywot i choć nie wyobrażają sobie życia bez siebie to w ich relacji nie ma miejsca na romantyczne uczucie. Wszyscy dziwią się, dlaczego Olga jest niezamężna, bo zakładają, że kobieta bez mężczyzny nie może być spełniona. Film pokazuje jak na przestrzeni kilku pokoleń w tradycyjnej syberyjskiej społeczności zmieniało się podejście do miłości, relacje rodzinne i modele ról społecznych i jak wyglądają one dzisiaj.
Słuchamy szczerych, często intymnych, opowieści o roli i znaczeniu miłości. Obserwujemy narodziny, małżeństwa i pogrzeby, gdzie radość i smutek osiągają ekstremalne wymiary. Oglądamy, jak mężczyźni traktują kobiety w tradycyjnej syberyjskiej rodzinie, w jaki sposób kobiety sobie z nimi radzą i jak – w efekcie – nad nimi dominują. Wreszcie również widzimy, jak młode pokolenie jest zdezorientowane i rozdarte pomiędzy tradycją a marzeniem o samospełnieniu. Film zestawia tradycyjny punkt widzenia miłości z zachodnim modelem relacji między kobietą i mężczyzną opartej na wolności i swobodnej karierze. Okazuje się, że żyjąc na Zachodzie w poczuciu wolności i nieograniczonych możliwości pozostajemy cały czas dziećmi niezdolnymi do wzięcia odpowiedzialności za siebie i innych. Pozostając w komfortowej dla nas przestrzeni własnego ego, dorastamy z brakiem umiejętności radzenia sobie z problemami, jakie pojawiają się w prawdziwych międzyludzkich relacjach.
[opis dystrybutora]
Reklama
Reklama
Reklama