Program TV na weekend 12-14.01: Bez urazy, Ciekawy przypadek Benjamina Buttona
Bez urazy i Sekret Madeleine Collins to najciekawsze premiery telewizyjne tego weekendu. Warto również obejrzeć filmy takie, jak Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, Pewnego razu... w Hollywood czy Męską grę. Co jeszcze zobaczymy w telewizji?
Programy dokumentalne/rozrywkowe:
PIĄTEK:
Dobry narkotyk
22:00
PLANETE+
Substancje psychodeliczne, występujące w roślinach i grzybach, są znane ludziom od tysięcy lat. W XX wieku naukowcom udało się wyizolować niektóre z nich w laboratoriach. Rozpoczęły się badania nad wykorzystaniem LSD czy psylocybiny w terapii uzależnień i chorób psychicznych.
SOBOTA:
Thatcher wciąż żywa
22:00
PLANETE+
Portret Żelaznej Damy na tle burzliwych przemian społecznych, gospodarczych i politycznych w Wielkiej Brytanii. Podczas blisko dwunastu lat rządów nieprzejednana pani premier zainicjowała szereg neoliberalnych reform, które wstrząsnęły krajem. Jej twarda postawa wobec strajkujących górników także odbiła się negatywnym echem. Gdy w 2013 roku podano informację o śmierci Margaret Thatcher, ludzie otwarcie manifestowali swoją radość na ulicach, a piosenka "Ding-Dong! The Witch Is Dead" wspięła się na szczyt listy przebojów BBC. Autorzy dokumentu dociekają, dlaczego postać tej polityk wzbudza aż tak duże emocje.
NIEDZIELA:
Pauline Kael: sztuka recenzji filmowej
23:45
TVP Kultura
Pauline Kael (1919 – 2001) była jedną z najbardziej wpływowych i zaangażowanych krytyczek filmowych w historii kina. Przez ostatnie trzy dekady XX wieku miała większy wpływ na dobry odbiór filmu amerykańskiego niż jakakolwiek inna osoba – powiedział o niej Roger Ebert, inny wybitny krytyk. W tym właśnie okresie na łamach „The New York Times’a” bezwstydnie wyznawała swoją miłość do kina, witała narodziny nowych talentów i niemal łamała reżyserskie kariery. Swoim piórem (nigdy nie pisała na maszynie) potrafiła uratować przed złą passą dzieła, w których nikt początkowo nie dostrzegał innowacyjności (np. „Bonnie i Clyde” Arthura Penna). Ale gdy film jej nie przekonał, nie wahała się odsądzić go od czci i wiary, nawet jeśli powszechnie okrzyknięto go arcydziełem jak „Shoah” czy „2001: Odyseja Kosmiczna”. Spytana o swoje największe osiągnięcie, sama krytyczka wyznała: To że przeżyłam. Film jest porywającym zapisem niełatwej drogi na szczyt Pauline Kael: konieczności odnalezienia się w zdominowanym przez mężczyzn środowisku filmowym, samotnym wychowywaniu córki, ale też choroby Parkinsona, na którą cierpiała od 1980 roku. Jest również próbą ukazania jej wielopłaszczyznowego fenomenu i dziedzictwa poprzez dziesiątki bardzo skrajnych opinii najważniejszych filmowców XX wieku i archiwalne materiały filmowe. Jest wreszcie opowieścią o kształtowaniu się jej stylu, wypracowywaniu autorskiego głosu i wierności podstawowemu doświadczeniu – seansu kinowego. Narratorką filmu jest Sarah Jessica Parker. [opis festiwalowy]
Zobacz także:
Claremont. Morderca z sąsiedztwa – 21:00 (PLANETE+)
Piłkarski Puchar Świata na sprzedaż– 23:00 (Discovery Channel)
Źródło: teleman.pl