Repertuar kin Nowość Program TV
 

Advertisement

 

Świat Westworld, czyli pozbycie się mrocznych instynktów za opłatą

Westworld to miejsce, gdzie mogą spełnić się najskrytsze marzenia każdego gościa.?Co wyróżnia ten świat od wszystkich innych rozrywek i czemu jest tak wyjątkowy?

Westworld to swoiste opus magnum, oczko w głowie genialnego naukowca Dr Roberta Forda, który zadbał o to, aby w jego parku nie zabrakło niczego, czego tylko mógłby zapragnąć ludzki umysł. To dzieło to fantastyczny przykład na to, jak silna i złożona może być futurystyczna wizja jego twórcy. Obraz przyszłości, w której nie istnieją konflikty, mordy czy inne formy przestępstwa spowodowane kłębiącymi się w okowach ludzkich umysłów mrocznymi instynktami. Świat Westworld jest swoistą drogą do wyplewienia wszelkich słabości, które w nas istnieją, mogących przyczynić się do zguby naszego gatunku. Doktor Ford zadbał o to, aby każdy, kto przybywa do jego parku, miał do dyspozycji narzędzia, które zagwarantują wyniszczenie w sobie mroku i upust wszystkich negatywnych emocji. Jesteś sfrustrowany, że to nie Ty dostałeś awans w pracy. Przybądź do Westworld. Dziewczyna odeszła z Twoim najlepszy przyjacielem. Przybądź do Westworld. Nie czujesz dalszego sensu egzystowania w swoim szarym, monotonnym życiu. Koniecznie przybądź do Westworld. To najdoskonalsze miejsce, aby nie tylko stać się lepszym człowiekiem poprzez wyrzucenie złych instynktów, ale także stworzyć lepszy świat, wolny od wszelkiego rodzaju słabości.

Twórcy zadbali o szereg atrakcji, które umożliwią zaspokojenie nawet najbardziej złożonych potrzeb klientów. Przede wszystkim postarano się, aby świat, który odwiedzają goście, został wykreowany na wzór czegoś, co uwielbiają wszyscy fani amerykańskiej historii, kinematografii światowej i opowieści o dzielnych kowbojach. Tak właśnie powstał Westworld, park stworzony na wzór Dzikiego Zachodu, który bardzo dobrze znamy z tak uwielbianego przez wielu filmomaniaków gatunku westernu. Doktor Ford oraz specjalista od fabuły, Lee Sizemor, stworzyli wiele narracji, w zależności od emocji i potrzeb swoich klientów. Jeśli akurat dany gość stara się rozluźnić po wyczerpujących zebraniach w pracy, może spokojnie odwiedzić jeden z barów i tam napić się drinka, pograć w karty lub dostać się pod opiekę jednego z wielu pięknych hostów. Znacznie bardziej buntowniczy charakter gości zdecydowanie lepiej sprawdzi się w kilku fabułach związanych z pojedynkami i walką z wrogimi plemionami Indian. Natomiast osoby, które zawsze marzyły o tym, aby stać się chociaż na jeden dzień szeryfem znanym z westernów mogą bez najmniejszego skrepowania przywdziać gwiazdę, kapelusz  i wyruszyć ze swoimi ludźmi na polowanie na groźnych przestępców.

W historiach oferowanych przez park goście od początku mają styczność z hostami, czyli tym, co stanowi o wyjątkowości Westworld. To sztucznie stworzone istoty na kształt ludzi lub zwierząt. Wcześniej były projektowane za pomocą metalowego szkieletu, teraz jednak hosty są tworzone w większości z tkanki biologicznej, przypominającej ciało i krew. Do ich powoływania do życia używana jest zaawansowana technika druku 3D. Zostały zbudowane, aby odgrywać różne narracje w interakcji z osobami odwiedzającymi park. Hosty zaprojektowano w taki sposób, aby w żadnym wypadku nie mogły zrobić krzywdy żadnemu z gości. Ich mózgi nie wymagają tlenu i są znacznie trwalsze od swoich ludzkich odpowiedników, co stwarza dodatkowe, interesujące możliwości dotyczących fabularnych predyspozycji danych hostów. Najbardziej znanymi przedstawicielami tych androidów w Westworld są Dolores Abernathy, piękna córka jednego z farmerów, Teddy Flood, rewolwerowiec, który zawsze służy gościom pomocą, Maeve, szefowa burdelu i jeden z najbardziej wpływowych hostów w Westworld oraz Hector Escaton, wyjęty spod prawa przestępca stanowiący główny element jednej z najciekawszych narracji parku. Większość hostów ma zaprogramowany protokół Dobry Samarytanin, który umożliwia pomoc gościom w takich sytuacjach jak wypadek konny itp.

Taka złożoność świata kontrolowanego przez korporację Delos pozwala na ujarzmienie wszelakich instynktów gości nawet tych związanych z potrzebą mordu lub zaspokojenia swoich potrzeb seksualnych. Hosty mogą używać broni wobec siebie, jednak nie zostały zaprogramowane w ten sposób, aby wykorzystać jej przeciwko klientom parku. Natomiast bez problemu mogą wchodzić z nimi w bardzo intymne i zawiłe relacje, co tylko pozwala na wyjątkowe przywiązanie się gościa do danego gospodarza, co zdarzyło się w wielu przypadkach, choćby w tym związanym z postaciami Williama i Dolores. Doktor Ford w swoim myśleniu stworzył bardziej złożony plan, który dotyczył samej idei kreowania hostów. Pragnął, aby te zyskały samoświadomość, stały się bardziej ludzkie, co jeszcze bardziej zatarło by granicę w relacji androidów i osób odwiedzających świat. W tym celu zaprogramował nową narrację, swoisty psychologiczny labirynt, który miał za zadanie zaszczepić ludzkie odruchy w umysłach hostów i doprowadzić do ich uczłowieczenia wraz z wszelkimi instynktami reprezentowanymi przez gości. W ten sposób mieli stać się lustrzanymi odbiciami klientów, z którymi mieli na co dzień okazję egzystować.

Jednak jak łatwo się domyślić Westworld nie jest jedynym parkiem, który ma do zaoferowania korporacja Delos. W najnowszym sezonie mamy poznać kolejny świat, mianowicie Shogun World, krainę pełną samurajów i motywów związanych z Krajem Kwitnącej Wiśni. Jakie jeszcze parki mogą czekać na gości firmy? W filmowej wersji z 1973 roku mieliśmy do czynienia również ze światem średniowiecznej Europy oraz starożytnego Rzymu. To byłoby świetne rozwiązanie, gdyby twórcy zaoferowali gościom także możliwość przeobrażenia się w rycerza i między innymi wyprawę w celu znalezienia Świętego Graala lub rolę gladiatora na antycznej arenie. Wśród moich typów, ponieważ jak od jakiegoś czasu wiadomo Delos ma do zaoferowania 6 krain, znalazłyby się jeszcze XIX-wieczny Londyn i polowanie na Kubę Rozpruwacza w mrocznych zaułkach tego angielskiego miasta oraz starożytna Grecja i możliwość odwiedzania poszczególnych miast-państw oraz wojowania w armiach między innymi Sparty.

Westworld to świat, w którym nie mamy do czynienia z codzienną monotonią, zwykłymi problemami szarych dni i ludzkimi animozjami. W parku możemy za to dać upust wszelkim swoim emocjom – zarówno tym negatywnym, jak i pozytywnym, aby po wyjściu z tego świata z nową energią wkroczyć w realną przestrzeń, w której egzystujemy. Hosty w pewnym momencie stały się w tym wypadku swoistym substytutem szczęścia i niebezpieczną ale przy tym piekielnie intrygującą wizją przyszłości. Nic dodać, nic ująć, Westworld to najciekawsze połączenie wszelkich ludzkich obaw z nadziejami i namiętnościami, jakie mogliśmy zobaczyć w historii świata.

Źródło: zdjęcie główne: HBO
 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Mroczny Rycerz – najlepszy Batman kina?…

Chcemy przedstawić Wam ciekawostki związane z tym, jak w trylogii Mroczny Rycerz został na ekranie…

Adam Siennica
-

Sex Education: sezon 1 – recenzja

Sex Education to nowy serial Netflixa wyprodukowany w Wielkiej Brytanii. Czy warto obejrzeć? Oceniam bez…

Ocena recenzenta:
8
Michalina Reda
-

Kapitan Marvel – nowe plakaty filmu…

Kapitan Marvel jest na etapie promocji, a do sieci trafiły już nowe plakaty z bohaterami…

Michalina Reda
-

Nie z tego świata – mroczny…

Nie z tego świata powraca po przerwie świątecznej. W sieci pojawił się mroczny teaser nowych…

Michalina Reda
-

HBO – nowości na luty 2019.…

HBO prezentuje listę nowych filmów i seriali, które będzie można obejrzeć na antenie w lutym…

Michał Kujawiński
-

Nowi Pogromcy duchów – zobacz pierwszy…

Pogromcy duchów powracają! Rano informowaliśmy o powstaniu nowej odsłony, teraz zaś otrzymaliśmy już pierwszy teaser.

Co o tym sądzisz?