Przeczytaj w weekend

Monster movie to filmy o wielkich potworach, które w kinach dostarczają niezwykłej frajdy podczas seansu. Jeśli szukacie czegoś na rozrywkowy wieczór, sprawdźcie moje propozycje.

Chyba wszyscy lubimy filmy o potworach. Wielkie, przerażające kreatury, które rozwalają całe miasta jednym uderzeniem pięści, są gwarancją świetnego widowiska, w sam raz do pochrupania popcornu. Rokrocznie powstaje coraz więcej podobnych produkcji - na horyzoncie majaczą przecież kontynuacje filmów o King-Kongu czy Godzilli. I choć rzeczywiście to właśnie te dwie kreatury są dziś nazywane Królami Potworów, kino pamięta znacznie więcej monstrualnych stworzeń, które przypomnimy sobie w dzisiejszym zestawieniu.

1 Godzilla

Godzilla

O filmie

Zapierająca dech w piersiach reaktywacja historii kultowej Godzilli — postaci zrodzonej w wytwórni Toho. Tworzony z rozmachem film przygodowy, który... Czytaj więcej

Godzilli nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten mierzący kilkadziesiąt (a w późniejszych wersjach i kilkaset) metrów potwór to ikona japońskiej kultury, która zadebiutowała w azjatyckim kinie w połowie ubiegłego wieku. Na gruncie amerykańskim kreatura pojawiła się dopiero pod koniec lat 90. - w filmie Godzilla, będącym remakiem produkcji z lat 50. Do tej pory swoją premierę miało ponad 20 różnych aktorskich filmów z Królem Potworów, z czego najnowszy pochodzi z 2014 roku. W każdym z nich tytułowy stwór wygląda podobnie - przypomina chodzącego na dwóch nogach dinozaura z płytami kostnymi na grzbiecie oraz długim ogonem, którym zmiata miasta z powierzchni ziemi. Potrafi szybko się regenerować oraz ziać radioaktywnym promieniem (tzw. atomowy oddech). I choć kino pamięta mnóstwo epickich scen z jego udziałem, przypomnijmy sobie tę z filmu Wielka bitwa potworów, gdzie olbrzymi gad zmierzył się z godnymi sobie przeciwnikami. Co ciekawe -  te potwory pojawią się w nadchodzącym hollywoodzkim filmie.

1 Projekt: Monster

Projekt: Monster

O filmie

Rob planuje wyjechać do Japonii, więc przyjaciele przygotowują dla niego przyjęcie pożegnalne. Jednak w trakcie imprezy dochodzi do gwałtownych wstrząsów.... Czytaj więcej

Cloverfield to film z 2008 roku, który zapoczątkował serię Cloverfield. Tutaj zagrożeniem także jest potężnych rozmiarów potwór, którego jednak pokazano w sposób oszczędny. Wszystko przez tak zwaną technikę found-footage i kręcenie filmu z ręki. Uciekający i potykający się bohaterowie sprawiają, że i przed odbiornikami rejestrujemy przede wszystkim jeden wielki chaos, jednak niechybnie potwór tam jest - to właśnie on niszczy miasto, depcząc i zjadając to, co jest przed nim. W każdej kolejnej części serii Cloverfield mamy do czynienia z monstrualnym zagrożeniem, jednak to właśnie Projekt: Monster przedstawia potwora z krwi i kości. Na tle płonących budynków prezentuje się naprawdę przerażająco.

1 Monstrum

Colossal

O filmie

Kobieta odkrywa, że przeróżne katastrofy są w jakiś sposób powiązane z załamaniem psychicznym, którego doświadcza. Czytaj więcej

Filmy o potworach nie zawsze wiążą się z rąbanką, strzelaninami czy pożeraniem ludzi żywcem. Colossal udowadnia, że znane motywy można również ubrać w formę komediodramatu, co daje całkiem ciekawy efekt. Tytułowy potwór jest związany z główną bohaterką, która odkrywa, że może go kontrolować. Czy dzięki dziwnej telepatii powstrzyma wydarzenia rozgrywające się w opanowanym przez Monstrum Seulu? Choć produkcja niesie za sobą głównie przesłanie metaforyczne, ponieważ sam potwór to symbolika walki z nałogiem alkoholowym. Przez to też fabularnie nie brak humoru, ale bardziej jest to zaskakująco mocny dramat. Sam potwór robi wrażenie i może stać się miłą gratką dla miłośników gatunku, także z uwagi na swoją oryginalność.

1 Pacific Rim

Pacific Rim

O filmie

Ziemia zostaje zaatakowana przez potężne monstra, które niszczą wszystko na swojej drodze. Ostatnią deską ratunku dla ludzkości są gigantyczne roboty... Czytaj więcej

Seria Pacific Rim to nic innego jak widowiskowa walka wielkich robotów z jeszcze większymi potworami. Film pochodzi z 2013 roku, a jeszcze tej wiosny zadebiutował jego sequel, Pacific Rim: Uprising. Potwory, z jakimi mamy tutaj do czynienia, to Kaiju - przerażające istoty, które dostały się na Ziemię przez portal w dnie oceanu. Samo określenie Kaiju z języka japońskiego oznacza niebezpieczną, wielką bestię i używa się go także do opisywania wspomnianej Godzilli czy Gamery. W serii Pacific Rim stwory są posegregowane w osobne kategorie, mówiące o tym jak bardzo są groźne. Walka z nimi to nie przelewki, na szczęście Jaegery sprawują się w tym całkiem przyzwoicie. Szczególnie pierwsza część przypadła widzom do gustu dzięki klimatowi i świetnemu pokazaniu tych starć.

1 Łowca trolli

Łowca trolli

O filmie

Film to fałszywy dokument, w którym grupa studentów w towarzystwie doświadczonego myśliwego odkrywa w norweskich lasach, że gigantyczne trolle naprawdę... Czytaj więcej

Trolle to mityczne wielkie stworzenia z podań i legend skandynawskich. To właśnie o nich traktuje film Trolljegeren realizowany w Norwegii. Może i nie jest to typowy monster movie, gdzie mamy do czynienia z gigantem miażdżącym miasto, niemniej na pewno zasługuje na uwagę - zaprezentowane w filmie trolle rzeczywiście są pokaźnych rozmiarów, a skomponowanie ich z zimową aurą daje bardzo ciekawy i wdzięczny wizualnie efekt. Monstra wymykają się spod kontroli rządu i zaczyna się tytułowe polowanie - przy czym jak na film o potworach, dużo tu śmiechu i dobrego humoru, co już na starcie pozytywnie wyróżnia produkcję spośród innych.

1 Mgła

Mgła

O filmie

Po przejściu gwałtownej nawałnicy artysta, David Drayton i społeczność niewielkiego miasteczka stają się ofiarami morderczego ataku istot grasujących w gęstej... Czytaj więcej

Tajemnicza The Mist z prozy Stephena Kinga zwiastuje nic innego jak przyjście potworów. Tak - tych wielkich, z kilkoma nogami, których nic nie jest w stanie pokonać. Horror z 2007 roku w reżyserii Franka Darabonta (The Walking Dead, The Shawshank Redemption) z całą pewnością zalicza się do kategorii monster movie, a adaptację pochwalił nawet sam autor książkowego pierwowzoru. W pewnej scenie z filmu tajemnicze mgliste kreatury zaprezentowały nam się w całej okazałości, co możecie przypomnieć sobie w poniższym klipie wideo. Oczywiście sam fakt, że chodzi o potwory jest sam w sobie spoilerem.

Strony:
  • 1 (current)
  • 2
  • 3

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV