Zostań mistrzem Kindle’a. Przydatne sztuczki i porady
Przymierzasz się do zakupu czytnika e-booków od Amazonu albo chciałbyś poznać kilka przydatnych trików związanych z jego obsługą? Ten poradnik jest dla ciebie.
Spróbuj, zanim kupisz
Blurpy na okładkach i stronach internetowych potrafią kłamać lepiej niż zawodowi politycy, dlatego przed zakupem książki dobrze byłoby zapoznać się z jej treścią. Zanim włożysz e-booka do czytnika, pobierz jej fragment ze strony sklepu. Dzięki temu nie utopisz pieniędzy w pozycji, która już od pierwszych stron cię odrzuca. Ściągnij kilka próbek i wybierz tę książkę, która zapowiada się najlepiej.
Ciekawostka: przeglądarka Microsoft Edge rozpoznaje format EPUB. Oznacza to, że bez problemu przejrzysz fragment powieści na komputerze, bez wysyłania plików na czytnik oraz instalowania dodatkowych aplikacji.
Nie tylko książki
Jeśli zaciekawi cię jakiś długi artykuł w internecie, a nie masz czasu, aby go przeczytać, prześlij go na swojego Kindle’a. Amazon udostępnił wtyczki dla przeglądarek Chrome i Firefox, które pozwolą jednym kliknięciem przesłać daną stronę do twojego Kindle’a. Możesz także skorzystać z aplikacji pecetowej, która ułatwi przesyłanie na czytnik dokumentów w formacie DOC czy PDF. Warto także zauważyć, że niektóre aplikacje mobilne, np. Adobe Reader, w opcjach udostępniania treści mają skrót do aplikacji Amazon. Wszystkie linki do wtyczek i aplikacji znajdziesz pod tym linkiem.
Netflix dla książek
Przerażają cię ceny cyfrowych wydań, ale półki w twoim domu uginają się już od zbyt dużej liczby książek? Być może warto rozważyć zasubskrybowanie usługi Legimi dla Kindle. Najtańszy pakiet kosztuje 33 złote i pozwoli ci ściągnąć do 7 książek na Kindle’a w ciągu miesiąca, a za 40 zł ściągniesz do 10 miesięcznie. Dodatkowo będziesz mógł przeczytać nieograniczoną liczbę pozycji z biblioteki Legimi na urządzeniach mobilnych.
Mój Kindle, moja twierdza
Być może masz w domu dziecko albo wścibskiego współlokatora, przed którymi chcesz ukryć to, co czytasz. Nic prostszego, Kindle’a wyposażono w blokadę ekranu. Wejdź w menu w zakładce Settings znajdziesz Device Options, wybierz Device Passcode. Dzięki temu zabezpieczysz swój sprzęt klasycznym PIN-em. Niestety, na Kindle’a z czytnikiem linii papilarnych przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.
Oczyść ekran
Jeśli irytują cię powidoki na ekranie, możesz pozbyć się ich w bardzo prosty sposób. W zakładce Settings wybierz Reading Options i włącz funkcję Page Refresh. Od teraz twój Kindle będzie czyścił ekran po każdej przełączonej stronie, już nie będziesz widział widmowych tekstów z poprzednich stron. Takie rozwiązanie ma jednak pewną wadę – skraca czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu.
Ucz się angielskiego
W Reading Options znajdziesz zakładkę Language Learning. Włącz funkcję Word Wise, a twój Kindle zamieni się w twojego osobistego lektora. Podczas czytania anglojęzycznych książek nad trudniejszymi wyrazami pojawi się jego objaśnienie. Możesz także zaznaczyć dowolne słowo, a następnie stuknąć w zaznaczenie, aby poznać jego definicję. Możesz zaznaczyć także opcję Show Multiple-Choice Hints, aby Kindle podsuwał ci kilka definicji. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że w pełni zrozumiesz czytany tekst. Po ściągnięciu dodatkowych słowników sprawdzi się do nauki innych języków.
Z Dropboksa na Kindle’a
Kiedyś dzięki BookDrop można było automatycznie przesłać książki z Dropboksa na czytnik Amazonu, niestety funkcja ta nie jest już dostępna. Na szczęście istnieją alternatywne rozwiązania. Zaloguj się na IFTTT, serwis służący do przesyłania danych między aplikacjami oraz urządzeniami. Pod tym linkiem znajdziesz komendę, która pozwoli ci powiązać Dropboska z Kindle’em.
Jedno konto, jedna rodzina
Nie musisz kupować czytnika dla każdego z użytkowników, funkcja Household & Family Library pozwoli zarejestrować na Kindle’u do dwóch dorosłych i czterech dzieci. Takie rozwiązanie ma kilka zalet – po pierwsze każdy z użytkowników rejestruje oddzielnie swój postęp w czytaniu, a rodzice mogą kontrolować, jakie książki czytają ich dzieci.
- 1
- 2 (current)
Źródło: Zdjęcie: Pixabay