Repertuar kin Nowość Program TV

Kiedyś komedie potrafiły rozśmieszyć. Co się stało z gatunkiem?

Gdy oglądam raz za razem kolejne komedie rodem z Hollywood, zaczyna mnie ogarniać coraz większa frustracja. Czy to ja nie rozumiem poczucia humoru, czy to gatunek zszedł w bardzo złą stronę?

Wiem, że kwestia odbioru komedii jest bardzo indywidualna i często skrajna. Każdy ma inne poczucie humoru i inaczej odbiera ekranowe wyczyny aktorów. Nie ma w tym nic złego, że jednych bawią wymyślne szermierki słowne, a innych kloaczny humor oparty na wymiotowaniu czy seksie. Każdy ma do tego prawo i nikomu nie odbieram lubienia takiego czy innego sposobu rozbawiania. Wierzę jednak, że w kinie istnieje coś takiego, jak uniwersalny humor, który może trafić do szerszego grona odbiorców i być ponadczasowy. I tu mam problem – współczesne komedie zagubiły się i są bardzo dalekie od takiej drogi.

Patrząc na to, co oferuje nam Hollywood w ostatnich latach, nie da się nie zauważyć, że większość rzeczy opiera się na humorze pozostawiającym wiele do życzenia. Gdy patrzę na scenariusze wykorzystujące wulgaryzmy za przecinek oraz seks, nagość czy wymioty jako sposób rozbawiania, trudno mi przejść obojętnie. A niestety większość amerykańskich komedii jest oparta na podobnym typie humoru, który na pewno ma swoich odbiorców, ale jest daleki od uniwersalności gatunku, który przeżywał swój złoty wiek w latach 80. Takie filmy sugerują mi, że gdzieś zniknęła komediowa kreatywność w kinie, która oparta jest na zasadzie linii najmniejszego oporu. Bo umówmy się – tego typu żarty, że jak np. w filmie z tego roku pt. Strażnicy cnoty, gdzie dzieciaki wymiotują na siebie w limuzynie nie są wybitnym przykładem pomysłowości. Tego typu rzeczy, na których oparty jest obecnie gatunek to banały, proste schematy lub po prostu rzeczy często wywołujące niezręczność, a nie śmiech.

Mam z tym problem, bo jak sięgnę pamięcią, filmy z lat 80. z takimi ludźmi jak Dan AykroydChevy ChaseSteve MartinEddie Murphy John Candy czy Bill Murray nawet w swojej głupkowatości bawią do dziś tak samo. Tam nie tylko talent aktorów odgrywał kluczową rolę, by najbardziej idiotyczne rzeczy sprzedać tak, że widz nie tylko sympatyzuje z nimi, ale jeszcze się śmieje z ich wyczynów. To były czasy scenarzystów, którzy mieli talent do tworzenia czegoś bliskiego uniwersalności, co trafia do szerszego grona odbiorców, niż współczesny wyczyny. Choćby twórczość obchodzącego dziś urodziny Johna Landisa broni się po dzień dzisiejszy. Na czele z takimi filmami jak Szpiedzy tacy jak my oraz Nieoczekiwana zmiana miejsc. Czy możemy to samo powiedzieć o jakimś współczesnym przedstawicielu gatunku, który jest choćby wart drugiego seansu? Nie wydaje mi się. A jeśli kwiat współczesnej komedii to Melissa McCarthy, Amy Schumer, Seth Rogen i Tiffany Haddish, to trudno o lepszy efekt. Nie ma równowagi pomiędzy przedstawicielami różnych podejść do rozbawiania publiczności.

Szpiedzy tacy jak my
fot. materiały prasowe

Trudno mi do końca znaleźć przyczyny takiego stanu rzeczy. Być może tego typu poczucie humoru jest związane ze naszą codziennością i po prostu je odzwierciedla. Być może te 30 lub 40 lat temu świat był prostszy i ludzie łatwiej potrafili się śmiać ze wszystkiego. A to też jest jeden z aspektów problemu: dziś nie wolno się śmiać z niczego. Nawet wspomniane komedie oparte na wulgaryzmach nie przekroczą jakichś granic poprawności. Nie zrozumcie mnie źle – granice były zawsze, ale teraz nie są one nawet dostrzegalne, bo mają tak wysokie mury. Nawet forma satyry czy parodii wydaje się wydaje się zanikać i dopasowywać do obecnego stanu rzeczy. Jak przypomnę sobie wyczyny Lesliego Nielsena w różnych komediach na czele z serią Naga broń, śmieje się sam do siebie. A co pokazuje nam seria „coś tam movie”? Tyradę żenady, sprośności i nieumiejętności wyśmiania czegoś, co powinno być łatwe do sparodiowania. Ten gatunek wydaje się wręcz synonimem gatunkowego problemu.

Nie chcę jednak generalizować i mówić, że wszystko jest złe, nieśmieszne i do bani. Z jednej strony za stan rzeczy obwiniam Judda Apatowa i jego protegowanych na czele z Sethem Rogenem, ale nawet oni mają dobre pozycje na koncie. Z drugiej strony w ciągu roku zdarzają się perełki, które łamią schematy i odchodzą od trendów, pokazując kreatywność w humorze sytuacyjnym i słownym. A przecież poza USA nie wygląda to tak źle. Z Francji non stop napływają do nas kolejni przedstawiciele gatunku, cieszący się popularnością w kinach nie tylko w naszym kraju. Skoro są przypadki, które pokazują, że da się stworzyć coś lepszego, to dlaczego jest ich tak mało?

Strażnicy cnoty
fot. materiały prasowe

Boli mnie to, bo lubię komedie i nawet nie stronię od kloacznych żartów, dopóki są one pomysłowe. Sam uważam się za fana Setha MacFarlane’a, który przecież w sposób przemyślany właśnie rozbawia w taki sposób. Niestety po dobrym Tedzie jego kolejne filmy bardziej dopasowały się do tego, co jest problemem kina komediowego, niż mogłyby stać się alternatywą dla masy słabych rzeczy. A takich nie jest zbyt wiele.

Ten tekst to w pewnym sensie obraz mojej frustracji na to, że aby pośmiać się w kinie, muszę iść na animację Pixara – np.Iniemamocni 2, bo aktorskie filmy są dalekie od tego, co mnie bawi. Seriale to nadrabiają z nawiązką (uwielbiam Czarno to widzę, który jest idealnym połączeniem uniwersalnego humoru z mądrą i emocjonalną historią), ale nie zmieniają tego, że w kinie wygląda to źle i jest pewnego rodzaju kryzys. Tak jakby najlepsi poszli do seriali, a ci pracujący w kinie zapomnieli o korzeniach i wyjściu naprzeciw różnorodnemu poczuciu humoru widzów. Tak jakby sami zapomnieli, jak zachować dystans do świata i śmiać się z samych siebie.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Godzilla 2 – potworów jest znacznie…

W filmie Godzilla 2: Król potworów możemy zobaczyć znacznie więcej Tytanów, niż do tej pory…

Adam Siennica
-

Godzilla 2: Król potworów – pełny…

Godzilla 2: Król Potworów to kontynuacja filmu z 2014 roku. Za kamerą stanął Mike Dougherty,…

-

Avengers: Endgame – martwa postać zauważona…

W filmie Avengers: Wojna bez granic przez działanie Rękawicy Nieskończoności, połowa istnień we wszechświecie przestała…

Piotr Piskozub
-

Marvel? DC? Sprzedaż komiksów w USA…

Poznaliśmy już dane na temat sprzedaży komiksów w USA w listopadzie - pojedynek Marvel vs.…

Norbert Zaskórski
Plotka
-

Wiedźmin Netflixa – kaskader zdradził ważne…

The Witcher to serial Netflixa oparty na serii powieści Andrzeja Sapkowskiego o losach Geralta z…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Titans: sezon 1, odcinek 9 –…

Twórcy serialu Titans zaserwowali nam na ekranie kolejną genezę. Tytułowi bohaterowie ostatniego odcinka co prawda…

Ocena recenzenta:
5

Co o tym sądzisz?