Menu

Od zmierzchu do świtu

Serial "Od zmierzchu do świtu" skupia się na bandycie imieniem Seth Gecko i jego brutalnym, nieprzewidywalnym bracie, Richiem Gecko, którzy są poszukiwani przez FBI oraz strażników Teksasu po napadzie na bank, podczas którego zginęło kilka osób. Podczas ucieczki do Meksyku Seth i Richie napotykają byłego pastora Jacoba Fullera oraz jego rodzinę i biorą ich na zakładników. Wykorzystują ich rodzinny samochód [...] Czytaj więcej...

Opis

Recenzja

Po emisji poprzedniego odcinka From Dusk Till Dawn: The Series byłam święcie przekonana, że tego serialu nic już nie jest w stanie uratować. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że im bliżej finału, tym robi się coraz ciekawiej. 

Piąty odcinek to techniczny majstersztyk – był zabawny, pokręcony w zupełnie inny sposób niż dotychczas, świetnie wyreżyserowany, a co najważniejsze: popchnął fabułę do przodu na tylu możliwych poziomach, że sama byłam zaskoczona, iż z pozoru niepotrzebny rozwój postaci okazał się być częścią większego planu. Każda minuta utwierdzała mnie w przekonaniu, że serial ma do zaoferowania widzom coś więcej aniżeli bycie marną kopią filmu.

Odcinek pod tytułem „Self-Contained” w perfekcyjny sposób oddaje nerwową atmosferę, jaka towarzyszy rodzinie Fullerów i braciom Gecko, a jeśli dodamy do tego akcję, która przez większość czasu dzieje się w vanie, to otrzymamy perfekcję w czystej postaci. Klaustrofobiczna atmosfera, która towarzyszy widzowi przez cały odcinek, tylko potęguje efekt bezradności bohaterów i fakt, że każdy z nich próbuje utrzymać status quo z poprzednich odsłon, pokazując, kto ma nad kim władzę. Pierwszy raz naprawdę byłam ciekawa reakcji poszczególnych postaci na wydarzenia, które dzieją się w tym konkretnym momencie.

Twórcy dostarczają nam także niezwykle potrzebnego rozwoju postaci, dzięki czemu Fullerowie w końcu przestali być tak na wskroś nudni, a interakcje pomiędzy Sethem a Ritchiem nabrały zupełnie nowego wymiaru. D.J. Cotrona (grający Setha) w końcu przestał kopiować rolę swojego poprzednika i pokazał wewnętrzną walkę, którą toczy jego bohater. Zaskoczył również fakt, że twórcy pozornie odkryli wszystkie karty związane z postacią Jacoba. Moment, w którym widzimy, co tak naprawdę przydarzyło się jego żonie, okazał się szczerze przejmujący i byłam w stanie w końcu zrozumieć, dlaczego bohater postanowił porzucić swoje dotychczasowe życie. Była to jedna z tych decyzji, które zmieniły praktycznie całe moje postrzeganie serialu. Już nie mogę się doczekać, by zobaczyć więcej.

Oczywiście nie obyło się bez potknięć. Wprowadzenie postaci Freddiego i Carlosa było z pozoru zupełnie niepotrzebne. I o ile twórcy tym epizodem udowadniają, że ten drugi jednak ma jakieś minimalne znaczenie dla rozwoju fabuły, to mimo wszystko obaj są zupełnie oderwani od świata przedstawionego. Zarzut dotyczy w głównej mierze postaci granej przez Jessiego Garcię. Powody, dla których szuka braci, są całkowicie zrozumiałe, a oni sami potrzebują kogoś, kto by ich ścigał, ale tak naprawdę nie jest on dla nich żadnym zagrożeniem. Coś w całej jego historii po prostu nie pasuje, tylko jeszcze nie jest pewna co. Rozwój Carlosa również był zbędny. Jego wątek z tego odcinka mógł zostać rozwiązany w identyczny sposób jak w filmie i nie byłabym zła, gdyby dalej pozostał enigmatyczny „imieniem” pojawiającym się w najmniej oczekiwanym momencie, by uratować sytuację.

Mimo tego epizod okazał się jednym z lepszych, pomijając fakt, że pozbawiony był nadprzyrodzonej otoczki, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Dzięki niemu w końcu osiągnęliśmy długo wyczekiwany przez wszystkich punkt podróży: bracia Gecko przekroczyli granicę z Meksykiem i szykują się na spotkanie z przeznaczeniem. Na chwilę obecną jest to pozytywne zaskoczenie, które pobudza zainteresowanie tym, co przyniesie pięć finałowych odcinków.

Pokaż całą recenzję

Obsada

Seth Gecko
Freddie Gonzalez
Santánico Pandemonium
Scott Fuller
pokaż pełną obsadę (9)

Sezony

Sezon 1:

Sezon 2:

Powiązane Artykuły

Anna Mitrowska
2 -

Robert Patrick i jego najbardziej znane role

Robert Patrick to aktor niezbyt popularny jak na standardy Hollywood. Może nie gra on w pierwszej lidze obok Al Pacino czy George’a Clooneya, jednak gdy…

Marcin Rączka
0 -

Dziś wieczorem w telewizji – 20.11.2014

Wszystko, co każdy widz wiedzieć powinien, czyli wybieramy to, co naszym zdaniem jest najlepsze dziś wieczorem w telewizji.

Adam Siennica
0 -

Dziś wieczorem w telewizji – 13.11.2014

Wszystko, co każdy widz wiedzieć powinien, czyli wybieramy to, co naszym zdaniem jest najlepsze dziś wieczorem w telewizji.

Pokaż kolejne (8)
Komentarze