39. Festiwal Filmowy w Gdyni: Szczegóły sekcji „Czysta klasyka”
Zbliża się 39. Festiwal Filmowy w Gdyni:, podczas której jednym z elementów programu będzie sekcja "Czysta klasyka". W niej obejrzymy zrekonstruowane cyfrowo dzieła Sylwestra Chęcińskiego, Witolda Leszczyńskiego, Juliusza Machulskiego i Andrzeja Jakimowskiego.
Zbliża się 39. Festiwal Filmowy w Gdyni:, podczas której jednym z elementów programu będzie sekcja "Czysta klasyka". W niej obejrzymy zrekonstruowane cyfrowo dzieła Sylwestra Chęcińskiego, Witolda Leszczyńskiego, Juliusza Machulskiego i Andrzeja Jakimowskiego.

39. Festiwal Filmowy w Gdyni to powrót stałej sekcji "Czysta klasyka", która jest poświęcona jest zrekonstruowanym cyfrowo dziełom polskiej kinematografii. Co roku firma KPD, (partner 39. FFG), wraz z Cyfrowym Repozytorium Filmowym (partnerem sekcji Czysta Klasyka podczas 39. FFG), w ramach projektu KinoRP rekonstruuje cyfrowo kilkadziesiąt polskich filmów. Sekcja została zapoczątkowana w 2008 roku pokazem filmu "Pociąg" Jerzego Kawalerowicza, ale zainteresowanie, jakim cieszyła się wśród festiwalowej publiczności, utwierdziło organizatorów w przekonaniu, że w 2011 roku pojedyncze premiery należy zastąpić pokazami większej ilości filmów.
Czysta Klasyka na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni to sześć zrekonstruowanych cyfrowo filmów. Wśród nich wydarzenie specjalne Festiwalu - pokaz jednej z najpopularniejszych polskich komedii sensacyjnych, "Wielkiego Szu" (1982) Sylwestra Chęcińskiego, laureata Platynowych Lwów 39. FFG. Widzowie Festiwalu zobaczą również trzy wybitne filmy Witolda Leszczyńskiego: utrzymany w konwencji poetyckiej przypowieści debiut reżysera ("Żywot Mateusza", 1967) oraz jego znakomite adaptacje prozy Edwarda Redlińskiego ("Konopielkę", 1981) i Edwarda Stachury ("Siekierezada" 1985). Sekcje uzupełni pokaz słynnego "Kingsajzu" (1987) Juliusza Machulskiego, a także projekcja filmu "Zmruż oczy" (2003) Andrzeja Jakimowskiego, kolejnego – po "Nie ma róży bez ognia", "Pannach z Wilka" i "Człowieku z marmuru" – arcydzieła polskiego kina objętego mecenatem PKO Banku Polskiego i zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu KinoRP.
Warto podkreślić, że aż trzy pokazy - "Zmruż oczy", "Wielki Szu" i "Kingsajz" to premiery po rekonstrukcji cyfrowej.
Wybór filmów do sekcji Czysta Klasyka był dla mnie wielką przyjemnością – mówi dyrektor artystyczny Festiwalu, Michał Oleszczyk. – Jestem kinofilem i od lat śledzę światowy i polski rynek rekonstrukcji cyfrowych. Każda rekonstrukcja wybitnego filmu jest dla mnie świętem i doskonałą okazją, aby zobaczyć go na nowo. W tym roku kilka legendarnych, zapadających w pamięci obrazów polskiego kina (jak magiczne jezioro, po którym pływa bohater filmu "Żywot Mateusza", koronkowo zaprojektowana Szuflandia z "Kingsajzu" czy były, opustoszały PGR ze "Zmruż oczu") zobaczymy w zupełnie nowej jakości. Klasyka kina dostaje nowe życie i już teraz cieszę się na kolejne odnawiane cyfrowo polskie filmy.
Źródło: informacja prasowa



naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 60 lat
ur. 1986, kończy 39 lat
ur. 1980, kończy 45 lat
ur. 1933, kończy 92 lat
ur. 1972, kończy 53 lat

