O tym miejscu słyszeli wszyscy: Czarnobyl. Miasto, w pobliżu którego doszło do największej katastrofy atomowej w historii ludzkości. Z obszarem tym związanych jest wiele legend i mitów. A jak wygląda naprawdę? Dokument Czarnobyl - wstęp wzbroniony pokazuje Czarnobylską Strefę Wykluczenia prawie 30 lat po katastrofie. W roli przewodnika po tym niezwykłym terenie występuje dziennikarz i eksplorator Jacek Podemski.
Trailery i materiały wideo
Czarnobyl - wstęp wzbroniony - zwiastun
Najnowsza recenzja redakcji
Czarnobyl - wstęp wzbroniony to polski film dokumentalny, którego emisja odbędzie się 10 listopada o 22:45 na antenie TVN Turbo.
Katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu to jedno z najbardziej znanych wydarzeń XX wieku, które starszemu pokoleniu przypomina atmosferę lęku i niepewności, a tym nieco młodszym działa na wyobraźnię legendami z nią związanymi. Twórcy jednak nie mają na celu podsycać emocji i wyobrażeń związanych z tym miejscem - stawiają na fakty i relacje ludzi związanych z Czarnobylem, dzięki czemu udaje im się zdemitologizować to wydarzenie.
Zaskoczeni mogą być ci, którzy Czarnobyl utożsamiają z postapokaliptycznym pustkowiem. Tereny wokół elektrowni porośnięte są lasami, a do miasta codziennie przyjeżdżają pracownicy z pobliskich miejscowości. Po okolicy nie grasują zmutowane zwierzęta, a ludzie dożywają sędziwego wieku.
Dokument nie skupia się szczególnie na historycznym i politycznym aspekcie katastrofy. Twórcy trzymają się przygodowej konwencji programu, wysyłając widza w podróż po kolejnych zakątkach elektrowni wraz z pełniącym rolę przewodnika dziennikarzem Jackiem Podemskim. Ekipie udaje się wejść do niedostępnych dla zwykłych turystów części elektrowni, ale największe wrażenie wywierają obrazy opustoszałych przedszkoli, szpitali i osiedli, które mieszkańcy opuszczali w pośpiechu, nie wiedząc, że nie będzie im dane do nich wrócić. Jedną z tych osób jest były pracownik elektrowni, który jako naoczny świadek przybliża widzom szczegóły wydarzeń z 26 kwietnia 1986 roku. Na pochwałę zasługuje realizacja programu, ze względu na ciekawe zdjęcia połączone z dobrej jakości materiałami archiwalnymi oraz dostęp do najbardziej strzeżonych części elektrowni.
Dla widzów niezainteresowanych urban exploration program może wydawać się momentami śmieszny z uwagi na pokazanie prowadzącego jako ,,odkrywcy” przemierzającego niezbadane, tajemnicze zakątki Czarnobyla. Można jednak przymrużyć na to oko, mając na uwadze, że jest to dokument na potrzeby kanału tematycznego i konkretnego grona odbiorców.
Czarnobyl – wstęp wzbroniony to ciekawy dokument pokazujący miejsce katastrofy w innym świetle, walczący ze stereotypami na jego temat. Jest dowodem na to, że czasami lepiej przełączyć na jakiś niszowy kanał niż oglądać kolejne szkolne, szpitalne czy wakacyjne dramaty.