Czarnobyl – wstęp wzbroniony (2015)

Czarnobyl - wstęp wzbroniony

Czarnobyl – wstęp wzbroniony

O tym miejscu słyszeli wszyscy: Czarnobyl. Miasto, w pobliżu którego doszło do największej katastrofy atomowej w historii ludzkości. Z obszarem tym związanych jest wiele legend i mitów. A jak wygląda naprawdę? Dokument Czarnobyl - wstęp wzbroniony pokazuje Czarnobylską Strefę Wykluczenia prawie 30 lat po katastrofie. W roli przewodnika po tym niezwykłym terenie występuje dziennikarz i eksplorator Jacek Podemski.

 • Premiera (Świat):

  10 listopada 2015
 • Kraj produkcji:

  Polska
 • Dystrybutor:

  TVN
 • Czas trwania:

  53 min.
 • Gatunek:

  Dokument

Trailery i materiały wideo

Czarnobyl - wstęp wzbroniony - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

Czarnobyl - wstęp wzbroniony to polski film dokumentalny, którego emisja odbędzie się 10 listopada o 22:45 na antenie TVN Turbo.

Katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu to jedno z najbardziej znanych wydarzeń XX wieku, które starszemu pokoleniu przypomina atmosferę lęku i niepewności, a tym nieco młodszym działa na wyobraźnię legendami z nią związanymi. Twórcy jednak nie mają na celu podsycać emocji i wyobrażeń związanych z tym miejscem - stawiają na fakty i relacje ludzi związanych z Czarnobylem, dzięki czemu udaje im się zdemitologizować to wydarzenie.

Zaskoczeni mogą być ci, którzy Czarnobyl utożsamiają z postapokaliptycznym pustkowiem. Tereny wokół elektrowni porośnięte są lasami, a do miasta codziennie przyjeżdżają pracownicy z pobliskich miejscowości. Po okolicy nie grasują zmutowane zwierzęta, a ludzie dożywają sędziwego wieku.

Dokument nie skupia się szczególnie na historycznym i politycznym aspekcie katastrofy. Twórcy trzymają się przygodowej konwencji programu, wysyłając widza w podróż po kolejnych zakątkach elektrowni wraz z pełniącym rolę przewodnika dziennikarzem Jackiem Podemskim. Ekipie udaje się wejść do niedostępnych dla zwykłych turystów części elektrowni, ale największe wrażenie wywierają obrazy opustoszałych przedszkoli, szpitali i osiedli, które mieszkańcy opuszczali w pośpiechu, nie wiedząc, że nie będzie im dane do nich wrócić. Jedną z tych osób jest były pracownik elektrowni, który jako naoczny świadek przybliża widzom szczegóły wydarzeń z 26 kwietnia 1986 roku. Na pochwałę zasługuje realizacja programu, ze względu na ciekawe zdjęcia połączone z dobrej jakości materiałami archiwalnymi oraz dostęp do najbardziej strzeżonych części elektrowni.

Dla widzów niezainteresowanych urban exploration program może wydawać się momentami śmieszny z uwagi na pokazanie prowadzącego jako ,,odkrywcy” przemierzającego niezbadane, tajemnicze zakątki Czarnobyla. Można jednak przymrużyć na to oko, mając na uwadze, że jest to dokument na potrzeby kanału tematycznego i konkretnego grona odbiorców.

Czarnobyl – wstęp wzbroniony to ciekawy dokument pokazujący miejsce katastrofy w innym świetle, walczący ze stereotypami na jego temat. Jest dowodem na to, że czasami lepiej przełączyć na jakiś niszowy kanał niż oglądać kolejne szkolne, szpitalne czy wakacyjne dramaty.

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Jimmi Simpson

Jimmi Simpson

ur. 1975, kończy 44 lat

Yasmine Al Massri

Yasmine Al Massri

ur. 1978, kończy 41 lat

Nicolette Sheridan

Nicolette Sheridan

ur. 1963, kończy 56 lat

Jena Malone

Jena Malone

ur. 1984, kończy 35 lat

Björk Guðmundsdóttir

Björk Guðmundsdóttir

ur. 1965, kończy 54 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV