Przeczytaj w weekend

Kod Dedala (2019)

Les traducteurs

Kod Dedala

Dziewięciu tłumaczy zostaje zamkniętych w luksusowym bunkrze. Mają wspólnie pracować nad przekładem książki, na którą czekają miliony fanów. Praca marzeń okazuje się jednak więzieniem. Brak kontaktu ze światem i rygorystyczne zasady budzą frustracje. Kiedy fragment książki, wraz z żądaniem okupu, pojawia się w Internecie, rozpoczyna się polowanie na winnego i wyścig z czasem. Nikt nikomu nie ufa, każdy jest podejrzany, a bezwzględny wydawca nie cofnie się przed niczym, by zdemaskować i ukarać ją lub... jego. Trzymające w napięciu kino z zaskakującym finałem. [opis dystrybutora kino]

Trailery i materiały wideo

Kod Dedala - trailer

Najnowsza recenzja redakcji

Film Roinsarda, Kod Dedala nie zaczyna się jak typowy, rasowy thriller. Oto dziewięcioro tłumaczy zostaje zamkniętych w luksusowym bunkrze rosyjskiego miliardera, aby przetłumaczyć najnowszą powieść bestsellerowego autora. Nad wszystkim czuwa bardzo ambitny wydawca pisarza, Eric. Pozornie zwykła praca przy przełożeniu na inne języki przeradza się w jatkę, gdy tajemniczy haker grozi wypuszczeniem do sieci całego maszynopisu powieści.

Roinsard świetnie balansuje między psychologiczną opowieścią o traumach swoich bohaterów a wspomnianym przeze mnie rasowym thrillerem. Raz po raz myli widzowi tropy i podaje pozornie łatwe wytłumaczenie danej sytuacji, by za chwilę walnąć nas w głowę zwrotem akcji, którym można się tylko zachwycać. Reżyser bardzo umiejętnie dozuje napięcie tak, aby w kilku momentach fabuły podbić je do niesamowicie wysokiego poziomu i tym samym zupełnie zmienić nasze postrzeganie historii. Jeżeli myślicie, że już wiecie, co za chwilę stanie się na ekranie, to pomyślcie jeszcze raz. Każdy wątek ma tutaj drugie dno, a to dno ma kolejne dno. Jednak, co najciekawsze, opowieść została skonstruowana bardzo sprytnie, tak, że widz nie czuje zagubienia mimo całej zawiłości fabuły. Wszystkie wątki bardzo ładnie się zazębiają tworząc piękną, bardzo uporządkowaną historię.

Francuski twórca naprawdę świetnie zagłębił się w swojej produkcji w temat ambicji, które zżerają nas od środka, przez co zapominamy o najważniejszych rzeczach. Jednak nie ma tutaj przesadnego filozofowania, raczej cały omawiany problem bardzo organicznie przeplata się z linią fabularną bliższą thrillerowi. Wobec tego nie ma poczucia przerostu formy nad treścią, gdzie twórca sili się na zgłębianie psychologii bohaterów bez podparcia tego odpowiednim fundamentem fabularnym. Tutaj wszystko znajduje się na swoim miejscu. W jednej ze scen pewna postać mówi do drugiej, że zapomniała, czym jest człowieczeństwo i proces twórczy. I rzeczywiście ten przekaz znakomicie wybrzmiewa w prezentowanej na ekranie historii. Nie ma patosu, jest w punkt podana pod płaszczem thrillera istota ludzkiego mroku ukrywającego się pod postacią ambicji.

Pod względem aktorskim ten film jest prawdziwą pierwszą ligą. Roinsard doskonale daje swojej międzynarodowej obsadzie pole do popisu. Tutaj jak dla mnie na pierwszy plan wysuwa się Alex Lawther. Młody Brytyjczyk znany głównie ze świetnej roli w serialu The End of the F***ing World dodaje do swojego portfolio kolejną znakomitą kreację. Jego Alex to człowiek pełen skrajności i wielu twarzy, które aktor świetnie potrafi przedstawić na ekranie. Bardzo dobrze obserwowało mi się jego aktorski pojedynek z Lambertem Wilsonem wcielającym się w cynicznego Erica. Panowie potrafili zbudować tę toksyczną relację i atmosferę rywalizacji. Trochę brakuje mi w tym filmie Olgi Kurylenko, której rola wydaje mi się za mocno pompatyczna i przesadzona w wielu miejscach. Wyróżniłbym jeszcze Riccardo Scamarcio, który doskonale łączy na ekranie szaleństwo z pewną powagą i posągowością.

Kod Dedala to jak dla mnie wielka, tegoroczna niespodzianka filmowa. Bardzo dobry, rasowy thriller ze świetnymi twistami, który zostaje w pamięci na długo po seansie. 

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz pełen repertuar >

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Katey Sagal

Katey Sagal

ur. 1954, kończy 66 lat

Logan Lerman

Logan Lerman

ur. 1992, kończy 28 lat

Antoine Fuqua

Antoine Fuqua

ur. 1966, kończy 54 lat

Drea de Matteo

Drea de Matteo

ur. 1972, kończy 48 lat

Damien Chazelle

Damien Chazelle

ur. 1985, kończy 35 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV