Prawdopodobnie nie raz spotkałeś takiego typka – charyzmatyczny, energiczny, zawsze uprzejmy i pomocny. Mówi to, co chciałbyś właśnie usłyszeć, dzięki czemu czujesz się przy nim doskonale. I nawet jeżeli coś w głowie ci powtarza, że jest w tym nutka fałszu, to i tak w to wierzysz. Jest tak pięknie, że aż psychopatycznie. Thomas Erikson, naukowiec i światowej sławy coach, uświadomi ci, jak psychopaci manipulują twoimi słabościami, aby wykorzystać cię jak najbardziej. W zależności od tego, którym typem osobowości jesteś, możesz go w sprytny sposób rozpracować i oprzeć się jego manipulacji. Oczywiście nie każdy, kto ma cechy psychopatyczne, od razu jest psychopatą i nie każdy psychopata jest seryjnym mordercą. Niemniej psychopaci są wśród nas i można ich spotkać częściej, niż podejrzewałeś – w pracy, w rodzinie, wśród przyjaciół. Nadszedł czas, aby poznać ich taktykę, bo kiedy zdecydują się zaatakować, będzie już za późno. Zrobią z tobą, co będą chcieli.
Premiera (Świat)
18 kwietnia 2018Premiera (Polska)
18 kwietnia 2018Polskie tłumaczenie
Małgorzata MaruszkinLiczba stron
256Autor:
Thomas Erikson (pisarz)Kraj produkcji:
PolskaGatunek:
PoradnikiWydawca:
Polska: Wielka Litera
Najnowsza recenzja redakcji
Thomas Erikson (pisarz) jest konsultantem, behawiorystą, wykładowcą oraz coachem. Od dwudziestu lat zajmuje się szkoleniami kadr menadżerskich dużych firm i korporacji. Uczy, jak być lepszym i skuteczniejszym liderem, ale też jak ułatwić sobie życie codzienne z innymi ludźmi. Ponadto w Polsce ukazały się dwie jego powieści z cyklu z Alexem Kingiem: Złudzenie oraz Okrucieństwo.
W swojej nowej książce autor w pewnej mierze kontynuuje to, co już przedstawił w swojej poprzedniej publikacji – Otoczeni przez idiotów. Po raz kolejny prezentuje czytelnikom cztery typy osobowości, przypisując im odpowiednie kolory – czerwony, żółty, zielony oraz niebieski. Podział ten jest jednakże zbyt uproszczony, co podkreśla niejednokrotnie sam autor. W swojej książce nie uwzględnia bardziej skomplikowanych, złożonych z kilku kolorów osobowości. Zdaniem Eriksona nie można posiadać cech z każdego koloru, bo świadczy to o tym, że jesteśmy psychopatą. Samo zagadnienie psychopatii potraktowane jest przez w bardzo uproszczony sposób. Erikson poświęca mu zaledwie jeden rozdział, odwołując się w nim do badań Roberta D. Hare’a. Także jeżeli ktoś ma za sobą książkę Psychopaci są wśród nas w publikacji Eriksona nie odnajdzie nic nowego, odkrywczego.
Większą część Omgiven av Psykopater autor poświęcił opisom manipulacji, do których zdolne są poszczególne kolory. Autor uparcie powtarza, że każda manipulacja jest zawsze działaniem celowym, a ci którzy nami manipulują to psychopaci. Co się tyczy samej manipulacji – to po raz kolejny zjawisko to opisane jest pobieżnie. Przytaczane przez autora przykłady manipulowania poszczególnymi typami osobowości są trywialne, często się powtarzają. Erikson momentami sam przyznaje, że niektóre są wymyślone na potrzeby książki, bo sam się nigdy nie spotkał z takimi sytuacjami, ale dobrze pasują do opisania danego koloru.
Erikson swoich rozważań nie podpiera naukową literaturą. Incydentalnie pojawiają się wzmianki o jednej czy dwóch książkach, z których korzystał przy pisaniu. Przez to ma się wrażenie, że jest to lektura mało wiarygodna. Dodatkowo autor operuje typowo poradnikowym stylem. Otoczeni przez psychopatów przypominają przez to kolejną książkę motywacyjną, która ma nas skłonić do szukania psychopatów w naszym najbliższym otoczeniu.
Osoba, która chociaż trochę orientuje się w temacie poruszanym przez Skandynawa, czytając jego książkę będzie się nudzić podczas lektury. Otoczeni przez psychopatów to pozycja, która może zainteresować jedynie tych czytelników, którzy z zagadnieniem psychopatii czy manipulacji spotykają się po raz pierwszy.