Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
5/10

Otoczeni przez psychopatów – recenzja książki

Autor najpopularniejszego poradnika ostatnich lat – Otoczeni przez idiotów – powraca z kolejną książką. Pozycja Otoczeni przez psychopatów w kilka dni po premierze została okrzyknięta skandynawskim fenomenem – czy zasłużenie?

Thomas Erikson jest konsultantem, behawiorystą, wykładowcą oraz coachem. Od dwudziestu lat zajmuje się szkoleniami kadr menadżerskich dużych firm i korporacji. Uczy, jak być lepszym i skuteczniejszym liderem, ale też jak ułatwić sobie życie codzienne z innymi ludźmi. Ponadto w Polsce ukazały się dwie jego powieści z cyklu z Alexem Kingiem: Złudzenie oraz Okrucieństwo.

W swojej nowej książce autor w pewnej mierze kontynuuje to, co już przedstawił w swojej poprzedniej publikacji – Otoczeni przez idiotów. Po raz kolejny prezentuje czytelnikom cztery typy osobowości, przypisując im odpowiednie kolory – czerwony, żółty, zielony oraz niebieski. Podział ten jest jednakże zbyt uproszczony, co podkreśla niejednokrotnie sam autor. W swojej książce nie uwzględnia bardziej skomplikowanych, złożonych z kilku kolorów osobowości. Zdaniem Eriksona nie można posiadać cech z każdego koloru, bo świadczy to o tym, że jesteśmy psychopatą. Samo zagadnienie psychopatii potraktowane jest przez w bardzo uproszczony sposób. Erikson poświęca mu zaledwie jeden rozdział, odwołując się w nim do badań Roberta D. Hare’a. Także jeżeli ktoś ma za sobą książkę Psychopaci są wśród nas w publikacji Eriksona nie odnajdzie nic nowego, odkrywczego.

Otoczeni przez psychopatów - okładka
Źródło: Wielka Litera

Większą część Otoczonych przez psychopatów autor poświęcił opisom manipulacji, do których zdolne są poszczególne kolory. Autor uparcie powtarza, że każda manipulacja jest zawsze działaniem celowym, a ci którzy nami manipulują to psychopaci.  Co się tyczy samej manipulacji – to po raz kolejny zjawisko to opisane jest pobieżnie. Przytaczane przez autora przykłady manipulowania poszczególnymi typami osobowości są trywialne, często się powtarzają. Erikson momentami sam przyznaje, że niektóre są wymyślone na potrzeby książki, bo sam się nigdy nie spotkał z takimi sytuacjami, ale dobrze pasują do opisania danego koloru.

Erikson swoich rozważań nie podpiera naukową literaturą. Incydentalnie pojawiają się wzmianki o jednej czy dwóch książkach, z których korzystał przy pisaniu. Przez to ma się wrażenie, że jest to lektura mało wiarygodna. Dodatkowo autor operuje typowo poradnikowym stylem. Otoczeni przez psychopatów przypominają przez to kolejną książkę motywacyjną, która ma nas skłonić do szukania psychopatów w naszym najbliższym otoczeniu.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Osoba, która chociaż trochę orientuje się w temacie poruszanym przez Skandynawa, czytając jego książkę będzie się nudzić podczas lektury. Otoczeni przez psychopatów to pozycja, która może zainteresować jedynie tych czytelników, którzy z zagadnieniem psychopatii czy manipulacji spotykają się po raz pierwszy.

Źródło: fot. Wielka Litera

Poznaj recenzenta

Jagoda Kicka
Z wykształcenia dziennikarka. Prywatnie książkoholiczka, która żadnej lektury się nie boi. Ulubione gatunki to fantasy oraz kryminał. Oprócz książek nałogowo pochłania seriale oraz filmy.

Najlepsze z 24h

Aleksander Mazanek
-

Cyberpunk 2077 – twitterowy żart genderowy…

Tożsamość płciowa jest czymś, na co środowisko LGBTQ+ jest bardzo czułe. Tym razem przekonał się…

Adam Siennica
-

W końcu jest czaszka. Nowe zdjęcia…

Zdjęcia do 2. sezonu Punishera zakończyły się w ubiegłym tygodniu. Do sieci jednak trafiły kolejne…

Paweł Krzystyniak
-

Stworzenia z World of Warcraft jak…

Pochodząca z Rosji artystka tworzy piękne rzeźby, które przedstawiają smoki, zwierzęta i potwory znane z…

Adam Siennica
Plotka
-

Kiedy zdjęcia do serialu Wiedźmin? Jest…

Portal Discussing Film twierdzi, że dowiedział się, kiedy rozpoczną się zdjęcia do serialu Wiedźmin Netflixa.

Adam Siennica
-

Thor: Mroczny świat nie jest dobrym…

W nowym wywiadzie udzielonym portalowi GQ odtwórca roli Thora, Chris Hemsworth ocenił poprzednie filmy serii.

Michał Kujawiński
-

Lucyfer – gwiazda serialu Imposters, Inbar…

Jak podaje TV Insider, Inbar Lavi dołączyła do obsady 4. sezonu serialu Lucyfer, który zostanie…

Co o tym sądzisz?