Lśniące zbroje, turnieje, szlachetne ideały – czy tak wyglądało życie średniowiecznego rycerza? Niedoścignione wzory czy okrutnicy zabijający dla pieniędzy? Kim naprawdę byli średniowieczni rycerze? Niezwykle elitarna formacja, której jedynym zadaniem i obowiązkiem była walka. To oni, na polach bitew, decydowali o biegu średniowiecznej historii. Mimo że w czasie wojny nie mieli dla przeciwników litości, dla nas są symbolami cnoty i rycerskiego honoru. Ich wspaniałe czyny opiewają pieśni, a legendy opowiadają o ich odwadze i lojalności. Jacy byli naprawdę? Która wersja ich historii jest tą prawdziwą? Czy na zwycięstwie w turnieju rycerskim można było zarobić? Jak miał się rycerski etos do prawdziwego życia? Czy rycerskie przygody były równie barwne jak te opisywane w eposach? Czy rycerze byli wierni damom swoich serc? I czy każdy z nich miał swój zamek? Frances Gies, współautorka bestsellerowej serii o życiu w średniowieczu, tym razem zabiera nas w fascynującą podróż do wieków średnich, aby bliżej poznać życie rycerza – najbardziej kultowej postaci tej epoki. Przeprowadzi nas od historii pierwszych rycerzy, przez członków zakonów krzyżowych, aż po schyłek tej formacji. Na pewno słyszałeś mnóstwo legend o rycerzach, ale czy znasz ich prawdziwą historię?
Premiera (Świat)
24 lutego 2021Premiera (Polska)
24 lutego 2021ISBN
9788324079155Liczba stron
416Autor:
Francis GiesGatunek:
HistorycznaWydawca:
Polska: Znak
Najnowsza recenzja redakcji
Historia społeczna ma w sobie jakąś magiczną siłę przyciągania. Jest to oczywiście absolutnie zrozumiałe, bo jakoś już tak jest, że interesuje nas życie drugiego człowieka. A jeśli można spojrzeć na to, jak się żyło w przeszłości, to już w ogóle jest bardzo dobrze. Świadczy o tym dość duże zainteresowanie serią o życiu ludzi w średniowieczu, której współautorką jest Francis Gies. Tym razem, w szóstym już tomie, badaczka wzięła na warsztat świat rycerzy.
Faceci z mieczami w lśniącej zbroi to jest fenomen sam w sobie, nie ma chyba żadnej formacji bojowej, która tak mocno zakorzeniłaby się w kulturze, ba, w popkulturze. A trochę wojowników przez dzieje świata się przewinęło.
Na rycerzy średniowiecznych z reguły patrzy się w sposób bardzo zero-jedynkowy. To albo bohaterowie, dla których najważniejszy był honor, albo zakute łby, których jedyną pasją była walka. W tej pozycji zostaniemy poprowadzeni od samego początku rycerstwa, przez bardzo emocjonujący etap wojen krzyżowych, wreszcie do powolnego wygaszania się rycerstwa i ustępowania nowym rozwiązaniom militarnym.
Przede wszystkim rycerze na kartach książki jawią się nam jako grupa społeczna dość zamożna i bardzo elitarna. Mieli w sobie dużą militarną sprawczość, tu chyba nikt nie zaprzeczy, że często ich dzielność i waleczność na polu bitwy były w stanie zmienić losy świata.
W Życiu średniowiecznego rycerza mamy dwie płaszczyzny życia rycerza: w czasie wojny i w czasie pokoju. Moim zdaniem bez sensu jest dywagowanie, jacy oni byli naprawdę. Na wojnie byli tacy, a w czasie pokoju inni. Tak czy inaczej książka Gies obali wiele naszych wyobrażeń o rycerzach. To kwestia indywidualna, jak bardzo będzie bolało. W zamian autorka daje nam szereg informacji, które pozwalają stworzyć pełniejszy obraz tych wojowników.
Warto zauważyć, że nie jest to książka plotkarska, skupiająca się na samych ciekawostkach i innych. Oczywiście nie będzie tego brakowało podczas lektury, ale tego rodzaju smaczki nie są dominujące. Książka jest dobrze napisana i czyta się błyskawicznie. Pod koniec jednak mamy natłok informacji i dla niektórych czytelników może być to męczące. Niemniej warto ją przeczytać.