Fabuła Spider-Man: Homecoming rozgrywa się na kilka miesięcy po wydarzeniach z filmu Captain America: Civil War, gdzie młody Peter Parker pojawił się po raz pierwszy. Aktualnie chłopak uczęszcza do Midtown School, gdzie boryka się z problemami typowymi dla nastolatków – ten motyw był dla twórców filmu bardzo ważny i położono duży nacisk, by zaprezentować Petera w jego codziennym życiu. ‌Tom Holland, wcielający się w głównego bohatera, tak mówi o swojej roli:
Najważniejsze w tym filmie jest zaprezentowanie Petera jako nastolatka. Mamy już przecież nordyckiego boga, multimilionera, żołnierza, a teraz przyszła pora na zwykłego dzieciaka. To ciekawe, co zrobiłby 15-latek, gdyby posiadał supermoce. Na początku poznajemy więc Petera, gdy sam szuka odpowiedzi na pytanie kim właściwie jest, co może zrobić... Są to kwestie nie do końca odkryte w poprzednich filmach. Bardzo podoba mi się ten aspekt i myślę, że Jon [Watts – przyp. red.] również jest z tego zadowolony. Ta idea zagubionego nastolatka była w scenariuszu od samego początku.
Porównuje również nowego Petera Parkera do tych, których znamy z poprzednich filmów:
To bardzo trudne by nie inspirować się postaciami, które wykreowali Tobey Maguire czy Andrew Garfield. Obydwaj zaprezentowali równie świetne wersje tego samego bohatera. W wersji Tobeya inspiruje mnie ta druga, mniej spektakularna i fajna strona Petera. A Andrew moim zdaniem świetnie sprawdzał się już jako Spider-Man, w kostiumie. Więc te dwa aspekty czerpię po trochu od obydwu z nich. Od siebie daję całą tą postać nastolatka. Muszę czuć się jak dzieciak na planie, cieszyć się odkrywaniem siebie i być tym, kim wszyscy chcą, bym był.
Pieczę nad nastolatkiem sprawuje Tony Stark, a relacja między nimi przypomina więź braterską. Stark daje mu ważne rady i pomaga w kwestiach technicznych oraz organizacyjnych. Wydaje się być jednak zbyt nadopiekuńczy, polecając mu ratowanie kotów, które utknęły na drzewach, czy łapanie kieszonkowców. Chłopak pragnie dowieść, że jest niezależny, zaradny i gotowy na to, by sprostać trudniejszym wyzwaniom. W początkowej części filmu pojawia się również Adrian Toomes (Michael Keaton), zdesperowany mężczyzna, który właśnie stracił pracę. Jego firma została wyparta z rynku przez konkurencję, Damage Control, której fundatorem był Tony Stark. Eric Carroll, producent filmu, tak podsumowuje postać, która stanie się głównym antagonistą:
To właściciel przedsiębiorstwa, ma własną rodzinę, o którą dba i chce, by doceniano jego pracę. Nie ma ambicji by przejąć władzę w rządzie, czy w ogóle nad całym światem, chce tylko dobrego, zwyczajnego życia. Odczuwa wielką niesprawiedliwość, gdy widzi sukces Tony’ego Starka, który w dodatku płaci ekipie Damage Control za sprzątanie szkód, jakie sam wyrządza. Tworząc postać Vulture’a, chcieliśmy upewnić się, że nie będzie to kolejny schematyczny superbohater z plecakiem ze skrzydłami, dlatego jego kostium nie jest w zasadzie kostiumem a zaawansowaną technicznie konstrukcją. To coś jak mały samolot, rzecz, do której musi wejść, wspiąć się. Jest bardzo masywna i robi wrażenie.
Toomes i jego ekipa zajmowali się czyszczeniem miast po wielkich bitwach z udziałem superbohaterów i przybyszów z kosmosu. Kostium Vulture’a bohater stworzył sobie sam, ze znalezionych przez siebie podczas pracy szczątków. Reżyser Jon Watts dodaje:
Podobał mi się pomysł, by pokazać, że główny złoczyńca jest z drugiej strony normalnym człowiekiem. Wiemy, skąd pochodzi, kim są ludzie, z jakimi pracuje, zakorzeniliśmy go w czymś bardzo wiarygodnym. To zupełnie inny bohater niż ci wszyscy złoczyńcy, którzy po prostu pojawiają się znikąd.
Michael Keaton, który odgrywa antagonistę, opowiada o swojej pracy na planie:
Chcę po prostu być reprezentatywny, jestem tylko aktorem. Gram swoją rolę, więc nawet jeśli prywatnie nie lubię bohatera, w którego się wcielam, i tak to robię. Trudne w tej pracy jest to, że musisz sprostać wymaganiom, które stawia się przed twoją postacią, w szacunku do pracy całej ekipy, wszystkich, którzy ją stworzyli. Dużo rozmawiałem z reżyserem na temat swojej roli, zgłaszałem, na co chcę położyć większy nacisk, albo co bym zrobił inaczej. Dla mnie film to film, nawet ten o superbohaterach. Sam tak naprawdę praktycznie nie wiem, kim jest Joker. Moim głównym źródłem informacji są dwie małe dziewczynki, lat 8 i 11. Gdy muszę się czegoś dowiedzieć, rozeznać się w temacie, po prostu zwracam się do nich. Mówią mi kto jest kto.
Czytaj także: Amber Heard trenuje do roli w Aquaman - wideo Poznajcie tez inne ciekawostki z planu:
  • film kręcono pod nazwą Summer of George, ponieważ cała ekipa podczas produkcji była szczerze zainteresowana Seinfeld.
  • młodzi członkowie obsady jako pracę domową mieli za zadanie obejrzeć filmy takie jak Say Anything..., Ferris Bueller's Day Off, Dziewczyna w różowej sukience oraz Luzaki i kujony. Zorganizowano im Domino’s Day, podczas którego jedli pizzę i oglądali całe maratony filmowe.
  • by przygotować się do roli Petera Parkera, który pochodzi z Queens, Tom Holland przez trzy dni uczęszczał do pewnego liceum w Bronx pod fałszywym nazwiskiem i z fałszywym akcentem. Nikt ze szkolnych kolegów go nie rozpoznał.
  • kostium Spider-Mana jest podgrzewany, ma poduszkę powietrzną i może świecić. Większość ulepszeń zaprojektował Tony Stark, jednak to Peter stworzył pajęczą sieć i mechanizmy ją uwalniające. Może zmieniać jej ustawienia i wytrzymałość zależnie od potrzeby - jeden z rodzajów sieci jest w stanie paraliżować ludzi.
  • Tom Holland mógł stworzyć własną płynną sieć w laboratorium chemicznym na planie, jednak rozbił słoik rozlewając wszystko na podłodze. Więcej nie pozwolono mu na podobne próby.
  • w filmie pojawia się retrospekcja, ukazująca co robił Peter Parker w Berlinie po Wojnie bohaterów. Wiadomo również, że zobaczymy prototypowy i wyglądający jak piżama kombinezon Spider-Mana.
  • Holland podczas przesłuchań miał odegrać między innymi scenę między Miles Teller a J.K. Simmons w filmie Whiplash. Później odgrywał też kwestie razem z Robert Downey Jr. i Chris Evans.
  • aktor trenował sceny kaskaderskie ponad miesiąc by w filmie Spider-Man: Homecoming zaprezentować umiejętności Spider-Mana, których nie widzieliśmy jeszcze w żadnym filmie. Filmowy Peter Parker potrafi mnóstwo rzeczy, jednak nie będzie umiał tańczyć.
  • film zaczyna się, gdy Peter Parker jest w drugiej klasie szkoły średniej. Przez pierwszy miesiąc kręcenia zdjęć nagrano wszystkie ujęcia w szkole – był to czas, gdy prawdziwi studenci mieli letnie wakacje i budynek liceum w Atlancie był do dyspozycji filmowców.
  • Michelle, postać, którą gra Zendaya, jest inspirowana rolą Ally Sheedy z The Breakfast Club i postacią graną przez Linda Cardellini w Luzakach i kujonach. Zawsze ma przy sobie mnóstwo książek i jest bardzo oczytana. Dobranie ciemnoskórej aktorki do obsady było świadomą decyzją Jona Wattsa, który chce położyć nacisk na realność przedstawianego liceum – szkoły, w której są różni ludzie o różnej narodowości.
  • bohater grany przez Michaela Keatona różni się w wersji końcowej od tego, którego zarysowano w scenariuszu. Aktor czynnie współpracował przy tworzeniu swojej postaci. Vulture był niemal jednogłośnie wskazany jako główny przeciwnik Spider-Mana w nadchodzącej produkcji – inny pomysł miało tylko dwóch z wszystkich członków ekipy.
  • scenariusz nigdy nie określił postaci Neda jako Neda Leedsa, jednak to właśnie ta komiksowa postać była pierwszą inspiracją dla filmowego bohatera. Hannibal Buress gra trenera w szkole, a Logan Marshall-Green wciela się w członka ekipy Toomesa. Nie znane są szczegóły dotyczące roli Donald Glover.
  • nie ma żadnych szczegółów dotyczących powiązań z bohaterami takimi jak Daredevil i Luke Cage. Nie wiadomo również nic o korporacji Oscorp ani o gazecie Daily Bugle. Z poprzednich wersji i komiksów o Spider-Manie przywołano jedynie Ciocię May i Flasha.
  • film jest w mniejszej części generowany komputerowo niż początkowo zakładano. Zdjęcia kręcono głównie w Atlancie - tylko przez kilka dni w Nowym Jorku i Berlinie.
Spider-Man: Homecoming wejdzie na ekrany kin 7 lipca bieżącego roku.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj