Repertuar kin Nowość Program TV

 

 

http://bs.serving-sys.com/serving/adServer.bs?cn=display&c=19&mc=imp&pli=26632444&PluID=0&ord=1542409045.0585&rtu=-1

 

50 lat od premiery Dziecka Rosemary

Dziecko Rosemary nic nie straciło na swej świeżości, nawet 50 lat po wprowadzeniu do kina. Ten film będzie się pamiętało, nie jako jeden z wielu powstałych wówczas „bizzare’ów”, a jako dzieło w pełni dojrzałe.

Polański potraktował prekursorsko, oferując widzowi pełnię niepokojów, i to nawet mimo piątego obejrzenia fabuły na przeglądzie „3x Polański”. Iluzjon Filmoteki Narodowej dał możliwość przypomnienia sobie filmu 12 czerwca, dokładnie w pół wieku od premiery tego horroru. Projekcję filmu poprzedziła dyskusja dr. Karola Jachymka z Klarą Cykorz i Ewą Szponar.

Należy podkreślić, że czas nie obszedł się źle z Dzieckiem Rosemary. Horror, bez specyficznego kostiumu, w rzeczywistości AD 1966, nadal wzbudza ogromne emocje, narracja utrzymuje widza w napięciu, a dylematy kobiecej paranoi czy faktycznego wykorzystania przez sektę przywołują grozę. Szczególnie, gdy postawi się ją w konfrontacji z Allison Mack z serialu Smallville, która niedawno miała zmuszać kobiety do seksu z szefem sekty. Wierni widzowie mogli przypomnieć sobie dyskretny humor Dziecka Rosemary albo szczegóły w rodzaju – zajadanie się lodami waniliowymi, które znalazły się na stole po seansie jako kolejna forma jego oddziaływania. Fabuła Polańskiego to klasyk konfrontujący kobiece lęki prenatalne z tajemniczymi zbiegami okoliczności i niejasnymi wydarzeniami w ekskluzywnej nowojorskiej kamienicy. Dziecko Rosemary wciąż skłania do refleksji przypominającej o obecności zła w naszej codzienności oraz powierzchownej znajomości ludzi nas otaczających, włącznie z najbliższymi.

Robert Evans, początkujący producent, zaproponował Polańskiemu napisanie scenariusza i wyreżyserowanie filmu według powieści Iry Levina. Drastyczna treść zniechęciła do projektu wcześniej Alfreda Hitchcocka. Tymczasem Polański przyjął z entuzjazmem nowy projekt. Początek prac stanowiło obsadzenie głównych ról aktorskich, a wybór reżysera padł na Johna Cassavetesa i Mię Farrow. Polański nie zdawał sobie sprawy z ogromu przedsięwzięcia i lawiny wypadków, które filmem uruchomił. Niepotrzebnie skonfliktował się z Cassavetesem (będącym awangardowym reżyserem), któremu ciągle wytykał na planie zdjęciowym słabości jego warsztatu aktorskiego. Amerykanin odpłacił się mu w jednym z wywiadów stwierdzeniem, że „Polański ma obsesję na tle krwi i okrucieństwa, a podczas kręcenia okrutnych scen zachowywał się «jak dzieciak w sklepie ze słodyczami»”. Była jeszcze jedna sprawa, która rozwinęła się w bezpośredni kontakt Polańskiego z satanizmem. Konsultantem wątku okultystycznego został Anton Sandor LaVey, głowa ówcześnie popularnego medialnie Kościoła Szatana. Choć jego wkład w film był niewielki, to tajemnicze sekty nie wybaczyły ponoć LaVeyowi i Polańskiemu ujawnienia hermetycznych rytuałów satanistycznych. Dziecko Rosemary spopularyzowało tematykę eksploracji najciemniejszych stron okultyzmu.

Dziecko Rosemary
fot. materiały prasowe

-
-

Film został opatrzony niezapomnianym soundtrackiem autorstwa Krzysztofa Komedy, który jak okazało się, stworzył swoją ostatnią kompozycję. Film odniósł zasłużony sukces komercyjny w USA i na świecie, ale Polańskiemu przypadała jedynie kolejna nominacja za adaptowany scenariusz. Pocieszeniem był Oscar dla Ruth Gordon, która dostała statuetkę za drugoplanową rolę. Niestety film niekorzystnie wpłynął na małżeństwo Mii Farrow i Franka Sinatry.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
 

 

Najlepsze z 24h

Dawid Muszyński
-

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda – recenzja…

W filmie Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda powracamy do świata wykreowanego przez J.K.Rowling, by oglądać kolejne…

Ocena recenzenta:
4
Piotr Piskozub
weekend
-

Stan Lee u wrót Walhalli. Boli…

Zmarł Stan Lee. Piotr Piskozub w emocjonalnym tekście proponuje nieco inne spojrzenie na jego legendę…

Michał Kujawiński
-

Narcos: Meksyk: 1. sezon – recenzja

Narcos powraca, ale już z innymi bohaterami i historią, która znowu krąży wokół narkotykowego biznesu.…

Ocena recenzenta:
8
Adam Siennica
spoilery
-

Avengers 4 – ciekawa teoria o…

Fani wciąż analizują i spekuluję co być może zobaczymy w Avengers 4. Ich teoria oparta…

Norbert Zaskórski
-

Arrowverse – bohaterowie na kolejnym zdjęciu…

Zadebiutowało nowe zdjęcie z crossoveru Arrowverse. Pojawiły się również szczegóły fabuły wydarzenia.

Michalina Reda
weekend
-

Fantastyczne Zwierzęta – kim jest Gellert…

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda właśnie wchodzą na ekrany polskich kin, a wielu widzów może głowić…

Co o tym sądzisz?