Repertuar kin Nowość Program TV
 

Advertisement " "  

Advertisement
 

50 lat od premiery Dziecka Rosemary

Dziecko Rosemary nic nie straciło na swej świeżości, nawet 50 lat po wprowadzeniu do kina. Ten film będzie się pamiętało, nie jako jeden z wielu powstałych wówczas „bizzare’ów”, a jako dzieło w pełni dojrzałe.

Polański potraktował prekursorsko, oferując widzowi pełnię niepokojów, i to nawet mimo piątego obejrzenia fabuły na przeglądzie „3x Polański”. Iluzjon Filmoteki Narodowej dał możliwość przypomnienia sobie filmu 12 czerwca, dokładnie w pół wieku od premiery tego horroru. Projekcję filmu poprzedziła dyskusja dr. Karola Jachymka z Klarą Cykorz i Ewą Szponar.

Należy podkreślić, że czas nie obszedł się źle z Dzieckiem Rosemary. Horror, bez specyficznego kostiumu, w rzeczywistości AD 1966, nadal wzbudza ogromne emocje, narracja utrzymuje widza w napięciu, a dylematy kobiecej paranoi czy faktycznego wykorzystania przez sektę przywołują grozę. Szczególnie, gdy postawi się ją w konfrontacji z Allison Mack z serialu Smallville, która niedawno miała zmuszać kobiety do seksu z szefem sekty. Wierni widzowie mogli przypomnieć sobie dyskretny humor Dziecka Rosemary albo szczegóły w rodzaju – zajadanie się lodami waniliowymi, które znalazły się na stole po seansie jako kolejna forma jego oddziaływania. Fabuła Polańskiego to klasyk konfrontujący kobiece lęki prenatalne z tajemniczymi zbiegami okoliczności i niejasnymi wydarzeniami w ekskluzywnej nowojorskiej kamienicy. Dziecko Rosemary wciąż skłania do refleksji przypominającej o obecności zła w naszej codzienności oraz powierzchownej znajomości ludzi nas otaczających, włącznie z najbliższymi.

Robert Evans, początkujący producent, zaproponował Polańskiemu napisanie scenariusza i wyreżyserowanie filmu według powieści Iry Levina. Drastyczna treść zniechęciła do projektu wcześniej Alfreda Hitchcocka. Tymczasem Polański przyjął z entuzjazmem nowy projekt. Początek prac stanowiło obsadzenie głównych ról aktorskich, a wybór reżysera padł na Johna Cassavetesa i Mię Farrow. Polański nie zdawał sobie sprawy z ogromu przedsięwzięcia i lawiny wypadków, które filmem uruchomił. Niepotrzebnie skonfliktował się z Cassavetesem (będącym awangardowym reżyserem), któremu ciągle wytykał na planie zdjęciowym słabości jego warsztatu aktorskiego. Amerykanin odpłacił się mu w jednym z wywiadów stwierdzeniem, że „Polański ma obsesję na tle krwi i okrucieństwa, a podczas kręcenia okrutnych scen zachowywał się «jak dzieciak w sklepie ze słodyczami»”. Była jeszcze jedna sprawa, która rozwinęła się w bezpośredni kontakt Polańskiego z satanizmem. Konsultantem wątku okultystycznego został Anton Sandor LaVey, głowa ówcześnie popularnego medialnie Kościoła Szatana. Choć jego wkład w film był niewielki, to tajemnicze sekty nie wybaczyły ponoć LaVeyowi i Polańskiemu ujawnienia hermetycznych rytuałów satanistycznych. Dziecko Rosemary spopularyzowało tematykę eksploracji najciemniejszych stron okultyzmu.

Dziecko Rosemary
fot. materiały prasowe

-
-

Film został opatrzony niezapomnianym soundtrackiem autorstwa Krzysztofa Komedy, który jak okazało się, stworzył swoją ostatnią kompozycję. Film odniósł zasłużony sukces komercyjny w USA i na świecie, ale Polańskiemu przypadała jedynie kolejna nominacja za adaptowany scenariusz. Pocieszeniem był Oscar dla Ruth Gordon, która dostała statuetkę za drugoplanową rolę. Niestety film niekorzystnie wpłynął na małżeństwo Mii Farrow i Franka Sinatry.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead znów zaskakuje. 10. odcinek jest pięknym podsumowaniem poprawy jakości, w którym sama…

Ocena recenzenta:
8
Wiktor Fisz
-

Doom Patrol: sezon 1, odcinek 1…

Kolejna telewizyjna historia o superbohaterach. Tego właśnie świat potrzebuje. A co powiecie na opowieści o…

Ocena recenzenta:
8
Piotr Piskozub
spoilery
-

Shazam! – herosów i złoczyńców będzie…

Do sieci trafiły zdjęcia zabawek promujących film Shazam! - potwierdzają one, że na ekranie zobaczymy…

Piotr Piskozub
-

MCU, X-Men i nie tylko. Marvel…

Na konwencie Toy Fair 2019 Marvel pokazał całą serię zabawek związanych z MCU, X-Men i…

Michalina Reda
breaking
-

Punisher i Jessica Jones skasowane. Koniec…

Punisher i Jessica Jones to seriale, które zostały oficjalnie skasowane przez Netflixa. Nie będzie nowych…

Michalina Reda
-

Avengers: Koniec gry – pełny zwiastun…

Kevin Smith wypowiedział się na temat promocji filmu Avengers: Koniec gry. Jego zdaniem, Marvel nie…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.