Batman: Atak na Arkham (2014)

Batman: Assault on Arkham

Batman: Atak na Arkham

Witaj w mrocznym sercu Gotham City. W samym centrum ciemności wznosi się Azyl Arkham, który gwałtownie zaludnia się dzikimi, niebezpiecznymi i szalonymi przestępcami. Kiedy w ostatecznym starciu Batman przegrywa z Riddlerem, musi zrobić wszystko, by odzyskać z Arkham sekretną i bardzo niebezpieczną rzecz. Pomoc przychodzi z nieoczekiwanej strony: powołany przez rząd zespół, złożony z ludzi ukrywających się w podziemiach Gotham City. W skład dowodzonego przez Deadshota Oddziału Samobójców wchodzą: Harley Quinn, Killer Frost, Captain Boomerang, King Shark i Black Spider. To lista łotrów, którzy znają Azyl Arkham i jego mieszkańców bardzo dobrze. [opis dystrybutora]

 • Premiera (Świat):

  12 sierpnia 2014
 • Kraj produkcji:

  USA
 • Czas trwania:

  75 min.
 • Gatunek:

  Sci-Fi, Animowany

Trailery i materiały wideo

Batman: Assault on Arkham Sneak Peek

Najnowsza recenzja redakcji

Batman: Atak na Arkham ("Batman: Assault on Arkham") to dość nietypowy film, nawet w porównaniu do innych animacji opartych na komiksach ze świata DC. Oto po raz pierwszy dostajemy komiksową animację ze studia Warner Bros. TV, która jest bardzo nie dla dzieci. Treść opowieści jest dojrzalsza, poważniejsza, a niektóre jej elementy są bardzo nieodpowiednie dla młodszych. Przede wszystkim jednak dawka przemocy jest bardzo wysoka - trup ściele się gęsto, a krew leje się strumieniami. Dobrze, że w takim wypadku Galapagos nie próbował wcisnąć tutaj polskiego dubbingu, a tylko dał do wyboru lektora - plus za brak błędnej decyzji.

Opowieść wiele zyskuje dzięki oparciu jej na grupie złoczyńców, których dynamika jest motorem napędowym tego filmu. W centrum stoi Deadshot, który staje się ich przywódcą i sprawuje się w tej roli godnie. Mam jednak jednocześnie z nim problem, bo jako jedyny z grupy jest zbyt sympatyczny. Niby kształtowany jest na chłodnego profesjonalistę, ale jego zachowanie jest czasem zbyt potulne względem innych. Gdy spojrzymy na resztę grupy - oni nie sprawiają takiego wrażenia. Zabijają, są brutalni i często rzucają kąśliwe uwagi względem siebie. Dlatego pozostali antybohaterowie budzą pozytywne reakcje, bo w pewnym sensie podczas misji pozostają sobą, a Deadshot trochę traci pazur.

Fabularnie jest prosto, ale nader satysfakcjonująco. Nikt tutaj nie kryje się z tym, że ta historia jest tylko po to, by była pretekstem do ukazanie grupy w akcji. To jej działania, relacje pomiędzy postaciami (często zabawne) i efektowne sceny mają być tym, co sprawia, że Batman: Atak na Arkham staje się rozrywką wartą uwagi. Co ciekawe, sam Batman, choć w tytule jest, odgrywa zaledwie rolę trzecioplanową. I to jest bardzo dobre urozmaicenie w kontekście innych produkcji animowanych DC, gdzie stoi on w centrum - pozwala to od niego odpocząć i skupić się na ciekawych, czasem zwariowanych (Harley Quinn!) postaciach.

Batman: Atak na Arkham momentami przypomina eksperyment, który ma sprawdzić, jaka będzie reakcja widza na trochę inny klimat komiksowej opowieści. Ja go kupuję, bo zabawa jest przednia, humoru nie brakuje, a akcja satysfakcjonuje. Kiedy trzeba, tempo rośnie; innym razem krew leje się strumieniami. I co najważniejsze - wiele jest tutaj drobnych elementów związanych z Batmanem, które się pojawiają, odgrywają role epizodyczne, ale nie sprawiają wrażenie nachalnej wstawki.

Czytaj również: "Daredevil" - twórcy nie chcą popełnić błędów filmu

Konwencja Batman: Atak na Arkham sprawdza się, animacja jest solidna (czasem za bardzo trąciło dziwną inspiracją anime), a grupa bohaterów sprawia, że można zaliczyć ten film do udanych. Szkoda jedynie, że polskie wydanie DVD jest praktycznie pozbawione dodatków. Fajnie byłoby zobaczyć proces tworzenia i kształtowania się wizji na ten film.

 

Wydanie DVD
Dodatki: zapowiedź "Justice League: Throne of Atlantis
Język: angielski - 5.1, polski (lektor) - 5.1
Napisy: polskie
Obraz: 16:9
Wydawca: Galapagos

 

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Olga Kurylenko

Olga Kurylenko

ur. 1979, kończy 40 lat

Russell Tovey

Russell Tovey

ur. 1981, kończy 38 lat

Patrick Warburton

Patrick Warburton

ur. 1964, kończy 55 lat

Josh Duhamel

Josh Duhamel

ur. 1972, kończy 47 lat

Laura San Giacomo

Laura San Giacomo

ur. 1962, kończy 57 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV