Pewnego razu w listopadzie (2017)

Pewnego razu w listopadzie

Film Pewnego razu w listopadzie opowiada historię warszawskiej rodziny. Marek (w tej roli Grzegorz Palkowski) właśnie rozpoczyna studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Ma piękną i odwzajemniającą jego uczucie dziewczynę, Olę (Alina Szewczyk). Natomiast na co dzień troskliwie opiekuję się matką (Agata Kulesza), z którą mieszka w przedwojennej kamienicy. Gdy w wyniku eksmisji rodzina traci dach nad głową, rozpoczyna się wyczerpująca tułaczka po Warszawie – między jedną noclegownią a drugą. W końcu Markowi udaje się wynegocjować miejsce w skłocie w centrum miasta. Szczęście bohaterów nie trwa długo, bo w stolicy właśnie rozpoczyna się manifestacja niepodległościowa. Do budynku, w którym znaleźli schronienie, próbuje wedrzeć się grupa agresywnych chuliganów. Wydarzenia, jakie rozegrają się w murach skłotu, odcisną niemożliwe do zatarcia piętno na życiu wszystkich bohaterów.

Trailery i materiały wideo

Pewnego razu w listopadzie - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

W telewizji jednym z gorętszych tematów politycznych ostatnich miesięcy jest sprawa dzikiej reprywatyzacji w stolicy i czyszczenia kamienic z lokatorów przez nowych właścicieli. Radni, policja, sędziowie, wszyscy bezradnie rozkładają ręce i ze spokojnym sumieniem patrzą, jak ludzie z dnia na dzień tracą cały swój majątek. Reżyser Andrzej Jakimowski postanowił właśnie temu tematowi poświęcić swój najnowszy film. Obserwujemy w nim losy Marka (Grzegorz Palkowski) i jego matki (Agata Kulesza), którzy zostają eksmitowani ze jednej z warszawskich kamienic. Nie mają oni żadnej bliskiej rodziny, która mogłaby im pomóc, więc tułają się od noclegowni do noclegowni. Wszędzie po jednym dniu zostają wyrzuceni z powodu… psa. Wiernego czworonoga. Zdesperowani chowają się nawet w opuszczonych domkach położonych w ogródkach działkowych, ale nie są to bezpiecznie miejsca, pogoda też nie sprzyja takiemu rozwiązaniu. W końcu znajdują schronienie w jednym ze skłotów, tyle że w czasie Dnia Niepodległości zostają obrani za cel bandy narodowców. Resztę tej historii na pewno już słyszeliście w mediach.

Pewnego razu w listopadzie to kino poruszające i zmuszające do myślenia. Pracownicy stołecznego ratusza raczej jego fanami nie zostaną. Produkcja bowiem w brutalny sposób pokazuje, w jaki sposób system traktuje obywatela, odbierając mu wszelkie prawa. Traktując jak intruza. Jakimowski na przykładzie tej sytuacji pokazuje, jak mocna może być więź syna z matką, który w pewnym momencie przejmuje rolę opiekuna. Zaczyna brać sprawy w swoje ręce i walczy o odzyskanie dawnego życia.

Ten film jest świetnym odzwierciedleniem tego, jak obecnie wygląda Polska. Kraj, w którym ludzie są podzieleni. Z jednej strony narodowcy, którzy pod płaszczykiem haseł patriotycznych starają się usprawiedliwić swoje akty wandalizmu, a z drugiej strony przestraszeni ludzie, który chcą mieć tylko święty spokój.  Obok tego wszystkiego stoi policja, która zamiast bronić słabszych obywateli, obserwuje wydarzenia, by po wszystkim aresztować pozostałych niedobitków. W Pewnego razu w listopadzie pokazuje, że instytucje państwowe nie funkcjonują tak, jak powinny. Czego skutkiem są właśnie wydarzenia z 11 listopada 2013 roku, które dla Andrzeja Jakimowskiego stały się inspiracją do napisania scenariusza.

Niezwykłą siłą tej produkcji są dialogi. Zwłaszcza rozmowy Kuleszy z Palkowskim powodują, że zaczynamy rozumieć bezradność bohaterów. Ich zmęczenie sytuacją, w której się znaleźli. Nie ma tu grama fałszu ani sztucznego grania na ludzkich emocjach.

Pewnego razu w listopadzie to produkcja niezmiernie potrzebna w rodzimym kinie, ponieważ nie mamy w nim zbyt wiele filmów o tematyce społecznej, które odzwierciedlałyby obecne problemy obywateli.

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz pełen repertuar >

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Robin Wright

Robin Wright

ur. 1966, kończy 54 lat

Katee Sackhoff

Katee Sackhoff

ur. 1980, kończy 40 lat

Patricia Arquette

Patricia Arquette

ur. 1968, kończy 52 lat

Taylor Kitsch

Taylor Kitsch

ur. 1981, kończy 39 lat

Sung Kang

Sung Kang

ur. 1972, kończy 48 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV