Repertuar kin Nowość Program TV
 

Advertisement " "

 

Advertisement
 

Batman. Detective Comics #02: Syndykat ofiar (2018)

Śr. ocena 6

Znasz tę książkę? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Najnowsza recenzja redakcji

W drugim tomie odświeżonej serii Detective Comics do głosu dochodzą pokrzywdzeni i okrutnie okaleczeni przez rasowych psychopatów, nieszczęśnicy. W Syndykacie ofiar Batman i jego najbliżsi współpracownicy będą zmuszeni zmierzyć się z zaskakującą grupą przeciwników. Zapowiada się zacięte starcie z przyczajonym wrogiem. Czy argumentacje, jakimi kieruje się tytułowy Syndykat ofiar, przemówią do Mrocznego Rycerza i jego zwartej drużyny?

Recenzowany komiks, autorstwa amerykańskiego scenarzysty Jamesa Tyniona IV, stanowi kontynuację przygód Batmana i  spółki z debiutanckiego albumu popularnego cyklu. W owej opowieści obserwowaliśmy zaskakujące posunięcie Człowieka Nietoperza, który postanowił stworzyć zespół śmiałków, walczących ze złem w różnej postaci. Skład jego bat-drużyny był na wskroś zaskakujący, a w jej skład weszli: Red Robin, Batwoman, Spoiler, Orphan i Clayface. Zwłaszcza wybór jednego z jego największych wrogów budził wiele kontrowersji, zwłaszcza, że od początku twórca miniserii Szpon źle poprowadził sławetnego złoczyńcę. Sama opowieść również nie napawała zbytnim optymizmem – otrzymaliśmy bowiem schematyczną, przeciętną i momentami dość nudnawą historię o wiecznej konfrontacji reprezentantów prawa z potężnym adwersarzem. Jedynym wyraźnym plusem tegoż albumu była jego ciekawa warstwa graficzna i paleta żywych barw.

Nie inaczej prezentuje się rzeczony wolumin, który odwołuje się nie tylko do Powstania Batmanów ale również pierwszego crossovera z DC Odrodzenia, czyli Nocy ludzi potworów. Komiks składa się z dwóch nowel – tytułowego Syndykatu ofiar oraz Batwoman: Początek. Grupa zdeterminowanych osób zaczyna zagrażać przerażonym mieszkańcom Gotham. Ich celem jest sroga zemsta na Batmanie, który (ich zdaniem) jest odpowiedzialny za całe nieszczęście, jakie spadło na ową metropolię. Przedstawiciele Syndykatu ucierpieli wskutek szaleńczej walki Mrocznego Rycerza z jego zaciekłymi wrogami. Wśród ofiar znaleźli się:  Madame Crow, Mister Noxious, Mudface i Mute, a ich przywódcą został enigmatyczny mężczyzna, ukrywający się pod pseudonimem Pierwsza Ofiara. Wymienione postaci z poszkodowanych przeistoczyły się w rasowych kryminalistów. Niespodziewanie ich argumenty zaczynają przemawiać do jednego z członków ekipy Człowieka Nietoperza. Wydarzenie to świetnie wpływa na dynamikę bat-rodziny i interakcje pomiędzy poszczególnymi jej członkami. W drugiej z opowieści śledzimy natomiast genezę Batwoman, stającej do samotnego boju z groźnym rywalem. Ot, typowy, nikomu nie potrzebny przerywnik o słabej warstwie fabularnej.

Niestety Syndykat ofiar to album dość przeciętnej wartości, pozostawiający po jego lekturze uczucie lekkiego niedosytu. Ciekawy koncept, związany z krwawą wendettą ofiar złoczyńców wymierzonych w Batmana, szybko został stłamszony przez przewidywalne zwroty akcji, mało interesujące postaci i słabe dialogi pomiędzy nimi. Nowi złoczyńcy nie wzbudzają żadnych emocji, a ich powrotu raczej mało kto będzie wyczekiwał. Ciekawie został wyłącznie zarysowany wątek Spoiler oraz żałoba bohaterów po uznanym za zmarłego Red Robinie. Z dobrej strony prezentują się także ilustracje pochodzącego z Brazylii Eduardo Barrosa, godnie wspieranego przez hiszpańskiego artystę Alvaro Martineza i Brytyjczyka Bena Olivera. Na dokładkę dostajemy wyborne plansze Jasona Faboka i Brada Andersona, a przede wszystkim niezastąpionego Rafaela Albuquerue’a (Amerykański Wampir).

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Jeśli szukacie komiksu oryginalnego i wciągającego to w przypadku niniejszego dzieła srogo się rozczarujecie. Niestety kolejny wyjątkowo nijaki album w runie DC Odrodzenie. W takich momentach wolę powrócić do lektury pierwszych tomów Batmana Scotta Snydera i Grega Capullo z Nowego DC Comics, które wyznaczają standardy w tworzeniu współczesnych, inteligentnych opowieści z kultowym Człowiekiem Nietoperzem.

Pokaż całą recenzję
 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.